John-X

PCI-E 16x-16x vs 8x-8x

Recommended Posts

Ειπα λοιπον να κανω μερικες δοκιμουλες για να ξεκαθαρισουμε λιγο αυτο το θεμα.Καποιοι λενε ειναι το ιδιο καποιοι διαφωνουν,ας δουμε λοιπον μερικα τεστακια.

Το προβλημα ειναι οτι τεσταρα σε μια μομπο.Καλο θα ηταν να ειχα και ενα Z68 στα 8χ-8χ για να δουμε κατα ποσο ειναι βελτιωμενο το 8χ-8χ του σε σχεση με το χ58 8χ-8χ.Παρολα αυτα κατι εχω ετοιμασει στο τελος ετσι ωστε να μπορεσουμε να εχουμε μια εικονα και απο το Z68.;)

Παμε λοιπον...ιδιες ρυθμισεις για ολα τα τεστ με 4-5 δοκιμες στο καθενα μεχρι να πετυχω τα μεγιστα σε 16χ-16χ και 8χ-8χ αντιστοιχα.

Crysis 8x-8x ξεκινησε με 69fps μεσο ορο και 15fps minimum:confused: μετα απο αρκετα runs βρηκα το μεγιστο.Αλλα μου εβγαλε την πιστη οποτε μαπα το καρπουζι.Το Crysis θελει 16x-16x

crysis8x8x.png

Crysis 16x-16x και στις 5 δοκιμες το μεσο ορο δεν ηταν ποτε κατω απο 80fps,καρφωμενο εκει με χαλαρα smooth runs;).

crysis43ghz16x16x.png

Stalker COP 8x-8x

stalker8x8x.png

Stalker COP 16x-16x

stalkercop16x16x.png

Μικρες διαφορες αλλα θελω να τονισω ξανα κατι,στο gameplay 8χ-8χ υπαρχουν ενοχλητικα κοληματα στις αποτομες κινησεις κατι που δεν μπορω αλλιως να σας το αποδιξω περαν των τεστς,παρα να το δοκιμασετε και εσεις οσοι εχετε αμφιβολιες.

Παμε τωρα και στο Vantage 8x-8x

vantage8x8x.png

Vantage 16x-16x.Καλητερο gpu score.Overall πανω κατω μικρες διαφορες.

vantage43ghz16x16x.png

Unigine Heaven Extreme preset 8x-8x

heaven8x8x.png

Unigine Heaven Extreme preset 16x-16x

heaven16x16x.png

Πως την παλευει τελικα το Ζ68 με 8χ-8χ?

Μια βολτα στο HWBOT μου ελεισε την απορια θα ελεγα.Το z68 στα 8χ-8χ παει οπως το χ58 σε 16χ-16χ και τα καταφερνει τελεια θα ελεγα.

Ζ68 8Χ-8Χ

aristidis.jpg

X58 16X-16X

54ka.jpg

Για τις αντιστοιχες συχνοτητες τους το gpu σκορ ειναι ακριβως το ιδιο:T:

Καποιος μου ζητησε test απο gameplay με 8χ-8χ και 16χ-16χ αλλα δεν πιστευω να ειναι τοσο accurate οσο τα παραπανω.Οταν θα παιξεις καθε φορα θα πας και διαφορετικα καθε φορα θα διαβασει και διαφορετικα,οποτε δεν θα εχουμε καλο αποτελεσμα διαφορας.

Ελπιζω παιδια να βοηθησα καπως οτι μπορουσα εκανα.

Link to comment
Share on other sites

JohnX καταρχιν ΜΠΡΑΒΟ για τον ΚΟΠΟ σου αλλα εχει γινει ολοκληρωμενη και καθαρη δουλεια απο τον BILLPEPAS. Με live gaming μεταξυ Ζ68 και Χ58...

Ειναι έτοιμη κατα 99,9%... μπες στο site του να δεις ενα απο τα καλυτερα review... με πολλα ακομα μεσα!

Το Χ16χ16 ειναι @@ μεντολες! Τωρα εαν μιλαμε για vantage σε 1280x720 με low details αλλαζει το πραγμα!

κανένα κόλλημα δεν υπάρχει σε χ8+χ8

Link to comment
Share on other sites

JohnX καταρχιν ΜΠΡΑΒΟ για τον ΚΟΠΟ σου!

Ευχαριστω φιλε Seb:T:ειλικρινα δεν ηθελα να ακουσω κατι αλλο γιατι η αληθεια ειναι οτι ελιωσα εχθες για να το φτιαξω,και 6 η ωρα το πρωι καθομουν και εστεινα υδροψυξη:hehe:

Ακομα το ερευνω το θεμα ,αυτο που καταλαβα παντος ειναι οτι το z68 δεν εχει κανενα θεμα με 8χ-8χ ταπα παει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now