John-X

Αλλαγή FAN σε ΑΧ1200

Recommended Posts

Παιδια βρηκα πατεντα να βαλω εναν red led 140mm fan στο αχ1200 το οποιο

θα περνει ρευμα απο μολεξ εξω και οχι μεσα απο το psu.

Eρωτηση:Aν βγαλω αυτον που εχει θα δουλεψει σωστα το PSU?Ρωταω γιατι εχω ακουσει οτι εχει αισθητηρα θερμοκρασιας και ρυθμιζει αναλογα της στροφες του yate loon που φοραει.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θα δουλέψει σωστά πρέπει να τον συνδεσεις εκει που είναι και ο μαμα για να ρυθμιζει τις στροφές αναλογα με το φορτίο αλλιώς αν το έχεις κιόλας μεσα σε case παίζει να του δημιουργήσεις πρόβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Bασικα δεν αντεξα στον πειρασμο σημερα.Παρατηρησα οτι το psu μου ζεστενετε παρα πολυ οταν παιζω παιχνιδια και οταν λεω ζεστενετε το εννοω αλλα δεν εχει καποιο προβλημα γενικος λειτουργικο ουτε ακουγετε κατι οπως τα πρωτα σαπια οποτε ηθελα να δοκιμασω ενα αλλο ανεμηστηρακι μηπως δροσιστει.

Πηρα λοιπον αυτον απο την ντουλαπα μου. 140mm

xigmatekcrystalclff1453.jpg

Και τον κουμπωσα.Δεν τον συνδεσα πανω στο AX αλλα το καλοδιο το εβγαλα εξω απο μια τρυπουλα που ειχε καπου και το συνδεσα σε μολεξ.Εχω τρεξει ενα σορο τεστ το στρεσαρω οσο μπορω δεν παρατηρω ασταθεια ολα κομπλε.Επισης τωρα ειναι παρα παρα πολυ δροσερο:) τι να κανω?να το αφησω?αν δεν δουλευε σωστα τι θα παρουσιαζε?

image2163v.jpg

image2166.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα τροφοδοτικά όταν μπαίνουν κάτω, ο ανεμιστήρας κοιτάει προς τα κάτω για να τραβά κρύο αέρα.

...αν υπάρχει τρύπα στη βάση του κουτιού

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν τον συνδέεις στην κανονική του τροφοδσία?

Ειναι pwm ο μαμησιος και εχει διαφορετικο 4πινο φυσακι απο τα γνωστα pwm ειναι πολυ πιο μικρο.Δηλαδη και pwm να ηταν αυτος που εβαλα παλι δεν θα εμπαινε.

Aυτος που εβαλα ειναι κανονικος.

Link to comment
Share on other sites

99% τα κουτιά που δέχονται το psu κάτω έχουν τρύπα.

Ρε παιδια εκει ειναι το θεμα τωρα????Εμενα μου αρεσει να κοιταει πανω και ειδικα τωρα που ειναι και κοκκινος.Και ειπα τωρα ειναι κρυο πλεον.Εγω αλλο ρωτησα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με OCCT εχει PSU stress test.

Τωρα απο θερμοκρασιες κτλ, δεν ξερω αν θα μπορεσεις να δεις πουθενα... αλλα πιασε με το χερι και βλεπεις!

παντως, η μονη λαλακια ειναι οτι αν δεν υπαρχει λγοςο ο ανεμιστηρας συνεχιζει και φυσαει στο 100% και επειτα δημιουργη θορυβο.... αυτο ειναι το μονο προβλημα που μπορω να δω εγω....

Προσωπικα θα εκανα συγκολληση το παλιο φυσακι με τα καλωδια του νεου τροφοδοτικου...

αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εκανα συγκολληση το παλιο φυσακι με τα καλωδια του νεου τροφοδοτικου...

αυτό ^^ φαίνεται πιο σωστό , εκτός κ αν οπως το εχεις τώρα ειναι αποτελεσματικό χωρίς ιδιαίτερη φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η σειρα crystal 140mm ειναι ολα τα λεφτα,πιστευω πιο αθορυβα πεθενεις :hehe:

με το χερι βλεπω διαγορα πολυ ναι σε vantage βαρια games κπλ ειναι πλεον κρυο ;)

Μια χαρα ειναι ουτε συγκολυσεις θελει ουτε τιποτα και αμα θες να το δοσεις κουμπωνεις πανω το μαμα και εισαι κομπλε παλι.

Το εκανα και για εμφανιση περισοτερο ειναι πιο ROG τωρα :yum:

Μike thanks θα το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now