DBC

Nvidia Geforce GT220: Το σπάσιμο κωδικών γίνεται παιχνίδι!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Nvidia Geforce GT220: Το σπάσιμο κωδικών γίνεται παιχνίδι!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354b7eea4ceb174.jpg[/NEWS_IMG]Η UKFast, γνωστή εταιρεία ασφαλείας αποκάλυψε πρόσφατα ότι ορισμένοι hackers μπορούν να σπάσουν κωδικούς σε λιγότερο από 12 λεπτά και όλα αυτά αποκλειστικά και μόνο με την χρήση μιας απλής κάρτας γραφικών, όπως η Nvidia Geforce GT220 που κοστίζει περίπου £30. Η εταιρεία λοιπόν πραγματοποίησε διάφορα tests χρησιμοποιώντας την προαναφερθείσα κάρτα γραφικών σε μηχάνημα με Windows 7. Συγκεκριμένα κατάφεραν να σπάσουν κωδικό με οχτώ χαρακτήρες σε μόλις τέσσερις ώρες. Το συμπέρασμα ήταν ότι τόσο φτηνές κάρτες γραφικών μπορούν να διαχειριστούν έως και 158 εκατομμύρια πιθανούς κωδικούς το δευτερόλεπτο, θέτοντας σε κίνδυνο τους άλλοτε ισχυρούς και δύσκολους στην προσπέλαση κωδικούς.

Αν και τα ευρήματα αυτά αποδεικνύουν ότι ακόμη και οι πιο δύσκολοι κωδικοί τίθενται σε κίνδυνο, εντούτοις όμως υποδεικνύουν ότι ένας επιπλέον χαρακτήρας στον κωδικό προσθέτει επιπλέον λεπτά στον απαιτούμενο χρόνο προσπέλασής του. Kάνοντας χρήση δύσκολων κωδικών, (γράμματα και αριθμοί) αλλά και η συχνή αλλαγή αυτών μπορεί να αποδειxθεί η καλύτερη προστασία έναντι των hackers.

[img_ALT=Nvidia Geforce GT220: Το σπάσιμο κωδικών γίνεται παιχνίδι!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/26294e9c09e507833.jpg[/img_ALT]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ποια η λογική της συχνής αλλαγής κωδικών πέραν του "Έχει βρει τον κωδικό και μπαίνει μέσα απλά για να βλέπει και τίποτα άλλο"; Αν κάποιος είναι να μου βουτήξει κάποιο λογαριασμό και να μου κάνει γενικά κάποια ζημιά, είτε αλλάζω κωδικούς είτε έχω έναν το ίδιο είναι ή τουλάχιστον εμένα το ίδιο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η λογική της συχνής αλλαγής κωδικών πέραν του "Έχει βρει τον κωδικό και μπαίνει μέσα απλά για να βλέπει και τίποτα άλλο"; Αν κάποιος είναι να μου βουτήξει κάποιο λογαριασμό και να μου κάνει γενικά κάποια ζημιά, είτε αλλάζω κωδικούς είτε έχω έναν το ίδιο είναι ή τουλάχιστον εμένα το ίδιο μου φαίνεται.

Μπορεί να έιναι έτσι, αλλά ακούω πολλύ συχνά μια τέτοια συμβουλή από ειδικούς άρα κάποιος λόγος θα υπάρχει που η συχνή αλλαγή (αν και δεν φαίνεται) είναι επιτακτική/αναγκαία ... Ένα απλό παράδειγμα που μπορώ να σκεφτώ τώρα., αποκτά κάποιος πρόσβαση εν αγνοία σου στο facebook account σου για οποιοδήποτε λόγο, άμα πας και τον αλλάξεις τυχαία (καθώε είναι συνηθειά σου να τον αλλάζεις συχνά) θα κοπεί αυτή η πρόσβαση...;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που ανέφερα και έχω μέσα σε " ". Αν ο άλλος θέλει να σου κάνει ζημιά με το που βρει το password μπαίνει μέσα το αλλάζει και τέλος. Δεν μπορείς να το ξανά αλλάξεις και άρα να του κόψεις την πρόσβαση. Να πω ότι είμαι καμιά εταιρία που έχει όλα τα στοιχεία της - προμηθευτές,πελάτες,τιμές,κ.τ.λ.- onilne και άρα αυτά είναι ζωτικής σημασίας στοιχεία για τους ανταγωνιστές μου να πω εντάξει. Εκεί παθαίνω ζημιά ακόμα και αν ο άλλος απλά παρακολουθεί τον λογαριασμό μου. Σε κάθε άλλη περίπτωση μου φαίνεται περιττή φασαρία η οποία ενδέχεται να οδηγήσει σε απώλεια κωδικού πρόσβασης διότι κάποια στιγμή μπορεί να τον ξεχάσεις με τις συχνές αλλαγές!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now