PinwmpireS

Μικρό Τροφοδοτικό για M-ITX Σύστημα

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι, θα φτιάξω ένα m-itx συστηματάκι για κατεβαστήρι και ψάχνω να βρώ ένα όσο το δυνατόν μικρότερο τροφοδοτικό γίνετε.. Έχω κάνει μια ψιλοέρευνα και έχω δεί οτι παίζουν τροφοδοτικά σαν αυτό αλλά δεν θέλω να μπλέξω με μετασχηματιστή ( κάποια στιγμή θα καεί και τρέχα γύρευε.. ) Ψάχνω λοιπόν κάτι τέτοιο. Έχετε να μου προτίνεται κάποιο σε αυτο το μέγεθος? Αυτό που φαίνεται στο Link γνωρίζει κανείς αν είναι αξιόπιστο? ( θα είναι 24/7 το σύστημα, ψάχνω κάτι αξιόπιστο..! )

Ευχαριστώ πολύ, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δουλέψει κάποιο συγκεκριμένο να προτείνω,αλλά κριτήριο επιλογής είναι η χρήση που θα του κάνεις.

Το πρώτο link που έβαλες είναι ότι καλύτερο για χαμηλή κατανάλωση,γιατί έχει το υψηλότερο efficiency όπως τα υπόλοιπα του είδους του. ;)

Αν δεν σε νοιάζει τόσο η κατανάλωση,όσο να στήσεις ένα μικρό σύστημα που έχεις μπόλικα πράγματα πάνω,τότε θα χρειαστείς κάποιο σαν αυτό του δεύτερου Link.

Δυστυχώς όπως είπαν και πιο πάνω όλα τα small factor τα χτυπάνε!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς.. 35 USD για αυτό δεν τα θεωρώ πολλά χρήματα.. Και 250 watt, πόση κατανάλωση να έχει πια.. Είναι πολύ φτηνότερα αυτού του τύπου από το άλλο που σας έδειξα με τον μετασχηματιστή.. Θα στείλω και ένα πμ στον Μόρτη να δω τι έχει, όπως και να έχει το πράγμα δεν με παίρνει να βάλω κανονικό τροφοδοτικό..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς.. 35 USD για αυτό δεν τα θεωρώ πολλά χρήματα.. Και 250 watt, πόση κατανάλωση να έχει πια.. Είναι πολύ φτηνότερα αυτού του τύπου από το άλλο που σας έδειξα με τον μετασχηματιστή.. Θα στείλω και ένα πμ στον Μόρτη να δω τι έχει, όπως και να έχει το πράγμα δεν με παίρνει να βάλω κανονικό τροφοδοτικό..

Εχω picoPSU εδώ και δύο με τρία περίπου χρόνια, ξεκίνησα με D210GLY2, μετά συνέχισα σε ΑΤΟΜ D510MO, και εδώ και λίγες μέρες μπήκε σε intel G630 mini itx σύστημα!!

Μιλάω για χρήση 24χ7 επίσης. Ο μετασχηματιστής του είχε καεί μια φορά, αλλά ΟΚ, αυτό θα μπορούσε να συμβεί σε οτιδήποτε, και φυσικά σε οποιοδήποτε τροφοδοτικό. Πάντως και τα δύο μαζί τα είχα αγοράσει περίπου 50? από ebay.

Υπάρχουν και wide input picoPSUs, τα οποία μπορούν να συνεργαστούν με powerbricks από κάποιο παλιό μας λάπτοπ...

Οσο για αυτό που έχεις στο λινκ... -> Forced air ventilation by 1 x 40mm fan

Μπορεί να το ανοίξεις και να ακούγεται σαν αεροπλάνο σε απογείωση...

Link to comment
Share on other sites

Έχει ασχοληθεί κάποιος με κάτι άλλο πέραν των picopsu;

Είχα διαβάσει παλιότερα για κάποια άλλα μοντέλα ίδιου τύπου που απέδιδαν καλύτερα,αλλά ακόμη το ψάχνω αρκετά.

Κάποια γνώμη και σε ποιοτικό μετασχηματιστή θα βοηθούσε..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now