Edito

AMD FX 4100 vs AMD Phenom II X4 955

Recommended Posts

CPU :AMD FX 4100 or AMD Phenom II X4 955 (δεν ξερω ποιο να παρω?η μητρικη τους υποστηρίζει και τους δυο σωστα?ποιος επεξεργαστης ειναι καλυτερος [gaming]? προς το παρόν δεν σκέφτομαι για OC)

MOBO:Asus Socket AM3 M5A78L-M/USB3 Vga GLan Audio Raid

RAM :Kingston Hyper X Blu 4GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz

SATA :Samsung 1TB SpinPoint F3

ATI: 6770 λεω να παρω...με 110e δεν νομιζω να μπορω να παρω κατι καλυτερο.

Τροφοδοτικό :Corsair Builder Series CX430 V2 430W PSU 80+ (ειναι ικανο να τροφοδοτήσει το σύστημα η πάμε σε 500W?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιο βαρβάτη η 5850 - οπότε θα σου κρατήσει περισσότερο καιρό. Σε αυτή την περίπτωση όμως, πρέπει να δεις κάτι ~550W.

edit: ninja'd by nord!

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

H 5850 είναι λιγάκι πιο δυνατή από την 6850, και επίσης 22Watt σε LOAD πραγματικά δεν σημαίνουν τίποτα. Σε idle (99% του uptime) και οι δύο καίνε ψίχουλα.

Επίσης αν πετύχεις 5850 reference μπορείς κάλλιστα να την ρίξεις o/c @ 950 και να έχεις επιδόσεις 5870 :)

Link to comment
Share on other sites

950MHz here @1.2v.

Μέχρι 870 πάει με default 1.09

Οχι μονο reference, και οι Xtreme της Sapphire μια χαρα πανε.

Furmark oc'ed max 62°C με λιγο aggresive το ανεμιστηρακι.

Γενικα η 5850 λεει και με το παραπανω. :)

Link to comment
Share on other sites

εγω την ρεφερενς, την ειχα 1000/1300 αν θυμαμαι καλα (ισως να ηταν 1250 οι μνημες) με 1.2Χ v ( νομιζω 1.25?) και δεν ειχα πατησει 80c με το fan στο auto.

Link to comment
Share on other sites

Οι reference υλοποιήσεις ήταν καλύτερες και από πολλές "ψαγμένες" (extreme/msi frorz/gigabut) ;)

950 όλες - GHz-capable η σημαντική πλειοψηφία τους, με θερμοκρασίες και θόρυβο πολύ ok. Χαλαρά από τις καλύτερες κάρτες της ΑΤi στην μετά ΑTi (AMD) εποχή :D

Link to comment
Share on other sites

και πήρα σήμερα και μια 6970, off topic βεβαία και ξετρελάθικα με το πόσο μεγάλη είναι. και reference πάντα αλλά μου αρέσουν πολύ και οι υλοποιήσεις αυτές τις msi μόνο lightining όμως και τα mars τις asus αλλά πολύ μεγάλες ρε αδερφέ!

Πάρτε και μια poza

img0900dc.jpg

Link to comment
Share on other sites

και πήρα σήμερα και μια 6970, off topic βεβαία και ξετρελάθικα με το πόσο μεγάλη είναι. και reference πάντα αλλά μου αρέσουν πολύ και οι υλοποιήσεις αυτές τις msi μόνο lightining όμως και τα mars τις asus αλλά πολύ μεγάλες ρε αδερφέ!

Πάρτε και μια poza

img0900dc.jpg

σαν γιγας σουβλακι ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλή η τιμή για την HD 6870.Δεν είμαι σίγουρος όμως.Οι κάρτες είναι ίδιες σχεδόν σε επιδόσεις και καμία δεν θα σε αφήσει με παράπονο.

Σε παιχνίδια η HD 6870 δίνει περισσότερα FPS.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now