Samaritan

Intel Core i7 3930Κ: Εκτόξευση στα 5831 MHz χάρη στον Turn&Burn!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel Core i7 3930Κ: Εκτόξευση στα 5831 MHz χάρη στον Turn&Burn!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354de39003ba4f2.jpg[/NEWS_IMG]Ένα νέο ρεκόρ εθεάθει στο διαδίκτυο. Συγκεκριμένα ο overclocker υπό το ψευδώνυμο Turn&Burn κατάφερε χρησιμοποιώντας τον νέο Sandy Bridge-E Intel Core i7 3930K να φτάσει την συχνότητα των 5.831MHz! Συγκεκριμένα το setup με το οποίο δούλεψε αποτελούταν από: MSI X79A-GD65 8D, Nvidia GeForce GTX 570 με stock ψύξη, τροφοδοτικό 1200 Watt, SSD Vertex 3 120 GB και μνήμες G.Skιll RipjawsX 16 GB @ 2.133MHz.

Όπως παρατηρήσατε, έδωσε κυρίως έμφαση στο επεξεργαστή ψύχωντας τον με μονοβάθμιο (Single Stage Phase Change Cooling), για να πετύχει αυτό το αξιοθαύμαστο ρεκόρ. Να επισημάνουμε πως το προηγούμενο ρεκόρ το κατείχε ο Hicookie στα 5654.7 MHz.

[img_ALT=Intel Core i7 3930Κ: Εκτόξευση στα 5831 MHz χάρη στον Turn&Burn!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/35924f07192f1d3a5.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Intel Core i7 3930Κ: Εκτόξευση στα 5831 MHz χάρη στον Turn&Burn!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/35924f071980c0cec.png[/img_ALT]

[img_ALT=Intel Core i7 3930Κ: Εκτόξευση στα 5831 MHz χάρη στον Turn&Burn!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/35924f07192f0e56f.png[/img_ALT]

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Καμία επαφή... Μα καμία... Οι SB/SB-E παίζουν καλά σε όχι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Οπότε και οι θερμοκρασίες που πιάνει ένα μονοβάθμιο είναι τέλειες για τα περισσότερα κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Μονοβαθμιο...???Μας τρελενεται τωρα....μπας το σκανδαλο Intel και ES σχετιζεται καθολου????

Oι SandyBridge και SandyBridge-E δεν θέλουν άζωτο για να αποδώσουν τα μέγιστα. Υπάρχει περίπτωση το sweetspot τους να είναι γύρω στους -25*C, ή στους -60*C πχ. Σπάνια να θέλουν -100*C.

Του Αριστείδη ο 5.9GHz SB παίζει εκεί με μονοβάθμιο. Μάλιστα αν αφήσει το CPU χωρίς φορτίο για πολύ ώρα και παγώσει παραπάνω, ξεκινάνε τα προβληματάκια. Πρέπει να είναι ζεστό, να έχει φορτίο ;)

Link to comment
Share on other sites

Oι SandyBridge και SandyBridge-E δεν θέλουν άζωτο για να αποδώσουν τα μέγιστα. Υπάρχει περίπτωση το sweetspot τους να είναι γύρω στους -25*C, ή στους -60*C πχ. Σπάνια να θέλουν -100*C.

Του Αριστείδη ο 5.9GHz SB παίζει εκεί με μονοβάθμιο. Μάλιστα αν αφήσει το CPU χωρίς φορτίο για πολύ ώρα και παγώσει παραπάνω, ξεκινάνε τα προβληματάκια. Πρέπει να είναι ζεστό, να έχει φορτίο ;)

^^ και επίσης όσους βλέπετε και παίζουν με άζωτο πάλι στους ~40 το κρατούν και το κάνουν επειδή τους είναι πιο εύκολο/φθηνό να βρούν άζωτο, παρά κάποιον να τους φτιάξει μονοβάθμιο!

Link to comment
Share on other sites

Oι SandyBridge και SandyBridge-E δεν θέλουν άζωτο για να αποδώσουν τα μέγιστα. Υπάρχει περίπτωση το sweetspot τους να είναι γύρω στους -25*C, ή στους -60*C πχ. Σπάνια να θέλουν -100*C.

Δηλαδη αν εχεις ενα full load σε 20 βαθμους ,δεν αποδιδει τα μεγιστα?

Link to comment
Share on other sites

-20 με -50*C @ full load είναι τα καλά temps συνήθως.

Για να καταλαβω.

Εστω οτι εχω ενα cpu υδροψυκτο , και το ψυγειο με πατεντα το εχω μεσα σε παγακια και στα 5,5GHZ ας πουμε εχω με full load 35βαθμους.

Αν το ειχα με cascade ας πουμε , ιδια συχνοτητα,ιδια ταση ,ιδιο bench, το cpu σκορ θα ηταν μεγαλυτερο στην περιπτωση του cascade?

Link to comment
Share on other sites

Οχι.

Αλλα αν ειχες καλυτερες θερμοκρασιες, θα μπορουσες να χωσεις περισσοτερη ταση, και αρα να εχεις περισσοτερα Mhz, και αρα και καλυτερο σκορ :hehe::)

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω.

Εστω οτι εχω ενα cpu υδροψυκτο , και το ψυγειο με πατεντα το εχω μεσα σε παγακια και στα 5,5GHZ ας πουμε εχω με full load 35βαθμους.

Αν το ειχα με cascade ας πουμε , ιδια συχνοτητα,ιδια ταση ,ιδιο bench, το cpu σκορ θα ηταν μεγαλυτερο στην περιπτωση του cascade?

Ρε συ, στο έγραψα και πιο πάνω, ο Γιώργος εννοούσε ότι σε αυτές τις θερμοκρασίες επιτυγχάνεται το μεγιστο δυνατό overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Οχι.

Αλλα αν ειχες καλυτερες θερμοκρασιες, θα μπορουσες να χωσεις περισσοτερη ταση, και αρα να εχεις περισσοτερα Mhz, και αρα και καλυτερο σκορ :hehe::)

Συνεπως μιλαγαμε για διαφορετικα πραγματα και οι δυο :hehe::hehe::hehe:

ok:dot:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now