tavlamari

περιεργος ηχος σε 5870

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.

Εχω ενα θεματακι με μια απο τις καρτες μου.Συγκεκριμενα καποιες φορες,οταν φορτωνει(loading)η ακομα και εν ωρα gaming για 2-3 sec ακουω εναν περιεργο:alien:,λεπτο ηχο...οπως κανει το εργαλειακι αυτο που μας κανουν καθαρισμο στα δοντια, αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο και βλεπω αποτομο drop στα fps.Αυτο,οπως ειπα το κανει για ελαχιστα δευτερολεπτα και μετα μια χαρα ολα ωραια.

Εδω να αναφερω οτι το εκανε απο την αρχη που την εβαλα την καρτα(κανα χρονο)

και δεν εχει παρουσιασει κατι αλλο.Τωρα απλα με εκανε να ξεβαρεθω και να ρωτησω τι γινεται.

Καταλαβε κανενας τι μπορει να ειναι και αν ειναι προβλημα αυτο?Εγγυηση εχει κανονικα,εαν πρεπει να την παω πισω..

ΥΓ.Οσοι εχουν κανει καθαρισμο μαλλον θα μου απαντησουν:D

Link to comment
Share on other sites

Το coil whine το είχα παρατηρήσει για πρώτη φορά στην κόκκινη EVGA GTX 295 Special Edition που μου είχε δώσει ο panos444 πέρισυ τον Μάρτη :D Μιλάμε είχα τρελαθεί, νόμιζα ότι η κάρτα έπαθε κάτι. Όντως ο θόρυβος αυτός προέρχεται από τα πηνία όταν η κάρτα είναι σε κατάσταση load, πόσο μάλλον όταν της είχα δώσει 1.23V μέσω του shortcut του Riva Tuner :D Εκεί ήταν που τσιτσίριζε σαν τρελή και σε games και σε benchmarks - μιλάμε το άκουγα ακόμα και με τον ανεμιστήρα της στα 100%.

Απ' ότι είχα ψάξει τότε, το coil whine υφίσταται όταν συντονίζονται μηχανικά το πηνίο, με την συχνότητα του σήματος που διέρχεται από αυτό. Όταν η συχνότητα του σήματος είναι ίδια με του καλωδίου που έχει το πηνίο, έχουμε το φαινόμενο του συντονισμού δηλαδή, με αποτέλεσμα να δονείται και να ακούγεται αυτός ο θόρυβος.

Λέτε ότι μπορείς να τον μειώσεις με βερνίκι και τέτοια, όμως δεν είχα δοκιμάσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι coil whine είναι - συνηθέστατο στις nvidia μία συγκεκριμένης γενιάς.

Ισχύει για το βερνίκι, αν εντοπίσεις το πηνίο και το περάσεις δύο χέρια μανό (διάφανο κατά προτίμηση) συνήθως το βουλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι coil whine είναι - συνηθέστατο στις nvidia μία συγκεκριμένης γενιάς.

Ισχύει για το βερνίκι, αν εντοπίσεις το πηνίο και το περάσεις δύο χέρια μανό (διάφανο κατά προτίμηση) συνήθως το βουλώνει.

Σαν τις γυναίκες...

τις περνάς δυο χέρια και μετά το βουλώνουν...

Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζουν αυτο για το βερνικι γενικα?Δηλαδη αμα το παω σε τεχνικο να το κανει θα ξερει η θα μου βερνικωσει ολη την καρτα?

Η εν τελει να την αφησω οπως ειναι?

Υγ.Με το πηνιο που σκουζει,φανταζομαι με οσα μου ειπατε οτι λειτουργει κανονικα,με μονο μειονεκτημα το θορυβο ετσι?Δεν παιζει να σκασει η τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζουν αυτο για το βερνικι γενικα?Δηλαδη αμα το παω σε τεχνικο να το κανει θα ξερει η θα μου βερνικωσει ολη την καρτα?

Η εν τελει να την αφησω οπως ειναι?

Υγ.Με το πηνιο που σκουζει,φανταζομαι με οσα μου ειπατε οτι λειτουργει κανονικα,με μονο μειονεκτημα το θορυβο ετσι?Δεν παιζει να σκασει η τιποτα αλλο?

δεν σκαει!δεν παθαινει τιποτα απο αυτο και μονο!!!

γιωργο αυτο τον θορυβο ποτε δεν τον ειχα ακουσει εγω!!!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έτρεχα benchmarks σε XP, κυρίως το 01 με τέρμα συχνότητες, τον άκουγα συνέχεια :D

α γιαυτο χαλασε η καρτα..!!:P:p:hehe:

ηταν το μοναδικο ρμα που ηταν απο δικη μου μλκ,και το εχω μετανιωσει..!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το ακούς εκεί που βγάζει πολλά fps...είναι αυτό είναι 3δμαρκ01,3δμαρκ03 και σε κανένα loading screen...είναι απλά αποτέλεσμα συντονισμού όπως είπαν και πιο πάνω...Η κάρτα σου δεν θα έχει κανένα πρόβλημα από αυτό τον ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now