argi

Περιεργο προβλημα (ddr3 4x4gb SB)

Recommended Posts

Αντιμετωπιζω το εξης παραδοξο:

4 dimms r1333d3n9/4g @1333mhz Kingston

πανω σε μια Gigabyte Z68MX-UD2H-B3

μαζι με εναν 2500Κ (stock)

και τα 4 dimms εχουν ελεγχθει με memtest86+ για 2+ωρες, ειτε το καθενα μονο του, ειτε ανα δυο και σε ολες τις θυρες, με stock ρυθμισεις και overclocked @ 1600 9-9-9-24-1t @1.5v ----->ολα ΟΚ

οταν τα βαζω και τα 4 ή 3 μαζι το memtest μου βγαζει error στην ιδια ακριβως τοποθεσια μνημης (ανεξαρτητα απο το πως εχουν τοποθετηθει τα dimms)

δοκιμασα το qpi/vtt voltage απο 1.05 μεχρι 1.22 σε διαφορες τιμες αλλα τιποτα

δοκιμασα και vdimm παραπανω αλλα τιποτα

ειναι δυνατον ενα dimm να περναει 2ωρο χωρις προβλημα και να αποκταει οταν ειναι παρεα με τα αλλα? (ακοινωνητο dimm:)...)

μηπως φταιει οτι τα dimms αγοραστηκαν το καθενα ξεχωριστα? (ολα μαζι αγοραστηκαν αλλα οχι ως kit dual channel)

μηπως εχει μπει κανενα φαντασμα στο pc?

Παρακαλω τα φωτα σας, μιας και ειναι απο τα πιο περιεργα προβληματα που εχω αντιμετωπισει την τελευταια 10ετια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία - vdimm φαντάζομαι ότι δοκίμασες μέχρι 1.65 - 1.7, δεν είδες φως.

qpi/vtt δεν ακούει.

Τι άλλες τάσεις σου δίνει επιλογή; Δεν μας δείχνεις μια φωτογραφία από το bios στις σχετικές καρτέλες, μήπως μας γυαλίσει κάτι να σου πούμε; Επίσης δες με χαλαρότερα timings τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αλλες τασεις δεν εχει εκτος απο vcore, qpi/vtt, vdimm, gpu

Δοκιμαζω τωρα με 1066mhz 9-9-9-24

...αλλα μαλλον καταληγω προς το γεγονος οτι δεν παιζουν επειδη δεν ειναι kit λινκ

Παντως σημερα δυο συνδιασμοι με τρια dimm στα 1600mhz 9-9-9-24/1Τ @1.56v βγαλανε 4ωρο memtest με qpi/vtt 1.05v

Με τα 4 dimm φορτωσα το photoshop με καμια 200 .jpg και raw , ανοιξα και 3ds max με τρια scenes απο 300mb το καθενα και μου εβγαλε μια υπεροχη BSOD Fix STOP 0x0000007F (UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP) error

...και εχω φαει και ενα ξενερωμα μιας και σε ενα διωρο εφτιαξα τον 2500k να παιζει @3500mhz @1.1v με 2 dimm. Μετα ειχα την φαεινη ιδεα να παρω αλλα δυο μιας και ειναι αρκετα φθηνα πλεον (22?/dimm) και τωρα παιδευομαι δυο μερες. Η ειρωνια ειναι, οτι ειναι το πρωτο setup που δεν υπερχρονισα κατευθειαν, μιας και ειναι pc εργασιας και δεν ειχα χρονο για πειραματισμους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με 1066 9-9-9-24/1t περασε 2,5 ωρες χωρις error.

Μετα ακολουθησα την συμβουλη απο το link παραπανω και αυξησα το tRFC απο 108-->130 και το cmd σε 2Τ.

Εδω και 3,5 ωρες τρεχει το memtest χωρις error στα 1333 9-9-9-24 @ 1.56v:'(....

Aπ' οτι φαινεται οταν βαζουμε 2dimm/channel μερικα timings πρεπει να χαλαρωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now