Diai3lo

ερώτηση για oc σε μνήμες

Recommended Posts

γεια σας παιδιά έχω ένα σύστημα με την MSI 870-G45 RETAIL AMD SEMPRON 145 @ 3.8Ghz και τιςCorsair 4GB DDR3-1333 Ram Kit τις μνήμες δεν τις έχω πειράξει γιατί με μπερδεύουν πολύ και δεν ξέρω τι πρέπει να πειράξω καμια βοήθεια?

ευχαριστώ

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg.d7870ff4ecdf005425ec6a638ac

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλέπω είναι καθημερινό σύστημα και είδη ειναι πειραγμένες απο θεμα συχνότητας.σαν τι άλλο θέλεις να κάνεις δηλαδή?

άντε και τις πείραξες λίγο ,δεν πρόκειται να δεις απολύτως τιποτα εκτος και αν κάνεις bench....

Link to comment
Share on other sites

απλά δεν μπορώ να καταλάβω τώρα στα ποσο τρέχουν οι μνήμες μπορείς να με βοηθήσεις να καταλάβω λίγο το τι γίνετε με τις μνήμες

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα οι μνήμες σου τρέχουν στα 1450(725 που βλέπεις στο cpu-z x2).Όσο ανεβάζεις το bus speed του επεξεργαστή ανεβαίνουν και οι μνήμες.Έχεις bus speed 272 αρα 8χ272/3 που είναι ο διαιρετής σου βγάζεις 725mhz.Πάντως να ξέρεις από το ανέβασμα της συχνότητας των μνημών δεν θα δεις διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

με το άλλαγμα των timmings κερδίζω τίποτα?

Όπως είπε ο Caution, μικρότερα νούμερα, καλύτερες επιδόσεις. Ή μάλλον benchmarks, δεν θα δεις τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

testing! (1ο post έτσι?)

Τις μνήμες μην τις υπερχρονίσεις καθόλου, οι περισσότερες μητρικές έχουνε επιλογή να κάνεις μεμονομένα oc σε επεξεργαστή, όχι δηλαδή αναγκαστικά και στα δύο (επεξεργαστή και μνήμη παράλληλα).

Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω από oc μνημών δεν κερδίζεις και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now