billpeppas

Χμμ.... τι έχουμε εδώ

Recommended Posts

Κατέφθασαν το μεσημεράκι:

15e7dza.jpg

Κυριακή θα πρωτοπαίξω μαζί τους, αύριο έχει LN2 benching :D

Η μια λέγεται EP45-DS4 και η άλλη δεν ξέρω, γιατί δεν έχουν αποφασίσει...ήρθε σαν EP45T-ταινία_που_διαγράφει_το_DS5 :D

Ο εξοπλισμός της είναι ο full, οπότε λογικά θα την πούνε EP45T-DQ6

Το T μετά το EP45 διευκρινίζει ότι είναι DDR3.

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα, βγάλε φωτογραφίες παντού (+κάτω από hs), bios, overclocking κτλπ. :D

dq6 έχει και το τσιπάκι της IDT για τα pci-e lanes και τα 4gigabit ethernet.

Εσύ πρέπει να έχεις αριστερά την DS5 (raid chip κάτω από southbridge?) και δεξιά την DS4 (3 pci-e 16x)?

Link to comment
Share on other sites

Στην δεξιά έπεσες διάνα Sol.

GA-EP45-DS4.

Η αριστερή αν τελικά βγεί η "Extreme" θα ονομαστεί EP45Τ-DS5, αν τελικά δεν βγάλουνε την Extreme ( 4 LAN, το τρελλό chipset cooler, etc ) θα βαφτιστεί σαν DQ6 αυτή.

Ακόμα είναι "ES" οπότε μην ξαφνιαστείτε αν το retail PCB είναι διαφορετικό από λίγο εώς πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η μυρωδιά του Fresh PCB είναι για μας κάτι σαν την κόκα για τους εξαρτημένους :P

Αυτό που φαίνεται να δίνει το P45 είναι μεγαλύτερο FSB στους Quad σε σχέση με τα υπόλοιπα intel chipset, οπότε το πρώτο πειραματάκι που θα κάνω την Δευτέρα είναι max fsb testing με διάφορους Quad.

Για να δούμε τι ψάρια πιάνουνε οι μητρικούλες...με το τρελλό BIOS ( και επιτέλους αλλάξανε τις ρυθμίσεις σύμφωνα με αυτά που τους είχαμε προτείνει ένα σωρό άτομα τόσο καιρό για τις ρυθμίσεις στο BIOS καθώς και τις τιμές τους :D )

άντε, γιατί είχα βαρεθεί αυτό το +0.1V, +0.25V μπλα μπλα :D

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές κούκλε...:T:

Εγώ 2 P45 που είδα απο κοντά δέν ανέβαζαν fsb ούτε για πλάκα...

430 ένα ASUS και 480 ένα Gigabyte...:(

Βέβαια ήταν πρίν 2 εβδομάδες και δέν ξέρω κατά πόσο θα μοιάζουμ με αυτά τα final :D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την EP45T-"DS5" με τον QX επάνω.

Πρέπει να έχει πολύ μπαγιάτικο BIOS γιατί έκανε κάτι κουλά στην αρχή, αλλά τελικά μετά από δύο τρία CMOS reset & save & exit δέχθηκε επιτέλους τα settings και τώρα παίζει νεράκι.

Θα δοκιμάσω μετά να δω max stable FSB με τον QX ( εδώ πιστεύω πως είναι το ζουμί του P45 :D )

Link to comment
Share on other sites

Thanks παίδες.

Λοιπόν...για αρχή προβλήματα.

Το BIOS πρέπει να είναι από τα πρώτα και γεμάτο προβλήματα...αλλά δεν ανησυχώ. Έτσι ήταν με τα πρώτα 2 BIOS και η X48T-DQ6 και μετά έγινε αστέρι.

Από Τρίτη θα έχω νέα BIOSes γιατί το contact είναι out of the office :(

Πάντως μου αρέσει αρκετά η δομή του BIOS αλλά και η λειτουργικότητά του.

Link to comment
Share on other sites

Πρός το παρόν και οι δύο στα κουτιά τους...

Η EP45-DS4 "FSB wall" στα 398MHz με Wolfdale, στα 370MHz με Yorkfield.

Η EP45T-DS5 δεν overclockάρει σχεδόν βήμα...max 350MHz είτε με wolfdale είτε yorkfield.

Η EP45-DS4 είναι "final / retail" PCB, ενώ η EP45T-DS5 είναι νωρίς ακόμα για retail, E.S. PCB rev 0.3 :D

Μάλλον θα αργήσουνε τα BIOS αν λείπει και ο άλλος που έχω στην gigabyte...η managerινα θα λείπει για την computex :@

Anyways, εδώ μια photo του EP45-DS4 σε "standby":

b6bupv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άνε να βγει κανά bios πιο σοβαρό να δούμε τι κάνει αυτό το Ρ45...

ΥΓ:

Όσο σκοτεινή φωτογραφία και να βγάλεις η πανδαισία χρωμάτων της Gigabyte δεν κρύβεται...:)

Link to comment
Share on other sites

Αν και άργησε έρχεται σε λίγες μέρες ( damn you FedEx ) και η Asus P5Q3 Deluxe να "παίξει" μαζί με τις υπόλοιπες P45 :D

Έχω την εντύπωση πως η P5Q3 Deluxe θα είναι άξιος συνεχιστής της P5E64 Evolution ;)

Link to comment
Share on other sites

Η Evo σπέρνει.

Τώρα αν θα την αγαπήσω όσο την P5K3 Deluxe...θα δείξει :D [ δυστυχώς η P5K3D δεν έχει πιάσει κανά σοβαρό FSB με wolfdale οπότε βλέπω το switch στην Evo να πλησιάζει απειλητικά ]

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως πάει το "θέμα" με τις μητρικές με βλέπω σε κανά μήνα να βάζω αγγελία:

"Ανταλλάσονται οι παρακάτω 7 μητρικές με έναν καλό QX9650/QX9770" :P

Γιατί CPU της προκοπής που να τον αγοράσω έγω ή να τον διαλέξω εγω δεν παίζει :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now