LazyGreek

Eyefinity connection Failed!

Recommended Posts

Λοιπόν πήρα σήμερα άλλα 2 μόνιτορ Dell u2412m και τα έχω συνδέσει ως εξής:

2 στα Dvi με Dvi στο τέλος

και στο άλλο μόνιτορ πήρα έναν αντάπτορα mini dp to dvi από την apple (γιατί δεν έβρισκα κανέναν άλλον αντάπτορα)

και έβαλα το Dvi έλα όμως που δεν μπορώ να τα στρώσω στην σειρά γιατί ένα από τα μόνιτορ μπαίνει σε sleep mode (αλλά αναγνωρίζονται όλα)

και θα σας ποστάρω μερικά screens από τους drivers.

καταρχήν να βάλω την πρώτη διαφορά που έχω με το eyefinity του zpaf

atieyefinitythreadpage2.png

devicemanager2012012118.png

devicesandprinters20120.png

και εδώ είναι μέσα από το catalyst

programmanager201201211.png

programmanager201201211.png

thelab.png

atieyefinitythreadpage2.png

όπως βλέπετε πατάω "create group" αλλά μου βγάζει μόνο τις αυτό το σύστημα κανένα άλλο. έψαξα στο youtube δοκίμασα FAQ τίποτα.

ο zpaf μου είπε πάρε καλώδιο mini dp to dp ή mini dp to dvi άμα δεν έχει η οθόνη σου dp δε.

αλλά το θέμα είναι ότι εδώ πάνω οι ρουμάνοι δεν ξέρουν τι είναι το DP! μόνο τα hdmi μόλις τα φέρανε και χρησιμοποιούνε ακόμα VGA. και για αυτό πήγα στην apple και πήρα τον αντάπτορα 30 ευρώ κιόλας επειδή είναι apple.

Μετά λέγαμε μην δεν είναι active ο αντάπτορας αλλά ακόμα δεν το ξέρω άμα είναι passive ή active αλλά σήμα και εικόνα έχω κανονικά εκεί είναι συνδεμένη η κύρια οθόνη. (Mini DisplayPort to DVI Adapter - Apple Store (U.S.))

Μου είπαν να αγοράσω από ebay αλλά δεν βρίσκω για σύντομα πράγματα γιατί ή δεν στέλνουν ρουμανία η θα κάνει κανα 5μηνο από αμερική! και θα πληρώσω 100$ μόνο μεταφορικά.

Λείπει μόνο να πάω σε άλλο ένα μαγαζί που μου είπαν ότι έχει καλώδια DP και θα δώ την δευτέρα.

από το ρουμάνικο skroutz δεν βρήκα τίποτα από καλώδια mini dp to dp, οι περίσσότεροι έχουν τους αντάπτορες της apple και άλλον ένας αντάπτορας που βρήκα από την HIS "τι παράξενο θα τον φέρουν σε 2 μήνες"!

Για αυτό άμα ξέρει κανείς καμιά λύση ή ο λόγος που δεν γίνεται να το κάνω... γιατί δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τι παίζει..

όσο για τις οθόνες πάρτε και μια φοτό

img1082k.jpg

Link to comment
Share on other sites

These cards can support up to six monitors (depending on the model), subject to the following restrictions:

A maximum of 2 legacy monitors (VGA, DVI or HDMI) can be enabled simultaneously, provided that each monitor is connected either directly or via a “passive” DisplayPort™ adapter/dongle. “Passive” adapters/dongles will NOT support more than 2 legacy monitors.

• To enable support for more than 2 monitors, “active” DisplayPort™ adapters/dongles are required (or monitors with direct DisplayPort™ connectivity must be used).

• Approved “active” adapters have no general connectivity restrictions with AMD Eyefinity technology.

AMD Eyefinity Validated Dongles

Δεν έχεις "malfunction" απλά έτσι παίζει το Eyefinity :)

Πάει να πει με δύο dvi και ένα miniDP->DP καλωδιάκι, πρέπει να είσαι ok. (amazon.co.uk, <£10)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Thread Moved στην σωστή κατηγορία γιατί το έιχες ανοίξει στα FAQ του HWBox.:T:

σε ευχαριστώ gorilla! Λέω βοήθεια θέλω FAQ. :P

AMD Eyefinity Validated Dongles

Δεν έχεις "malfunction" απλά έτσι παίζει το Eyefinity :)

Πάει να πει με δύο dvi και ένα miniDP->DP καλωδιάκι, πρέπει να είσαι ok. (amazon.co.uk, <£10)

Άρα ο αντάπτορας είναι passive? αυτός από την apple?

• To enable support for more than 2 monitors, “active” DisplayPort™ adapters/dongles are required (or monitors with direct DisplayPort™ connectivity must be used).

Γιατί λέει και για active αντάπτορα.. άρα άμα ήταν active δεν θα είχα πρόβλημα τσάμπα τα 30 ευρώ δηλαδή..

στο ebay που έψαξα και αμερική αλλά και uk έχουν αλλά στο 1ό αργεί πάρα πολύ και στο δεύτερο κάνει μια βδομάδα +++ και paypal τώρα έχω μια κάρτα αλλά ούτε λεφτά έχω μέσα και θα δώ άρα σίγουρα mini-dp to dp καλώδιο θέλουμε και θα είμαστε οκ

Link to comment
Share on other sites

6970 από asus και δεν είχε ούτε αντάπτορες μέσα ούτε τίποτα μόνο το 8pin adaptor είχε.. αλλά και το άλλο ολόκληρη DELL δεν μπορείς να βάλεις έναν καλώδιο DP? μόνο Vga.dvi.usb και την τροφοδοσία έχει. και είναι και καινούριο μόνιτορ

Link to comment
Share on other sites

Χεχεεε - και άλλοι είχαν γκρινιάξει με αυτό, για το καλώδιο ^.

Έχεις ξενερώσει λίγο ε; Υπομονή, όταν το στήσεις θα δεις ότι το Eyefinity είναι πιο ωραίο απ' όσο περίμενες :) Και οι drivers είναι αρκετά βελτιωμένοι πλέον, με bezel compensation και λοιπά κόλπα.

Link to comment
Share on other sites

Χεχεεε - και άλλοι είχαν γκρινιάξει με αυτό, για το καλώδιο ^.

Έχεις ξενερώσει λίγο ε; Υπομονή, όταν το στήσεις θα δεις ότι το Eyefinity είναι πιο ωραίο απ' όσο περίμενες :) Και οι drivers είναι αρκετά βελτιωμένοι πλέον, με bezel compensation και λοιπά κόλπα.

έχω ξενερώσει γενικά.. σήμερα με αυτό, χθες με την κάρτα θα δούμε την δευτέρα θα έχω νέα και για τα 2. πολύ γκαντεμιά! άστα άστα.! να δω αύριο τι θα γίνει.. :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παράγγειλα εγώ αυτό το καλώδιο Cablu DisplayPort T- mini DisplyPort T ecranat 1.8M, Delock 82438 | conectica.ro

Mini dp to dp

αλλά επειδή θα κάνει 7 ημέρες δήλαδη βάλε την επόμενη δευτέρα έκανα και και μια άλλη παραγγελία με αντάπτορα mini dp to dp.. και πήρα καλώδιο dp to dp

Adaptor mini Displayport T - Displayport M, 65239 | conectica.ro

Cablu Delock DisplayPort T-T ecranat 1M, 82423 | conectica.ro

τι λέτε θα δουλέψει με το δεύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now