DBC

Samsung 830 Series: Καταφθάνουν στα καταστήματα

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Samsung 830 Series: Καταφθάνουν στα καταστήματα]http://reviews.hwbox.gr/news/samsung.jpg[/NEWS_IMG]Θυμάστε τους 830 Series solid state drives που παρουσιάστηκαν τον Αύγουστο; Η Samsung ανακοίνωσε πλέον ότι θα βρούν σιγά σιγά το δρόμο τους στα καταστήματα της Αμερικής. Ας μιλήσουμε όμως και για τα χαρακτηριστικά τους. Συγκεκριμένα εξοπλίζονται με πρότυπο επικοινωνίας SATA 6.0 Gbps. Το μοντέλο των 64GB είναι ήδη διαθέσιμο για αγορά, ενώ εκείνα των ηψηλότερων χωρητικοτήτων θα φτάσουν στις 31 Οκτωβρίου. Να σημειώσουμε ακόμη ότι εξοπλίζονται με MLC (multi-level cell) NAND Flash memory chips, το MTBF αγγίζει τις 1.5 εκατομμύριο ώρες ενώ καλύπτονται και από τρία χρόνια εγγύηση προσφέροντας ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής 520 MB/s και 400 MB/s αντίστοιχα (520/160 MB/s για το 64GB drive). Εκτός από το 64GB μοντέλο όλα τα άλλα τα 830 Series drives έρχονται ώς desktop ή notebook upgrade kits. Κάθε Kit περιλαμβάνει ένα αντίγραφο του Norton Ghost 15. Τα μοντέλα των 64GB, 128GB, 256GB και 512GB έχουν τιμή που αγγίζουν τα $129.99, $229.99, $429.99 και $849.99 αντίστοιχα.

[img_ALT=Samsung 830 Series: Καταφθάνουν στα καταστήματα]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/26294ea832f312f76.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Samsung 830 Series: Καταφθάνουν στα καταστήματα]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/26294ea832f3194f9.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι θα ειναι πολυ καλοι μυριζομαι τρελες αγορες ...πιο καλες απο sandforce controllers που ριχνουν την αποδοση μετα απο λιγο ενω αυτοι εγγυηση .(αν κανω λαθος ,διορθωστε με)

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η αγορα του 128Gb Ζαχο ?

Εισαι ο ειδικος και θα σε εμπιστευτω.

Δεν εχω παρει ακομη SSD και ειναι το μονο που θελω να αναβαθμισω στο pc στο μελλον.

SATA 2 εχω, αλλα, αν ολα πανε καλα του χρονου θα βρεθω και με SATA 3 στο pc.

Δεν ψαχνω τις απολυτες επιδοσεις, απλα να δω την διαφορα θελω και να δουλευει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε και να πάρεις σε SSD, θα έχει διαφορά από τους μηχανικούς. Τώρα τι έχεις;

Αν έχεις 2x80GB postville δεν νομίζω πως αξίζει να δώσεις λεφτά για κάτι άλλο.

Ο postville σε raid είναι αρκετά καλός (εδώ που τα λέμε και μόνος του είναι καλός για το 90% των περιπτώσεων).

Αν δεν έχεις καθόλου SSD, σε ότι και να προχωρήσεις από την τελευταία γενιά:

Crucial M4

Vertex 3

Corsair Force 3

Agility 3

Intel 510

Samsung 830

Θα μείνεις ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος με την αλλαγή από τον μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου έλεγες για 2 128αρηδες, θα σου έλεγα go for it.

δυστυχώς και αυτή τη φορά, ο 64αρής έχει αρκετά κομμένες επιδόσεις στα writes, σε σημείο που να πρέπει να δούμε review για να καταλάβουμε.

Άποψη μου, πήγαινε για τον 128αρη 830 ή M4 και όταν μπορείς κότσαρε ακόμα έναν για raid0.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ .θα το ψαξω ακομα λιγο γιατι έχω τρεχάματα με νοσοκομεία χειρουργεία φυσικοθεραπείες και ότι συνεπάγεται σε ένα τροχαίο :D

πρέπει να πάω και σε μοβο με σατα 3 ρε μαμοτο δεν το γλιτώνουμε το χιλιάρικο .

Link to comment
Share on other sites

Ζαχο,

ειναι απλοι SATA οι δισκοι, οποτε σιγουρα θα δω διαφορα με τον SSD.

Για την ωρα θα μπει πανω στην GB με sata2 που ειναι και στο μελλον

θα μεταφερθει σε sata3.

Στην αρχη ελεγα για εναν απο αυτους τους 3.

Crucial M4

Vertex 3

Agility 3

Τωρα λεω να περιμενω και τον παρακατω και να δω που διαμορφωθουν οι τιμες τους.

Samsung 830

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now