gdp77

Τη γνώμη σας για Adata S511 Series 120 GB

Recommended Posts

Με τα χίλια ζόρια (και κρυφά από γυναίκα) ίσως καταφέρω να εξοικονομήσω λίγα ? για να αγοράσω τον SSD του τίτλου , μετά από την πρόταση του tom's εδώ.

Τον Βρίσκω γύρω στα 180-190? από amazon.co.uk.

Ενημερωτικά να αναφέρω ότι δεν έχω εδώ και πολύ καιρό ενημέρωση για εξελίξεις (reviews κτλ) λόγω μηδενικού χρόνου, γι' αυτό ακριβώς ζητάω τη γνώμη σας.

Μπορώ να "παίξω μπάλα" με κάτι άλλο που ενδεχομένως είναι καλύτερο στα ίδια χρήματα;

Y.Γ. Έχω την gigabyte ex58-ud5 και έναν i7 (1366) @ 4.0 GHz

edit : Μόλις τώρα είδα και τον vertex 3 με μειωμένη τιμή. Μάλλον είναι καλύτερη επιλογή ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ok.

α) Φαντάζομαι ότι οι πραγματικές τους επιδόσεις δεν πρέπει να ξεφεύγουν πολύ από τα όρια του SATA 2

β) H διαφορά τιμής για να πάρω SATA 2 SSD είναι πολύ μικρή , άρα καλύτερα SATA 3 και μου μένει καβάντζα η δυνατότητα να έχω ακόμα καλύτερες επιδόσεις όταν αναβαθμίσω μητρική.

γ) Αγοράζω SSD για το καλύτερο latency και όχι γιατί με καίει το transfer rate σε ένα δίσκο 120GB που θα κάτσει μόνο το OS

Ορθά σκέφτομαι;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδήμονας δες και τους Samsung 830 128gb δεν έχουν sandforce και στην πράξη νομίζω είναι ποιο σταθεροί από οτιδήποτε άλλο, ο jax7480 είναι σίγουρα καλύτερος γνώστης και θα συμβουλέψει ποιο σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now