markadoros

ASUS P8Z68-V PRO(πρόβλημα με ram slots μετά απο εγκατάσταση καινούργιας ψύκτρας)FIXED

Recommended Posts

Έχω την μητρική του τίτλου με 8Giga ram(2x4GB) και μετά απο εγκατάσταση καινούργιας ψύκτρας* συνέβη το εξής περιέργο."Έχασε" τα 2 slots των ram και συγκεκριμένα τα 2 πρώτα κατά σειρά, απο αριστερά προς τα δεξιά(αυτά που είναι δηλαδή πιο κοντά στον επεξεργαστή)

[ATTACH]6892[/ATTACH]

με αποτέλεσμα να μην bootarei το pc.

Δοκίμασα κάθε stickακι μόνο του και στις 4 θέσεις και σιγουρεύτηκα πως δεν έχουν κάποιο πρόβλημα οι μνήμες, αλλά τα 2 πρώτα slots της μητρικής, καθώς τα άλλα 2 έπαιζαν μια χαρά.

Μετά απο ψάξιμο στο forum και διαβαζόντας τα threads των Wizard! και George_o/c που αντιμετώπιζαν παρόμοια προβλήματα με "χαμένα" slots και ακολουθόντας κάποια βήματα απο αυτά, δεν είδα φώς!

Η λύση τελικά βρέθηκε μέσω google οπού διαβάζοντας σε ένα ξένο forum(μου διαφεύγει τώρα το ονομά του) ένα παρόμοιο περιστατικό, κάποιος ανέφερε ότι βάζωντας ξανά την stock ψύκτρα τα slots επανήλθαν!

Η μεγαλύτερη διαφορά της stock με την aftermarket ψύκτρα* είναι η παρουσία του backplate(συνήθως), άρα εκεί πήγε και εμένα το μυαλό μου.Πως κάπου,κάτι έκανε επαφή και βραχυκύκλωνε με αποτέλεσμα να μη δουλεύουν τα slots.

Τελικά βάζοντας ένα πανάκι ανάμεσα στο backplate και το μεταλικό πίσω μέρος της βάσης του επεξεργαστή(δε ξέρω αν έχει όνομα και πως λέγεται :P ), ώστε να λειτουργήσει ως μόνωση αναμεσά τους,

[ATTACH]6893[/ATTACH][ATTACH]6894[/ATTACH]

τα slots ως δια μαγείας επανήλθαν και δουλευουν μια χαρά!

Τώρα έχω μερικές ερωτήσεις αν μπορείτε να μου απαντήσετε :

1)Γιατί το παθαίνει αυτό με το backplate?Είναι προβληματική η μητρική και χρίζει RMA?Και αν ναι, θα το δεχτούν στο RMA, ή απο τη στιγμή που παίζουν τα slot δε περνάει ως προβληματική?

2)Έχει πρόβλημα αν το αφήσω το πανάκι εκεί?μπορεί να παρουσιάσει τίποτα άλλο η μητρική?

3)Σε ποιά slots να βάλω τις ram?Στα μπλέ η τα μαύρα?Παίζει κανέναν ρόλο?

*Η ψύκτρα είναι η thermalirght true spirit που έχει σιδερένιο backplate

asus p8z68-v pro.jpg

Φωτογραφία0063.jpg

Φωτογραφία0065.jpg

57fd0802a1b18_asusp8z68-vpro.jpg.06426b0

57fd0802a9c33_0063.jpg.2fb1596deda5edc3a

57fd0802b0a43_0065.jpg.063326dd5a948741a

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τίποτα τέτοιο.

Ούτε στη συσκευασία, αλλά ούτε και στο σχεδιάγραμμα που δείχνει τα βήματα της εγκατάστασης με όλα τα παρελκόμενα δεν λεέι κάτι.

Θα έχει θέμα αν το αφήσω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ε, η συγκεκριμένη ψύκτρα λοιπόν, δυστηχώς ΔΕΝ έχει.

Ίσως και το μοναδικό ελατωμά της!Αν μπορεί να χαρακτηριστεί ως ελάτωμα...

Ευχαριστώ για την απάντηση george.

Σε αυτό με τις θέσεις για τις μνήμες ξέρεις να μου πεις?Σε ποιές θέσεις να τις έχω?Στις μπλέ ή στις μαύρες?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα κομμάτι απο ζελατίνα, όπως αυτές που πλαστικοποιούν ταυτότητες κτλ και κόψε την

στο σχήμα του backplate της μητρικής.

Κόλλησε το επάνω της ή απλά ακούμπησε το και βάλε την!

Συνήθως οι περισσότερες ψύκτρες το έχουν απο την μάνα τους αυτό ή έχουν κάτι σαν μια πολύ πολύ λεπτή στρώση armaflex (σπογγοειδές υλικό) !

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει στη φωτογραφία φαίνεται οτι είναι προχειροδουλειά, αλλά δεν είχα περιθώρια να κάνω πολλές δοκιμές λόγω έλειψης θερμοαγώγιμης πάστας και επειδή δεν ήξερα σίγουρα οτι θα δουλέψει!Μπήκε έτσι, απλά για να βεβαιωθώ ότι αυτό φταίει και αφού δούλεψε χωρίς προβλήματα... ε, το λέει και η σοφή ρήση εξάλλου "ουδέν μονιμότερο του προσωρινού".

Αυτό με το armaflex που είπες πάντως είναι σίγουρα το καλύτερο!

Αν βρώ κάποια στιγμή κανένα καλό λεπτό κομμάτι, τέτοιο θα βάλω και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Και ενα κομμάτι καουτσούκ που βρίσκεις σε μαγαζιά με υδραυλικά κανει την δουλειά. Το θέμα ειναι γιατι να μην έχει μονοτικό η ψύκτρα. Πλέον όλες οι ψύκτρες έχουνε....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now