Recommended Posts

Καλημερα στην παρεα!

εχω ενα φιλαρακι το οποιο εχει προβλημα με τον υπολογιστη του.

Αρχικα να πω οτι ειχε προβλημα με θερμοκρασιες CPU 100αρες και κολλαγε το πσ..αλλαξε παστα μετα απο 1-2 βδομαδες και εστρωσε.τωρα συνεχιζει αλλα για καποιο αλλο λογο.

PC INFO:

CPU: i7 CPU 920 @ 2.67GHz

VGA: ATi RADEON 5770

RAM: 8(4+4)GB G-Skillz 1333Hz + 2(1+1)GM Kingston 1333Hz

MoBo: Intel DX58SO

Σκληρός: 500GB + 250GB Εξωτερικός

Τροφοδοτικό: 600Watt δεν θυμάμαι εταιρεία

Λοιπόν εδώ και 1 week το pc έχει σταματήσει να έχει υψηλές θερμοκρασίες διότι έβαλα πάστα μιας και δεν είχε ίχνος απάνω.

Η VGA έχει 29-32 βαθμούς και η CPU 47 βαθμούς max και αυτούς ingame, το System μέσο όρο έχει 45-50 βαθμούς.Όλα καλά όλα ωραία μέχρι που μπαίνω ingame..

Μετά από 20-30 λεπτά ingame το pc freezarei.Δεν βγάζει μπλε οθόνη απλά freezarei και πρέπει να του κάνω hard reboot(από το κουμπί δηλαδή)..

Έχω δοκιμάσει τα πάντα από προγράμματα που μου πρότειναν μερικά άτομα μπας και βρω καμιά λύση αλλά, τίποτα.Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη :)

Thnx προκαταβολικά! και soz4woodenpc :/

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρήσουμε ότι το PC δεν εχει θέμα software (OS, drivers, game)

και ότι οι ρυθμίσεις του hardware είναι defaults/stable

μπορείς να τρέξεις ένα Furmark για να δεις αν φταίει η VGA (λογικά θα freezαρει) αλλιώς πιθανόν το θέμα να είναι θέμα software

Επίσεις μπορείς να δοκιμάσεις με 1 ζεύγος μνήμες ή/και να κάνεις memtest με όλες τις μνήμες επάνω ώστε να δεις αν είναι OK χρονισμοί/συχνότητα/τάση

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τελείως τα 2GB Kingston από πάνω και μείνει ΜΟΝΟ με τα 4GB GSkill. Αν και πάλι σου κάνει προβλήματα, δοκίμασε memtest αρχικά στα 4GB GSkill μόνα τους και έπειτα στα Kingston μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now