Recommended Posts

Λοιπον...θέλουμε να κάνουμε backup έναν υπολογιστή πάνω στον οποίο λειτουργεί

ραδιοφωνικός σταθμός. Και δεν εννοώ τραγούδια.

Όπως είναι τα windows με τα εγκαταστημένα προγράμματα, τους drivers για τις

συσκευές, τις ρυθμίσεις κλπ.

Οπότε θέλω ένα έμπιστο πρόγραμμα να γίνει σωστά η δουλειά ώστε να αποφευχθεί

κάποια στραβή.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βασικό, επειδή είναι μεγάλη η ποσότητα, το backup θα κρατηθεί σε σκληρό εξωτερικό.

Αν χρειαστεί να γίνει επαναφορά, δηλαδή εγκατάσταση όλου του backup, πρέπει να γίνει μόνο

με αυτό το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

To acronis που το είχα τσεκάρει παλιότερα δεν σε περιορίζει σε μέγεθος, εγώ είχα κάνει image 22GB. Αλλά ναι, μόνο με το ίδιο πρόγραμμα έκανες restore. Δεν ξέρω αν το ghost κάνει και άλλα κόλπα tbh.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που να σου φτιάξει ενα iso, οσο μεγάλο και αν ειναι, και να μπουταρεις να το τρέξεις

και να σου κάνει εγκατάσταση παίζει?

Ή κάνεις φορμάτ, εγκατάσταση το πρόγραμμα και μετά διαβάζει το backup?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που να σου φτιάξει ενα iso, οσο μεγάλο και αν ειναι, και να μπουταρεις να το τρέξεις

και να σου κάνει εγκατάσταση παίζει?

Ή κάνεις φορμάτ, εγκατάσταση το πρόγραμμα και μετά διαβάζει το backup?

Πρέπει το ghost να το κάνει ως εξής: κρατάς το μεγάλο image πουχου σε έναν εξωτερικό και έχεις και ένα recovery dvd, που και τα δύο μαζί σε επαναφέρουν ακριβώς εκεί που είσαι (partitions, προγράμματα τα πάντα όλα) απλά επιδή έχουν περάσει πέντε εκδόσεις από την τελευταία φορά που ασχολήθηκα. googlαρε μερικά tutorials να δεις πιο από τα δύο (acronis true image/norton ghost) θα σε βολέψει καλύτερα στην περίπτωσή σου :)

Link to comment
Share on other sites

Acronis σε φλασάκι και είσαι κομπλέ. Βρες έναν εξωτερικό δίσκο να περάσεις εκεί το image να είσαι σίγουρος. Κατεβάζεις το Acronis και έχει διαδικασία να το περάσεις σε φλασάκι πολύ εύκολη. Εγώ όλα έτσι τα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε info ρε Σάκη...εξωτερικος υπαρχει μεγαλος.

Bootareis με το στικακι και απο εκει το προγραμμα διαβαζει το iso που ειναι στον εξωτερικο σκληρο?

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε info ρε Σάκη...εξωτερικος υπαρχει μεγαλος.

Bootareis με το στικακι και απο εκει το προγραμμα διαβαζει το iso που ειναι στον εξωτερικο σκληρο?

Φτιάχνεις ένα στικάκι bootable Και μέσα από τα windows στο πρόγραμμα του Acronis έχει επιλογή να το περάσεις σε φλασάκι και να το δουλέψεις από "bios". Διαλέγεις να μπουτάρεις από το usb σου που έχει μέσα το Acronis και μετά όλα τα άλλα είναι παιχνιδάκι ;) Μέσα πάντως στο ίδιο το πρόγραμμα σου έχει επιλογή να φτιάξεις και να δουλέψεις έτσι ένα φλασάκι.

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοια δουλειά και το Acronis και το Windows 7 Backup θα σου κάνουν τη δουλειά μια χαρά.

Το Acronis δουλεύει όπως είπαν τα παιδιά.

Το Windows 7 Backup, αφού κάνεις το backup σου όλο το σύστημα μέσα από το Windows backup, το restore είναι παιχνιδάκι.

Ξεκινάς με ένα windows 7 DVD ή stick τον υπολογιστή και στην οθόνη που έχει το Start για να ξεκινήσεις την εγκατάσταση έχει επιλογή για restore από image.

Επιλέγεις αυτό και μετά απλά σε ρωτάει που είναι το image και το κάνει restore.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ acronis true image home 2011 εδώ και 1 χρόνο περίπου

και έχει και bootable media το οποίο το γράφεις σε cd και bootαρει απο εκεί και κάνεις restore, αρκεί να έχεις το αρχείο του backup σε κάποιο usb συνδεμένο για να το δεί (γίνεται και να δεί μέσω lan, άλλες ρυθμίσεις εκεί)

backup γίνεται μέσα απο τo πρόγραμμα σε windows πολύ εύκολα

πως να φτιαξεις bootable media εδώ

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

το μόνο κακό που έχει είναι οτι θέλει πάλι ενεργοποίηση windows μετά το restore, που άν δέν έχεις γνήσια...

βέβαια μπορείς να το αποφύγεις (δέν το έχω δοκιμάσει, θεωρητικά δουλεύει) άν κάνεις backup "sector-by-sector" καί ακόμα και "backup unallocated space" δηλαδή όπως γινόταν κάποτε με το Ghost 11 με δισκέτα , αλλα σε image file, αρκεί να έχεις μεγαλύτερο διαθέσιμο χώρο απο το δεσμευμένο σε 'sector by sector" mode και μεγαλύτερο χώρο απο το συνολικό μέγεθος του δίσκου στο 'sector by sector" + "backup unallocated space" modes.

προσωπικά πιστεύω οτι το acronis είναι το πιό εύκολο και απλά κάνει τη δουλειά του.

Το καλύτερο παραμένει όμως το ghost με την δισκέτα, δύσκολο να δουλεύτεί όμως

Link to comment
Share on other sites

Thnx Yoshi, αλλά σε έχω προλάβει απλά δεν έχω ενημερώσει το θέμα.

Oντως ευκολο το acronis, πήραμε backup απο 3 σκληρούς με λειτουργικό και έφτιαξα το bootable

media σε usb stick.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο εργαλείο , πιο απλό και εύχρηστο ( όταν εχουμε win 7 ) είναι το ''είδωλο συστήματος'' των win , Αναφέρθηκε και πιο πάνω νομίζω , ούτε acronis ούτε Παπαχρόνης

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now