argi

power led μητρικών (specs)

Recommended Posts

Έχω μία αρκετά ''κουλή'' ερώτηση. Μήπως ξέρει κανείς τις προδιαγραφές των led που συνδέονται στα front panel pins των μητρικών? Δηλαδή τι led μπορoύν να τροφοδοτήσουν? (volt,watt)

Link to comment
Share on other sites

Τα LED είναι συνήθως 1.15 - 1,50 V αν θυμάμαι καλά. Υπάρχουν 2 τύποι, τα "ενδεικτικά" και τα "υψηλής φωτεινότητας", εσύ αν κατάλαβα καλά θες LEDs για το mobo, HDD LED, Power LED και τα λοιπά. Πάρε ενδεικτικά ότι χρώμα σε βολεύει και θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά μόνο το power led θα χρησιμοποιήσω. Άμα πχ. τα pins μπορουν να δώσουν 0,1Α @ 3v και εγώ βάλω ένα led 3v ισχύος 0.6w>0.3w υπάρχει περίπτωση να καεί (0.2Α) ή θα ''τραβήξει'' μόνο 0.1Α ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα καεί.. θα τραβήξει όσο χρειάζεται.. προ ημερών έφτιαξα ένα συστηματάκι και χρειάστηκα leds για την ίδια δουλειά, δεν είχε κανένα πρόβλημα. Κοινά leds, τίποτα ιδιαίτερο!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες δηλαδή κοινό LED και στο έκαψε? Περίεργο μου φαίνεται.. εγώ έχω βάλει κοινά LED και στην ένδειξη POWER και στην ένδειξη του HDD και δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μου έκαψε τίποτα. Ήθελα να βάλω και έβαλα. Το ''κοινό'' είναι λίγο σχετικό. Απλά τα 3.3v, μάλλον θεωρούνται πιο ''κοινά''.

Εκεί που πήγα και ρώτησα, δεν ήξεραν και μου ζήτησαν ακριβή στοιχεία (Volt, Ampere). Απ' οτι έχω καταλάβει το πιο κοινό στα led είναι η τάση=20mA.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now