Recommended Posts

γεια σε ολους σασ..θελω να βαλω εναν ssd στον υπολογιστη μου και θελω να μαθω τη πρεπει να κανω μετα για να μεταφερω το λειτουργικο σε αυτον..δεν θελω να κανω εγκατασταση παλι των win7...σζσ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειμαι λιγο ασχετος με το ολο θεμα..δηλαδη θα τον τοποθετησω κανονικα και μετα θα πρεπει να κανω image τον παλιο δισκο και τον αντιγραψω στονssd; μηπωσ υπαρχει κανενασ οδηγοσ μην κανω καμια πατατ;

Link to comment
Share on other sites

δεν αλλάζει κατι η εγκατάσταση όπως εγκατέστησες το sata τον απλό ετσι και αυτόν .βάλε μόνο στο bios την επιλογή στα sata configuration ahci αλλα και ide να το αφήσεις δε τρέχει και τίποτα!!

αυτο που σου λέω ειναι απο την αρχή για format οχι για Image!!!!

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβαινω σε εχω ζαλισει σημερα φιλε μου...απλα το εχω εγκαταστησει κανονικα αλλα στον υπολογιστη μου δεν εμφανιζετα αλλα στη διαχειριση συσκευων το βλεπει κανονικα,,,τωρα για περασω το λειτουργικο σε αυτον το κανω με το norton opv moy eipes ετσι;

η πρεπει να κανω φορματ για να το περασω εκει;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αν κατάλαβα καλα τον εχεις βάλει πανω τον ssd .......διαμόρφωση τον έκανες?πρεπει να πας στη διαχείριση δίσκων και να τον κανεις διαμόρφωση........δεξι κλικ ο υπολογιστής μου διαχείριση δίσκων πας πανω στο δίσκο και τον κανεις διαμόρφωση και μετα πέρνα το image soy με το norton ghost ασε που τον κάνει αυτοματα μόλις περνάει το image!!!!!!!!

σημείωση=οταν περνάς το image εχει επιλογή που λεει οτι θέλεις να κάνεις το δίσκο active for booting operating system το τικαρεις και είσαι οκ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση...μπορω να κανω ιματζε με το νορτον γκοστ και μετα απλα να το αντιγραψω στον ssd η να κανω image τον δισκο με αλλο προγραμμα και μετα να το αντιγραψω με το νορτον΄;...

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω ενα image του συστημ και να το περασω απευθειασ στον ssd alla συνεχεια μου λεει οτι η χωριτικοτιτα εινα μικκρη..o ssd ειναι 60gb kai ο σκληροσ μου εχει 88gb poy χρεισιμοποιει.. το κανω και με το δημιουργεια image τοω windows και με το acronis image και με το norton ghost αλλο παδα το ιδιο μου .βγαζει...κανω κατι λαθοσ;

Link to comment
Share on other sites

Λες ότι ολα τα προγράμματα σου βγάζουν ότι η χωρητικότητα είναι μικρή.... το 88 είναι περισσότερο από το 60... εσύ τι λες? Μπορείς?

edit: Μια στοιχειώδης ορθογραφία και σύνταξη, βοηθάει αυτους που θέλουν να σε βοηθήσουν να διαβάσουν καλυτερα αυτά που γράφεις. Φιλικά στο λέω;)

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη!!!...

αν οντως ειναι ετσι οπως τα λεσ τοτε ποιος ο ρολος των ssd;;..απο search που εκανα διαβασα και οπως μου ειπε και ο φιλοσ πιο πανω εχθες απλα κανεισ image τον παλιο δισκο και μετα restore στον ssd...απλα δεν μπορω να το κανω κατευθειαν.λογικα χρειαζεται καπια αλλη διαδικασια..

Link to comment
Share on other sites

Πας να χωρέσεις 88gb δεδομένων σε δίσκο των 60gb. ΑΥΤΟ είναι το πρόβλημα.

Αφαίρεσε κάποια προγράμματα, κάνε ένα cleanup τον δίσκο και όταν πέσεις κάτω από τα 60gb κάνε ενα clone disk με το acronis.

Τι σχέση έχει ο ρόλος των ssd? Δεν σου φταίει ο ssd.... μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι κάνεις. Όταν δεν μπορώ να γράψω 5gb δεδομένων σε ένα dvd των 4.7 δεν μου φταίει το dvd!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς βιάζεσαι και δεν διάβασες αυτά που σου έγραψα ή ακόμα δεν έχεις καταλάβει τι κάνεις...

Ο τύπος κάνει το cloning από μεγάλο σε μικρό δίσκο. ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ που αντιγράφει είναι περίπου 30GB όπως φαίνεται από το διάγραμμα στο 2:23 (το πράσινο είναι το μισό περίπου από όλο το λευκό).

Εσύ κάνεις το cloning από τον μεγαλύτερο δίσκο στο μικρότερο, αλλά έχεις δεδομένα που ξεπερνουν την χωρητικότητα του μικρού.

Link to comment
Share on other sites

@mimis3610 μαλλον όντως δεν διαβάζεις τι σου γράφει ο Argi.

Προσπαθείς να βάλεις 88GB μέσα σε χώρο για 60GB.

Δεν γίνεται αυτό ! Το clone δεν συμπιέζει αρχεία, απλά τα κάνει κλώνο !

88GB είχες πριν? 88GB θα έχεις και μετά!

Πώς να σου πώ. Είναι σαν να έχεις έναν καναπέ που χωράει 3 άτομα και να προσπαθείς να βάλεις 5.

Link to comment
Share on other sites

Πώς να σου πώ. Είναι σαν να έχεις έναν καναπέ που χωράει 3 άτομα και να προσπαθείς να βάλεις 5.

Καλά μην ορκίζεσαι... :) Ειδικά σε έναν καναπέ μπορείς να κάνεις "παλαβό" configuration... ο ένας πάνω στον άλλο κτλ ... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην ορκίζεσαι... :) Ειδικά σε έναν καναπέ μπορείς να κάνεις "παλαβό" configuration... ο ένας πάνω στον άλλο κτλ ... :)

Kάτι σαν το overburn στα dvd, εννοείς???:gizmo:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now