stefpats

Καρτα γραφικων για 2560x1440

Recommended Posts

Οπως λεει και το θεμα θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με μια καρτα γραφικων που να παιζει αριστα σε αυτην την αναλυση.Προς το παρον εχω μια Asus GTX580 Platinum Matrix αλλα στην συγκεκριμενη αναλυση με ολα τερμα το BF3 για παραδειγμα παιζει γυρω στα 45 FPS.Τι πρεπει να παρω για να ειμαι ενταξει ωστε να μην σκεφτομαι ποια φιλτρα πρεπει να κλεισω κλπ και να τα εχω ολα τερμα;

Link to comment
Share on other sites

7970, αλλά και πάλι μάλλον εξαρτάται από το τι fps θες και τι εννοείς "τέρμα τα φίλτρα".

Σε λίγους μήνες θα παίξει κάτι ακόμα πιο δυνατό, αλλά μπορείς να περιμένεις ?

Link to comment
Share on other sites

Η 7970 βγαζει 49.7fps στο BF3 @2560x1440 με ολα full.

Η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις και μια δευτερη 580 σε SLI, τοτε θα δεις μεγαλη διαφορα στα fps.

Αν μπορεις να περιμενεις να κυκλοφορησουν και οι νεες καρτες της nVidia, θα ηταν ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα ψηφίσω "υπομονή"...

Αν δεν μπορείς να περιμένεις, βρες μία ίδια με την δική σου για SLI. Είναι η οικονομικά αποδοτική λύση.

Πάντως, αν κατάλαβα καλά, έχεις ήδη 45 FPS με την μία κάρτα. Είναι πάρα πολύ καλό νούμερο, που και να το μεγαλώσεις δεν θα αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα σταθερα πανω απο 60 fps τουλαχιστον.το θεμα με το sli με την δικια μου ειναι οτι θα χρειαζομαι 6 slots....δεν ειμαι σιγουρος ουτε για τον χωρο ουτε για τις υθερμοκρασιες.μαλλον με βλεπω να περιμενω την νεα σειρα nvidia ειτε για μια 680 ειτε 690 η' τελοσπαντων οπως θα λεγονται.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα παντως να σκασεις 500 ευρω ακομα για να εχεις 15FPS καραπανω δεν αξιζει... Εκτος αν θες ντε και καλα να πεταξεις λεφτα οποτε δεχομαι δωρο μια 580 αν θες :P

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα σταθερα πανω απο 60 fps τουλαχιστον.το θεμα με το sli με την δικια μου ειναι οτι θα χρειαζομαι 6 slots....δεν ειμαι σιγουρος ουτε για τον χωρο ουτε για τις υθερμοκρασιες.μαλλον με βλεπω να περιμενω την νεα σειρα nvidia ειτε για μια 680 ειτε 690 η' τελοσπαντων οπως θα λεγονται.

Βασικά αν είχες τρόπο να ελένξεις τα FPS, θα παρατηρούσες ότι μετά τα 35-36 δεν αντιλαμβάνεσαι καμία διαφορά, είτε είναι 40 είτε 200. Οπότε, κατά την γνώμη μου πάντα, μην σπαταλάς χρήματα σε κάτι που δεν θα σε βοηθήσει παρά μόνο ψυχολογικά.

ΥΓ. Υπάρχει και software για τέτοια δουλειά. Μπορείς να το βάλεις για να δεις σε ρυθμίσεις που βγάζεις ας πούμε 60-80FPS να το ξανατρέξεις παράλληλα με ίδιες ρυθμίσεις αλλά με limiter στα 40FPS και να δεις αν αντιλαμβάνεσαι διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν είχες τρόπο να ελένξεις τα FPS, θα παρατηρούσες ότι μετά τα 35-36 δεν αντιλαμβάνεσαι καμία διαφορά, είτε είναι 40 είτε 200. Οπότε, κατά την γνώμη μου πάντα, μην σπαταλάς χρήματα σε κάτι που δεν θα σε βοηθήσει παρά μόνο ψυχολογικά.

ΥΓ. Υπάρχει και software για τέτοια δουλειά. Μπορείς να το βάλεις για να δεις σε ρυθμίσεις που βγάζεις ας πούμε 60-80FPS να το ξανατρέξεις παράλληλα με ίδιες ρυθμίσεις αλλά με limiter στα 40FPS και να δεις αν αντιλαμβάνεσαι διαφορά.

φίλε διαφωνώ μαζί σου...μάλλον δεν έχεις βυθιστεί στα FPS games.

στα περισσότερα παιχνίδια δεν αλλάζει κάτι με τα frame αλλά σε τέτοια παιχίδια ο οργανισμός και ειδικότερα το μάτι είναι στην τσίτα!

καταλαβαίνεις και με το παραπάνω ακόμα και ενα μικρό fps drop

βαιίβαια το μάτι συνιθίζει αν παίζεις καιρό σε χαμηλά frame.

Link to comment
Share on other sites

H προφανής απάντηση μάλλον είναι 7970 - η διαφορές σε αυτές τις αναλύσεις είναι σημαντικότατες...

Πάντως παίζεις με AA/FSAA @ 2560x1440; Προσφέρουν κάτι σε τέτοια res;

Link to comment
Share on other sites

φίλε διαφωνώ μαζί σου...μάλλον δεν έχεις βυθιστεί στα FPS games.

στα περισσότερα παιχνίδια δεν αλλάζει κάτι με τα frame αλλά σε τέτοια παιχίδια ο οργανισμός και ειδικότερα το μάτι είναι στην τσίτα!

καταλαβαίνεις και με το παραπάνω ακόμα και ενα μικρό fps drop

βαιίβαια το μάτι συνιθίζει αν παίζεις καιρό σε χαμηλά frame.

Δεν χρειάζεται να βυθιστώ στα FPS για να γνωρίζω μερικά αρκετά βασικά πράγματα. Εξ'άλλου δεν θα είχε και καμία διαφορά να βυθιζόμουν στα RPG, RTS, κτλ...

Βάλε μία κλασσική λάμπα πυρακτώσεως και ξεκίνα να την κοιτάς. Η λάμπα αναβοσβήνει 100 φορές το δευτερόλεπτο (ήτοι 100FPS) και δεν το αντιλαμβάνεσαι καν - μάλιστα το μόνο που αντιλαμβάνεσαι είναι ένα συνεχές φώς. Είναι αδύνατον για το ανθρώπινο μάτι να αντιληφθεί τέτοια αλλαγή και ο λόγος που αν βάλεις πάπια (χωρίς πλάκα, έχουν πολύ γρηγορότερα μάτια) στο ίδιο δωμάτιο θα τρελαθεί. Θέλεις και άλλο παράδειγμα χαμηλότερης ταχύτητας; Οι περισσότερες οθόνες CRT έχουν ρυθμό εναλλαγής 60Hz, που πάει να πει ότι αλλάζουν πλήρως εικόνα 60 φορές σε ένα δευτερόλεπτο. Αφενός δεν το αντιλαμβάνεσαι στο μάτι, αφετέρου δεν μπορείς να "φυτέψεις" σε 60 καρέ 100-200-1000 καρέ παιχνιδιού, τα περισσότερα "καίγονται". Ρίξε την ανανέωση στα 30Hz και να'το το τρεμόπαιγμα - το μάτι ξεκινά να αντιλαμβάνεται πως δεν είναι ακίνητη εικόνα αυτό που βλέπει.

Τα "στην τσίτα" κτλ είναι καθαρά ψυχολογικά. Όπως ακριβώς δεν μπορείς να τρέξεις με 120χλμ/ω, έτσι δεν μπορείς να αντιληφθείς περισσότερα από 40-45 καρέ το δευτερόλεπτο - κανόνας της φύσης. Τώρα αν κάποιος θέλει να έχει 200FPS για να νιώθει άνετα, γι'αυτό υπάρχουν και οι εταιρίες να λανσάρουν 500-600? κάρτες και είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πω ότι χάνεις και αρκετά ms σε Input Lag όταν θα είσαι στα 30fps.

Για Shooters(FPS) θέλεις κολλημένα 60 η 120 fps ανάλογα το μόνιτορ που έχεις και επειδή ποτέ δεν έχεις σταθερά 60fps χρειάζεσαι παραπάνω από 60fps Average, για RTS και Sims δεν παίζει τόσο ρόλο οπότε μπορείς να είσαι και με 30-40fps.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο που ειπε το παιδι πιο πανω... Το ανθρωπινο ματι βλεπει με 30-35 fps για αυτο και οι ταινιεσ ειναι σε αυτο το frame rate. Τα παραπανω απλα δεν τα αντιλαμβανομαστε. Αν τα αντιλαμβανομασταν τοτε στις ταινιες δρασεις θα βλεπαμε οτι σπαει η κινηση, κι ομως ολες οι ταινιες ειναι 25-30 fps.

Link to comment
Share on other sites

24 είναι οι περισσότερες ταινίες και ΔΕΝ χρειάζεται παραπάνω σίγουρα.

στα 40 αναρωτιέσαι συνέχια:μα πώς το κάνουν και ψοφάω πριν τους δω??

nord kai Ra +1

μην ξεχνάς πως οι άνθρωποι δεν είναι όλοι ίδιοι και δεν λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο σε όλες τις καταστάσεις οπότε δεν έχουν όλοι τα ίδια αντανακλαστικά(παιδια > ενήλικες συνήθως)

επίσις σκέψου πως όταν περπατάς η καρδιά σου βαράει αργά ενώ όταν τρέχεις μπορεί έυκολα να διπλασιάσει παλμους,κατι παρόμοιο γλινετε και με τον εγκέφαλο και τα μάτια

πίστεψέ με αυτό που είπα για την τσίτα μόνο ψυχολογικό δεν είναι και το έχω προσέξει σε μένα!

(δεν είναι προσωπικό το θεμα)

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένεις να περάσει και αυτός ο μήνας που έρχεται αύριο, και θα πάρεις μια 7990 και τελείωσες! Μιας και θα έρθει σύγουρα πιο γρήγορα από την "επόμενη 590".

Άλλα γιατί δεν ρίχνεις λίγο τα Settings? Κάποτε ήμουν και εγώ με 2χ6970 σε 1920χ1200 και τα έβαζα όλα Max out, τώρα μου κάηκε η μία και παίζω σε 5760χ1200 σε medium στο BF3 αναγκαστηκά! γιατί στα high δεν είναι και ότι καλύτερο για multiplayer και στα ultra δεν την παλεύει.. και είμαι αναλόγος την πίστα 45-70 fps σε ανοιχτούς χώρους και 30-45 σε κλειστούς αλλά είμαι άνετος .. και διαφορά από maxed out σε medium στο mutiplayer στα γραφικά δεν θα δεις μεγάλη ή και καθόλου, για να παρατηρίσεις κάποια διαφορά πρέπει να κάθεσαι και να κοιτάς τους τοίχους και το πάτωμα πράγμα που δεν κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

Sfircultu +1

Υπαρχει και ενα ακομα θεμα που περιπλεκει τα πραγματα ακομα περισσοτερο.Το sli η' το crossfire ειναι λιγο βαβουριαρικα.Το ιδιο και η 6990 και πολυ πιθανον και η 7990.Εγω οπως ειμαι τωρα ειμαι πολυ ησυχα με το custom cooler της matrix.Η μοναδικη καλυτερη που υπαρχει ειναι η Mars II αλλα δεν ειμαι τοσο τρελος...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε αυτό τώρα εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες "ο θόρυβος". θέλω να πιστεύω ότι αυτή την φορά άμα βγει 7990 ή 690 ή 790 ότι και αν βγει τέλος πάντων να βγάλουν οι εταιρίες ένα Aftermarket cooler γιατί με την 6990-590 είχαμε μόνο Reference.

Σίγουρα η Accelero θα την κάνει την μαγκιά της όπως και με την 580-6970-6990-7970-και σύγουρα 7990 και θα πάρεις ένα cooler που είναι full επιδόσεις και με ησυχία αλλά ok αυτό είναι στον τρόπο του καθενός.. μπορεί τότε να στην βαρέσει εσένα και να στήσεις watercooling ποτέ δεν ξέρεις αλλά κάτι θα βγεί..

Link to comment
Share on other sites

24 είναι οι περισσότερες ταινίες και ΔΕΝ χρειάζεται παραπάνω σίγουρα.

στα 40 αναρωτιέσαι συνέχια:μα πώς το κάνουν και ψοφάω πριν τους δω??

nord kai Ra +1

μην ξεχνάς πως οι άνθρωποι δεν είναι όλοι ίδιοι και δεν λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο σε όλες τις καταστάσεις οπότε δεν έχουν όλοι τα ίδια αντανακλαστικά(παιδια > ενήλικες συνήθως)

επίσις σκέψου πως όταν περπατάς η καρδιά σου βαράει αργά ενώ όταν τρέχεις μπορεί έυκολα να διπλασιάσει παλμους,κατι παρόμοιο γλινετε και με τον εγκέφαλο και τα μάτια

πίστεψέ με αυτό που είπα για την τσίτα μόνο ψυχολογικό δεν είναι και το έχω προσέξει σε μένα!

(δεν είναι προσωπικό το θεμα)

Να σοω πω πως ψοφας στα 40; Εχουν καλυτερα ping :P Οπως και εγω οταν παιζω κανενα παιχνιδακι ειμαι ειμαι με 110ms και ο αλλος με 32 ε τοτε... καταλαβαινεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now