p_under

SSD sales: Αύξηση στις πωλήσεις των SSD δημιούργησαν οι πλημμύρες στην Ταϊλάνδη

Recommended Posts

[NEWS_IMG=SSD sales: Αύξηση στις πωλήσεις των SSD δημιούργησαν οι πλημμύρες στην Ταϊλάνδη]http://reviews.hwbox.gr/news/general_it_2.jpg[/NEWS_IMG]Κατά την διάρκεια του περασμένου μήνα, όλοι όσοι παρατηρούν τις διακυμάνσεις της αγοράς στο τεχνολογικό κομμάτι της, έχουν σίγουρα παρατηρήσει ότι οι σκληροί δίσκοι έχουν πάρει μια αύξηση τιμής μέχρι και 30% σε ορισμένες περιπτώσεις. Οι εταιρίες παραγωγής HDD δήλωσαν ότι αυτή η αύξηση τιμής οφείλεται σε μεγάλες καταστροφές που δέχθηκαν από πλημμύρες στην χώρα της Ταϊλάνδης. Από την άλλη πλευρά, υπάρχει μια σημαντική αύξηση στις πωλήσεις των SSD, το γεγονός αυτό οφείλεται στην τιμή ανά GB των HDD και SSD αντίστοιχα μετά την αύξηση τιμών των πρώτων.

Όλες οι εταιρίες έχουν καταλάβει ότι με μια μικρή μείωση τιμών στους SSD, η αγορά τους τώρα πλέον έχει γίνει πιο προσιτή. Καθώς βέβαια οι Χριστουγεννιάτικες εκπτώσεις μας χτυπούν την πόρτα, οι τιμές των SSD αναμένονται να πέσουν ακόμα πιο κάτω. Έτσι πλέον ένας 120 gb SSD δεν χαρακτηρίζεται ιδιαίτερα ακριβός και λαμβάνοντας υπόψη την εκθετική άνοδο στις επιδόσεις που προσφέρει έναντι ενός συμβατικού σκληρού δίσκου, τον καθιστά main part του προσωπικού υπολογιστή μας. Τέλος, οι τιμές των hard disk drives κατά την διάρκεια του επόμενου τετραμήνου αναμένονται να έχουν επιστρέψει στην αρχική τους κατάσταση άρα αν έχετε σχέδια αγοράς SSD καλό θα ήταν να κινηθείτε γρήγορα.

[img_ALT=SSD sales: Αύξηση στις πωλήσεις των SSD δημιούργησαν οι πλημμύρες στην Ταϊλάνδη]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11204eef9d71cc076.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Με τις τιμες που βλπεω το σκεφτομαι να παρω εναν ssd , αλλα δεν ειμαι τοσο σιγουρος , γιατι δεν ειμαι απογοητευμενος απο τον μηχανικο μ

Link to comment
Share on other sites

Με τις τιμες που βλπεω το σκεφτομαι να παρω εναν ssd , αλλα δεν ειμαι τοσο σιγουρος , γιατι δεν ειμαι απογοητευμενος απο τον μηχανικο μ

Να πάρεις έναν και όσο γίνεται ποιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now