George_o/c

HWBOT Country Cup 2011: Ετοιμαστείτε για γερό overclocking!

Recommended Posts

...δεν ξέρω δύσκολο το βλέπω το project...για μένα τουλάχιστον γιατι τρέχουν διαφορα αλλα και είμαι ήδη σε ενα τρελό προγραμμα ολο τον μήνα...οπότε για να μην βασίζεστε πάνω μου φέτος i'm off :(

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τα πραγματα του Γιωργου . Καποια θα βοηθησουν . Κυριως ο 670 και SSD

Για το stage 4 θελω καποιες ιδεες . Χρειαζεται αζωτο ομως . Δεδομενο αυτο .

Χ48 πρεπει να παιξουμε για να γεμισουμε τις θεσεις (8700 , 8600 , 8500 & 8400) . Απο εκει και περα χρειαζομαστε P55 και athlon X2 για να παμε για το κατι παραπανω .

Ποιος εχει amd X2 ? Μητρικη εχει ο alex . CPU X2 ???

P55 εαν δωσει τη μητρικη ο Αρης , εχει καλως .Αλλιως ... θελουμε τη maximus απο το stock.

Ιδανικα πρεπει να ετοιμασουμε τα 3 αυτα setup και να βρεθουμε να παιξουμε παρεα με αζωτο .

Νομιζετε οτι μπορει να γινει ? Μεσα στο Σ/Κ ωστε να εχουμε ετοιμαστει ???

Τον 670 του Γιωργου πως θα τον εχουμε στα χερια μας το Σ/Κ ?? Δεν ξερω εαν προλαβαινει ...

Στέλιο, νομίζω οι επεξεργαστές πρέπει να είναι διαφορετικής αρχιτεκτονικής

δεν μπορούμε να πάιξουμε με 4 wolfdales για τo 4o στάδιο... πρέπει να έχουμε wolfdale, clarkdale και τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο, νομίζω οι επεξεργαστές πρέπει να είναι διαφορετικής αρχιτεκτονικής

δεν μπορούμε να πάιξουμε με 4 wolfdales για τo 4o στάδιο... πρέπει να έχουμε wolfdale, clarkdale και τι άλλο;

Σωστός, το έχει ρωτήσει ήδη ο NeoForce.

hwbot.org - View Single Post - The official HWBOT Country Cup 2011 thread.

hwbot.org - View Single Post - The official HWBOT Country Cup 2011 thread.

Χρειάζονται διαφορετικές αρχιτεκτονικές. Νομίζω οι πιο δυνατοί διπύρηνοι σε σειρά από τους δυνατότερους προς τους πιο αδύναμους έχουν ως εξής:

Clarkdale - Deneb - Wolfdale - Woodcrest - Callisto - SandyBridge - Italy

ή αλλιώς σε μοντέλα επεξεργαστών (παραδείγματα):

i5 670, Phenom II X2 555 BE, E8600, Xeon 5150, Phenom II X2 545, i3 2120, Opteron 285 S940

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, το έχει ρωτήσει ήδη ο NeoForce.

hwbot.org - View Single Post - The official HWBOT Country Cup 2011 thread.

hwbot.org - View Single Post - The official HWBOT Country Cup 2011 thread.

Χρειάζονται διαφορετικές αρχιτεκτονικές. Νομίζω οι πιο δυνατοί διπύρηνοι σε σειρά από τους δυνατότερους προς τους πιο αδύναμους έχουν ως εξής:

Clarkdale - Deneb - Wolfdale - Woodcrest - Callisto - SandyBridge - Italy

ή αλλιώς σε μοντέλα επεξεργαστών (παραδείγματα):

i5 670, Phenom II X2 555 BE, E8600, Xeon 5150, Phenom II X2 545, i3 2120, Opteron 285 S940

Ο Conroe E6600 είναι καλύτερος απο τον Phenom II X2 545 νομίζω... έτσι βλέπω απ τα charts στο hwbot... Αντί για τον ι5 670 μπορούμε να τρέξουμε και ι3 540... Έχω... του γείτονα! Λέει μπορεί να μου τον δίνει το βράδυ το ΣΚ... αν δεν πάρουμε έγκαιρα τον ι5 670 του γιατρού πείτε μου να τον τρέξω με SS... 5G θα φτάσει σίγουρα... το "κακό" είναι ότι είναι σε μητρική mini ITX μια Η55Ν-USB3... καλή φαίνεται αλλα δεν είναι και top... άλλο κακό είναι οτι το μηχάνημα πρέπει να είναι στην θέση του το επόμενο πρωί οπότε έχω ένα μόνο shot. Ενω με τον conroe μπορώ να αρχίσω απο τώρα να τον ψάχνω και Κυριακή τον βάζουμε και σε άζωτο αν κανονίσετε...

Άρα έχουμε:

Clarkdale, wolfdale, conroe σίγουρα... έστω και με περιορισμούς...

Τα deneb ρε συ Γιώργη δεν είναι quad? Δεν έχω ιδέα απο AMD, την τρέλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Clarkdale - Deneb - Wolfdale - Woodcrest - Callisto - SandyBridge - Italy έχουν σαν ενδεικτικά παραδείγματα τους i5 670, Phenom II X2 555 BE, E8600, Xeon 5150, Phenom II X2 545, i3 2120, Opteron 285 S940. Σαν παραδείγματα τους ανέφερα απλά ;)

Deneb υπήρχαν και διπύρηνοι όπως παραπάνω αναφέρω τον Phenom II X2 555 BE.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα

Εγώ πάντως P55 έχω διαθέσιμη την classified η οποία παίζει μια χαρά τις μνήμες και έχω και έναν 8600 αδοκιμαστο βέβαια αλλά είχε δώσει κάποια καλά δέιγματα απ' ότι θυμάμαι.

Θα σνενοηθώ και με τον Στέλιο και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Μπαμπη ! :D

Λοιπον ...

Οποιος εχει 670 ή αλλο διπυρηνο P55 να σηκωσει το χερι του ! Εναν εχει ο Αρης.

Ο subzero δεν θα μπορεσει να τον στειλει γιατι ειναι Θεσσαλονικη .

Επισης , Ανεστη ... τον Athlon II .

Αλεξη... τη μητρικη που ελεγες ? Που βρισκεται ?????

Και τριτον θελουμε εναν καλο Ε8600 . Χ48 υπαρχει .

Το σχεδιο λεει να γεμισουμε αζωτο και να παιξουμε μια μερα μεταξυ Παρασκευης-Κυριακη .

Τρια setup ... P55 , Amd και X48 .

Το αζωτο μοιραζεται . Λογικα στα 20 Ευρω το ατομο για 3 cpu . Γεμιζουμε 30 λιτρα και παιζουμε .

Link to comment
Share on other sites

πωωω...ρε τι μου κάνεις....σε αναμμένα κάρβουνα κάθομαι :P

μόλις κοίταγα που ολοι κατι έχουν σηκώσει....δεν υπάρχει αλλη λύση μεταμεσονύχτιο θα ειναι το session :hehe:

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να το τρεξουμε το project.

Την 1η θεση λογικα οχι , αλλα γιατι να μη βαλουμε στοχο την 6αδα πχ ?

Εγω μπορω να παρω αυριο τον 670 του Αρη . Εχει και εναν 8600 που ειναι ο μονος που βρισκω εδω γυρω .

Πρεπει να παρω στα χερια μου τα υπολοιπα πραγματα. Δηλαδη μητρικη και cpu amd ...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω το κεφάλαιο clarkdale το εξαντλήσατε... wolfdale επίσης σας έχω εμπιστοσύνη, καλά θα πάει... απο athlon II φαίνεται να είστε ΟΚ, οπότε πριν φύγω, (Κυριακή ξημέρωμα πετάω...), να σας δώσω ενα Conroe? και θα σας μένει ένα ακόμα για να συμπληρώσετε... Θυμηθείτε να κρατήσετε στο τέλος μόνο τα μεγαλύτερα σκόρ γιατί όπως ξαναείπα ή μηχανή υπολογίζει το μέσο όρο απο τα ίδια hw... ξαναδείτε το post μου στην αρχή...

Αντε, καλή επιτυχία, σ'όλους...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Μπαμπη ! :D

Λοιπον ...

Οποιος εχει 670 ή αλλο διπυρηνο P55 να σηκωσει το χερι του ! Εναν εχει ο Αρης.

Ο subzero δεν θα μπορεσει να τον στειλει γιατι ειναι Θεσσαλονικη .

Επισης , Ανεστη ... τον Athlon II .

Αλεξη... τη μητρικη που ελεγες ? Που βρισκεται ?????

Και τριτον θελουμε εναν καλο Ε8600 . Χ48 υπαρχει .

Το σχεδιο λεει να γεμισουμε αζωτο και να παιξουμε μια μερα μεταξυ Παρασκευης-Κυριακη .

Τρια setup ... P55 , Amd και X48 .

Το αζωτο μοιραζεται . Λογικα στα 20 Ευρω το ατομο για 3 cpu . Γεμιζουμε 30 λιτρα και παιζουμε .

δεν προλαβαινω μεχρι την κυριακη αλλα απο την επομενη τεταρτη για τα υπολοιπα sessions οτι χρειαστει διαθεσιμο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, γκαντεμιά... χθές είπα να τρέξω τον conroe... αλλά, δυστυχώς κάτι μας άφησε... τώρα μητρική είναι, επεξεργαστής είναι, δεν ξέρω... ήταν 2μιση το βράδυ, δεν είχα κουράγιο να το ψάξω περισσότερο... θα το δω και σήμερα το βράδυ... ελπίζω να μην είναι μητρική γιατί αν είναι έτσι χάσαμε ακόμα μια rampage... και η ξεφτίλα είναι οτι έπαιζα με αέρα, απλά για να βρώ το max fsb του επεξεργαστή... ούτε ρεύματα, ούτε subzero ούτε τίποτα... πέρασα λειτουργικό και μετά απο δυο-τρία reboot πέθανε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά... rampage is dead... έτσι απλά... ο Ε6600 ευτυχώς επέζησε... ο X6800 που έχω είναι δυστυχώς ES οπότε δεν παίζει στο country cup... άρα θα βάλω στο SS τον Ε6600 με την P5W64 Evo... Δεν έχω κάτι καλύτερο... ο E6600 στον αέρα με 1,5 vcore παίζει στα 3800 και το fsb φτάνει άνετα πάνω απο 475 (475Χ8)... άρα θα παίξει σίγουρα τα 4200 στα κρύα... οπότε αναμένετε και ανάλογο αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιζει ο ES στο country cup ??? Που αναγραφεται κατι τετοιο ???

Στέλιο, το είχε γράψει ο massman την πρώτη - δεύτερη μέρα... αν άλλαξε δεν ξέρω... θα το ψάξω να στο βρω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει κανονες ρε . Δεν πηγαινε καν ο νους μου γιατι και εγω ειχα κατι ΕS που ελεγα να δοκιμασω .

Οποτε το προβλημα παραμενει γιατι δεν εχουμε καποιο νεο για τον Αthlon II του Ανεστη ...

Εαν δε γινει αυτο , τοτε δεν εχει νοημα . Ειμαστε πολυ πισω . Χρειαζομαστε την 890fx πλατφορμα .

Κωστα , περεπει να παιξουμε με αζωτο . Εγω ειχα πει οτι εαν θελετε να γινει σοβαρη δουλεια, θα πρεπει να μαζευτουμε και να παιξουμε 3 setup με αζωτο.

3 setup

1) P55

2) X48

3) 890FX με τον x2 555 .... Γι'αυτο το setup δεν εχω καποια ενημερωση .

Εαν δε γινει ετσι , εγω το βρισκω πολυ δυσκολο να προχωρησει με ελπιδες .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now