ngag3

q9550, αποφάσεις..αποφάσεις.

Recommended Posts

Πολύ καλησπέρα (ή μάλλον καλημέρα μιας και η ώρα είναι περασμένη) αγαπητοί φίλοι!

Εδώ και μερικές ημέρες βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα. Είμαι συναισθηματικά δεμένος με τον q9550 μου. Έχουμε καταστρέψει μαζί δεκάδες εξαρτήματα (από κρασί μέχρι αστεράκι νίντζα καρφωμένο πάνω σε μητρική,gpu κλπ κλπ) και ο επεξεργαστής ήταν ο μόνος που επιβίωνε. Πλέον υπάρχει το ρευστό για να "το γυρίσω" σε κάνα 2500K μαζί με κάποιο καλό Mobo, αλλά δεν με αφήνει η καρδιά μου να αφήσω το 775. Έτσι, λέω να συνεχίσω στo ίδιο socket, ανεβάζοντας λιγάκι (πολύ.) τις επιδόσεις :kiss:...

Εδώ όμως αρχίζουν τα προβλήματα. Το mobo που χρησιμοποιώ τελευταία είναι ένα ταπεινό g31 (Asus P5KPL-SE) το οποίο αν ήταν αυτοκίνητο, μάλλον για Yugo θα περνούσε. Ελάχιστες επιλογές όσο αφορά το ο/c. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βρίσκω κανένα p45 (αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο chipset διακρίνεται για τις ικανότητες του στο o/c) mobo στην αγορά, για να ξεκινήσω το ζεστό και επικίνδυνο ταξίδι της αυξησης τάσης. Καμία υπόδειξη πάνω σε κατάστημα για αγορα; :P

Γενικότερα το σύστημα περιλαμβάνει ψυκτρα xigmatek dark knight [γύρω στους 36 βαθμούς idle & 47 σε load με stock (προφανώς) clock], 4gb kingston DDR2 800 (6-6-6-18) και μια 9800GT για να παίζω pacman σε beyond high definition quality.

Sorry για το 99% του ποστ που είναι περιττό, αλλά η το μυαλό φτερουγίζει τέτοιες ώρες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Wellcome ngag3 :)

Αν το CPU σου είναι κάποιο E0, πολύ καλά το σκέφτεσαι, ειδικά αν δεν κάνεις κάτι φοβερά cpu bound, καθημερινά.

Οι μητρικές που ψάχνεις είναι κάτι σαν ASUS P5Q Deluxe / Gigabyte P45 UD3P / DFI P45 T2RS, που πηγαίνουν γάντι ( p45 ;) ) με τον επεξεργαστή σου, και δεν το χουν σε τίποτα να σε πάνε @ 4GHz. Που θα τις βρεις; Καλύτερα, σε αγγελία μεταχειρισμένων.

Οπότε περιοδικά, να κοιτάς τις αγγελίες εδώ αλλά και σε γειτονικά forum (insomnia/thelab) και με ~40 ευρώ θα βρεις άκρη. Αξίζει τον κόπο, μιας και ένας τέτοιος επεξεργαστής, αντέχει ακόμα καλά :)

( Αυτή την ιστορία με το αστεράκι ninja πρέπει να την ακούσουμε κάποτε... :hehe: )

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Caution. Το σύστημά σου είναι πολύ καλό και είναι "άδικο" να το σκοτώσεις για να πάρεις Ι5, ειδικά την στιγμή που πιθανότατα δεν τον χρειάζεσαι καν. Είναι πάρα πολύ εύκολο να βρεις μία καλούτσικη μητρική για 775 socket (οι μισές και πλέον με P45 σου κάνουν) είτε από αγγελία, είτε και από καταστήματα/stockhouse, σε πάρα πολύ καλή τιμή και να έχεις μία πολύ σημαντική βελτίωση επιδόσεων με πολύ χαμηλό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Wellcome ngag3 :)

Αν το CPU σου είναι κάποιο E0, πολύ καλά το σκέφτεσαι, ειδικά αν δεν κάνεις κάτι φοβερά cpu bound, καθημερινά.

( Αυτή την ιστορία με το αστεράκι ninja πρέπει να την ακούσουμε κάποτε... :hehe: )

Που checkάρω για το Ε0 που ανέφερες; Δεν βλέπω κάτι στο cpuz :e

Τώρα για το αστεράκι.. Κάποτε ρίχναμε με το αίσθημα βελάκια σ'ενα στόχο, και όσο πιο κοντά στο κέντρο φτάναμε, είχαμε δικαίωμα σε Requests όχι τόσο σεμνού περιεχομένου. Για να μην πολυλογώ, μου έταξε κάτι και άστραψαν τα μάτια μου. Έπιασα ένα αστεράκι που'χα πάνω στο γραφείο (για να προσποιούμαι πως είμαι νιντζα στον ελευθερο μου χρόνο) και το πέταξα στον στόχο.. Απέτυχα παταγοδώς, το αστεράκι χτύπησε στο σίδερο του κρεβατιού, άλλαξε πορεία και καρφώθηκε στα δεξιά του Northbridge (έχω ανοιχτό το κουτί). Απο τότε έκανε συνεχώς επανεκκινήσεις, μπλε,μαυρες,πορτοκαλί,πουά οθονες με συχνότητα 3 λεπτών κλπ κλπ. Και δεν βρήκα στόχο με το αστεράκι, και κατέστρεψα την μητρική, και έβαλε τα γέλια το αίσθημα γιατί έκανα σαν τον τρελό όταν έγινε το περιστατικό :P

Θα συμφωνήσω με τον Caution. Το σύστημά σου είναι πολύ καλό και είναι "άδικο" να το σκοτώσεις για να πάρεις Ι5, ειδικά την στιγμή που πιθανότατα δεν τον χρειάζεσαι καν. Είναι πάρα πολύ εύκολο να βρεις μία καλούτσικη μητρική για 775 socket (οι μισές και πλέον με P45 σου κάνουν) είτε από αγγελία, είτε και από καταστήματα/stockhouse, σε πάρα πολύ καλή τιμή και να έχεις μία πολύ σημαντική βελτίωση επιδόσεων με πολύ χαμηλό κόστος.

Δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι ακόμη. Φαίνεται πως το μόνο που υπάρχει για 775 είναι g31/41 :P

Εξακολουθώ να ψάχνω όμως!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ninja post.

Βρήκα Gigabyte GA-EP45-DS3 στα 45? :o Ενθουσιάστηκα. Ξέρω ότι δεν είναι κάποια απο αυτές που προτείνατε, αλλά είναι το μόνο που βρήκα σε p45 :P

Link to comment
Share on other sites

Kαι καλύτερα που βρήκες φίλε μου γιατί με chipset P45 ή X48 βρήκα μόνο σε ένα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη και οι τιμές τους ειδικά γι αυτή την εποχή απλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΕΣ!

Καλή και η μεταχειρισμένη, εγώ για τον Q6600 μου πήρα πρόσφατα μια μεταχειρισμένη ASUS Maximus II Gene και κυριολεκτικά πετάει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι dirty cheap και δεν είναι και κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο @ o/c.

Ελπίζω να μην σου το postαρα κατόπιν εορτής :/

Όχι κομπλέ, δεν την αγόρασα,απλώς το ανέφερα! Btw πρόκειται για καινούριο mobo, σφραγισμένο κουτί.

Kαι καλύτερα που βρήκες φίλε μου γιατί με chipset P45 ή X48 βρήκα μόνο σε ένα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη και οι τιμές τους ειδικά γι αυτή την εποχή απλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΕΣ!

Καλή και η μεταχειρισμένη, εγώ για τον Q6600 μου πήρα πρόσφατα μια μεταχειρισμένη ASUS Maximus II Gene και κυριολεκτικά πετάει!

Ότι κοντινότερο βρήκα στις προτάσεις των παιδιών παραπάνω, ήταν μια P5Q deluxe την οποία έδιναν 90? μεταχειρισμένη..

:funk:..

Η αναζήτηση συνεχίζεται!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα την Gigabyte P45-DS3. Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη, αλλά την δουλειά θα την κάνει.

Μην δώσεις πάνω από 40-45? για μητρική, πολύ απλά δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δε ζητάω και τίποτα υπερβολικό, 4.4Ghz σε αέρα με 1.3V για 24/7 σύστημα.. χαχα

Απλά θέλω να πειραματιστώ και να εξερευνήσω τα όρια του cpu. Ούτος ή άλλως είναι σκυλί, πιο πολύ φοβάμαι μην κάψω το σπίτι όποτε παίζω με αναπτήρες παρά αυτό :D Αν δεν βρω κάτι καλύτερο στις επόμενες 2 ημέρες πιθανόν να το τσιμπήσω

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετή σκέψη,αποφάσισα να μεταβώ σε μια πιο oc-friendly πλατφόρμα, κάτι αρκετά καινούριο για μένα,τα APUs woohoo. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όλους όσους απάντησαν εδώ και τα λέμε στο AMD corner κομμάτι του φορουμ σύντομα :D

Link to comment
Share on other sites

Όποιο APU και να πάρεις διάβασε καλά αυτό http://www.hwbox.gr/reviews/13786-amd-a6-3650-llano-review-fusion-dragon-awakens-20.html#content_start ;)

Με αφορμή αυτό,αλλά και το thread που έκανες για τον 3870k είπα να πειραματιστώ εκει! Μια μικρη απορία όμως, στο εμπόριο βρίσκω και 3870 και 3870k και 3870k Black Edition.. Να υποθέσω πως όλα είναι το ίδιο πράγμα ή όντως υπάρχουν 3 διαφορετικά μοντέλα;

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο ακόμα και θα βγάλω υπεραναλυτικό review και για τον A8-3870K ;)

Αντικειμενικά,και όχι επειδή έχουμε το ίδιο όνομα, σε πάω. :o..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now