John-X

SSD for Benchmarks

Recommended Posts

1)Παιδια θελω να μου προτεινετε εναν SSD που να ειναι ισος η και καλητερος απο

το RAID μου http://www.hwbox.gr/intel-boards/10326-rampage-3-extreme-sata2-vs-sata3.html (διαβαστε προς το τελος της πρωτης σελιδας)ετσι θελω να πηγαινει η και καλητερα.

2)Επισης,μπορω οταν θελω να Bencharω να βγαζω το raid και να βαζω τον SSD με δικο του os και να παιζω?Οταν ξανασυνδεσω το RAID θα παιζει κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Βill θελω να βαλω μεσα κομενα Windows για SPI- 3DMARKS-UNIGINE-AQUAMARK κλπ κλπ ξερεις.Το raid το γεμιζω παιχνιδια με τα Windows μαμα και φουλ αναβαθμισμενα.

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει ο peppas, εννοειται οτι γίνονται ολα αυτα που λες και φυσικά δεν μπενσάρεις με το 24/7 λειτουργικο και αμα χτυπήσει δηλ. θα κανεις παλι στησιμο 2 ημερών :hehe:

πάρε εναν force gt απο ebay εγω χτύπησα ενα 120ρι και εκανα install 3 διαφορετικα λειτουργικα κομμένα και μη με ολους τoυς drivers & bench και μου πήρε 1 ωρα για ολα μαζι, οταν δοκίμασα να τα κάνω ολα αυτα σε εναν 250ρι απλό μου είχε παρει πάνω απο 3 ώρες :P μόνο τα ρεσταρτ αν υπολογίσεις ποσο χρόνο τρώνε αξίζει και με το παραπάνω!!

Link to comment
Share on other sites

Force gt λες ε?Μουρλια ειναι.Μοιαζει και με ROG :D.

Ναι μωρε με το 24/7 os για bench δεν παλευετε,ασε που χανω κιολας τρεχουν ενα σορο σκ@τ@ απο πισω,και αμα κοψω και τιποτα δεν δουλευουν και μερικα games μετα.

Θα κοιταξω για Force τοτε.Για τον 60αρι λεω...

Link to comment
Share on other sites

Παίζουνε ok.

Αν και αφού δεν θα ασχοληθείς σοβαρά π.χ. με το PC Mark05, δεν υπάρχει λόγος να πας σε SSD για το benching setup IMHO.

Καλύτερα να έκανες οικονομία και να έπαιρνες σε λίγο καιρό έναν 120άρη ή 180άρη SSD για το 24/7 setup.

Link to comment
Share on other sites

σωστό αυτο που λένε και τα παιδιά...εγώ τώρα είδα οτι οι main hdd δεν είναι ssd :P....βασικα ολα εξαρτωνται απο το σε ποια εγκατάσταση περνάς πιο πολλές ώρες οπότε εκει βάλε τον ssd :T:

Link to comment
Share on other sites

εγώ τώρα είδα οτι οι main hdd δεν είναι ssd :P

Tην εχει πατησει και αλλος απο εδω μεσα ετσι.:)Νομιζε ηταν SSD.Πανε πολυ ταπα θα ελεγα για HDD.

Παιδια το Raid δεν το χαλαω με τιποτα γιατι στα games παει μαμιοντας και εχω και απλετο χορο για οσα games θελω.

O SSD που λεω να παρω δεν θα ειναι μονημα στο συστημα.Θα τον κουμπωνω μονο οταν θελω να Βencharω.Οποτε θελω λιγα gb και να ειναι γρηγορος.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να εχεις τον ssd σε raid mode και να εχεις μονο λειτουργικο επανω .

οταν δοκιμάσεις το λειτουργικο σε ssd θα δεις οτι οι μιχανικοι δισκοι σερνοντε . μην κοιτάς τα νουμερα

παρε ενα 2,5αρι δισκο και βαλε ολα τα μπεντσο λειτουργικα σου μεσα .

Link to comment
Share on other sites

Tην εχει πατησει και αλλος απο εδω μεσα ετσι.:)Νομιζε ηταν SSD.Πανε πολυ ταπα θα ελεγα για HDD.

Παιδια το Raid δεν το χαλαω με τιποτα γιατι στα games παει μαμιοντας και εχω και απλετο χορο για οσα games θελω.

O SSD που λεω να παρω δεν θα ειναι μονημα στο συστημα.Θα τον κουμπωνω μονο οταν θελω να Βencharω.Οποτε θελω λιγα gb και να ειναι γρηγορος.

Δεν είναι γρήγοροι το HDD RAID σου στα games.

ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι είναι.

Ακόμα και ένας παμπάλαιος φτωχός OCZ Vertex 60GB θα τους κάνει να φαίνονται Yugo ;)

Link to comment
Share on other sites

Mου αναβετε φωτιες τωρα παιδια και δεν φτανει και το λαστιχο για να τις σβησω.

Ειπα πανε μαμιοντας γιατι πρωτα με αλλον HDD που ειχα,τα games μου ειχαν τραγικο loading area.Mε αυτο το Raid που εχω τωρα δεν υπαρχει καν load:D

και χωνω και καμια κατοστη games μεσα :D.Οποτε ναι για εμενα πανε μαμιοντας και ηταν μια μαματη λυση.

Θα δω τωρα με τον SSD τι θα κανω....Θα τσιμπισω εναν...

Να ρωτησω αν εχω εναν SSD για το os και εναν 1Τ hdd για αποθηκη τα games αποθηκευοντε στον HDD και να τρεχουν απο εκει?Αλλα παλι θα χανεις λογο HDD ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς να αλλάζεις το path οταν τα κάνεις install, αλλά δεν λεει το os και τα games πρέπει να ειναι στον ssd!!

edit δηλ. συγνώμη τώρα τα games τα βάζεις στο default folder ούτε καν σε άλλο partition :eek:

και όταν θέλεις να κάνεις defrag κάνεις και όλα τα games :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σε εχασα τωρα...

Τι εννοεις default folder?Oπου ειναι τα windows ειναι και τα games.

Για defrag εχω το diskeeper τα κανει ολα στα μπαμ.0 φραγκμεντς μεσα σε 2 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνίδια που χρησιμοποιούνε την τεχνική texture streaming ( texture loading καθώς προχωράς στο game/map ) δεν έχουνε καμμία επαφή όταν είναι σε δίσκο σε σύγκριση με εγκατάσταση σε SSD.

Στο Crysis 1 π.χ. δεν έχεις κάποια στιγμιαία κολληματάκια που και πού ?

Όπως επίσης και σε αρκετά RPG, χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν το Morrowind και το Oblivion.

Στο gameplay experience δεν μετράει το sequential read & sequential write ( που είναι τα μόνα ψηλά νούμερα για το HDD RAID σου ) αλλά τα randon reads σε μικρά file sizes.

Όπου εκεί οι δίσκοι σου έχουνε 0.8MB/s ενώ ένας SSD 20MB/s ++

Link to comment
Share on other sites

Εδω lineage επαιζες και επειδη οταν εσκαγες μυτη σε τσουρμο μεσα που αργουσε να φορτωσει τα textures, ειχες πεσει πριν καν το μυριστεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνίδια που χρησιμοποιούνε την τεχνική texture streaming ( texture loading καθώς προχωράς στο game/map ) δεν έχουνε καμμία επαφή όταν είναι σε δίσκο σε σύγκριση με εγκατάσταση σε SSD.

Στο Crysis 1 π.χ. δεν έχεις κάποια στιγμιαία κολληματάκια που και πού ?

Όπως επίσης και σε αρκετά RPG, χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν το Morrowind και το Oblivion.

Στο gameplay experience δεν μετράει το sequential read & sequential write ( που είναι τα μόνα ψηλά νούμερα για το HDD RAID σου ) αλλά τα randon reads σε μικρά μέγεθος αρχείουs.

Όπου εκεί οι δίσκοι σου έχουνε 0.8MB/s ενώ ένας SSD 20MB/s ++

Ακου ρα..μπραααβο.Αυτο δεν το ηξερα.

Το προβλημα ειναι που θα βρω φθηνο SSD 1Τ:hehe:

Εχω θεμα με τα gb παιδια,o SSD δεν κανει για την χρυση που τον θελω,δεν μου φτανει βασικα αμα βαλω τα games ολα μεσα που θελω.Αλλιως καλα θα ηταν συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πρεπει να βαλεις μεσα ολα τα παιχνιδια που εχεις?...Ποσα παιχνιδια παιζεις ταυτοχρονα δηλαδη??:P Νομιζω δεν χρειαζεται αυτο,βαζεις τα παιχνιδια που παιζεις ή εκεινη τη στιγμη ή αν ειναι λιγα τα εχεις μονιμα μεσα στον δισκο.Αλλα ερωτηση τωρα:Πρεπει να κανεις εγκατασταση απο την αρχη το παιχνιδι στον SSD για να εχεις καλες επιδοσεις ή πχ αμα το μεταφερεις απο μηχανικο δισκο σε SSD ειναι το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Παιζω μια το ενα μια το αλλο ξερεις θελω να τα εχω ολα ευκαιρα.Αυτα τα στανταρ που παιζω ειναι καπου στα 700-800gb.Υστερα το βαλε βγαλε δεν μου αρεσει σαβουριαζει και τα Windows οσο να πεις.

Τεσπα εγω δεν εχω προβλημα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις επιδοσεις οπως ειπα και πριν κοληματα δεν υπαρχουν πουθενα.Ουτε καν στο Ομπλιβιον που το εχω σκισει.

Θα κοιταξω να παρω εναν SSD για benchmarks και ενταξει...

Link to comment
Share on other sites

Σε εχασα τωρα...

Τι εννοεις default folder?Oπου ειναι τα windows ειναι και τα games.

Για defrag εχω το diskeeper τα κανει ολα στα μπαμ.0 φραγκμεντς μεσα σε 2 λεπτα.

βρε τους 2x1TB RAID0 τους έχεις ενα ολοκληρο partition και όλα χύμα μέσα? αν ναι big mistake :hehe:

Για μενα παντως σωστη δομή σε ενα main είναι No1 C partition = Windows, drivers, progz only | No2 D partition = games only | No3 E partition = scratch disk for photoshop, camera capture, tv recording

Και ετσι έιναι όλα σωστα μοιράσμενα και το perfomance δεν πέφτει εύκολα ;)

Ακου ρα..μπραααβο.Αυτο δεν το ηξερα.

Το προβλημα ειναι που θα βρω φθηνο SSD 1Τ:hehe:

Εχω θεμα με τα gb παιδια,o SSD δεν κανει για την χρυση που τον θελω,δεν μου φτανει βασικα αμα βαλω τα games ολα μεσα που θελω.Αλλιως καλα θα ηταν συμφωνω.

Την είχα και εγώ αυτην την λογική παλιά και ειναι λαθος δεν σου χρειαζεται τοσος χώρος ουτε τοσα games installed all the time, αυτην την στιγμη είμαι με 2x80gb postville και τα έχω ολα στημενα όπως ανέφερα παραπάνω με 10 games μέσα και έχω ακόμα χώρο ;)

τώρα αν θες να έχεις storage δεν κάνεις raid0 ρε μαν, θα πάρεις αλλον εναν 1TB όποτε μπορέσεις και θα στήσεις ενα ωραίο raid5 !!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now