John-X

CPU Waterblock on 260GTX

Recommended Posts

Το σκεφτομουν καιρο και μιας και δεν εχω τις 580 πλεον επρεπε να βρω εναν τροπο να ψυξω την 260 μου χωρις λεφτα και να την παλεψω στα games μεχρη να βγουν τα κεπλερ.

Ετσι λοιπον προσπαθησα να βαλω ενα παλιο cpu waterblock στην 260 με την πατεντα της γραβατας.

GPU=Asus 260GTX GL

Stock 576mhz - max 680mhz με stock ρευμα και ψυκτρα.Με ρευμα δεν ακουει τιποτα οποτε ειναι θεμα θερμοκρασιων.(θελω να πιστευω)

Idle temps 42 - max 70 στα 576mhz και max 85 στα 680mhz.

Η μνημη της καρτας ομολω οτι δεν επερνε ουτε 20mhz πανω,strange.Για να δουμε μετα την μοντα μηπως κερδισουμε τιποτα.

image1834.jpg

Ελεγα λοιπον να γινει καπως ετσι

image1836.jpg

Εβαλα ενα λαμακια στην μεση και κατω απο το μαμησιο λαμακι ετσι ωστε οταν θα σφιξουν οι γραβατες να μην κουνιετε η σηκωνετε.Οσο πιο πολυ εσφηγκα τις γραβατες τοσο πιο πολυ μαγκωνε το λαμακι;)

image1859.jpg

Τελικα εκαναν πολυ καλη δουλεια το μπλοκ δεν περιστρεφετε καθολου.

image1863.jpg

Βεβαια υπηρχαν και αλλες σκεψεις αλλα δεεεν.....:hehe:

image1857y.jpg

Συνεχισα λοιπον...εβαλα ψυκτρακια στην μνημη και μοσφετς και γωνιες στο μπλοκ.

image1881i.jpg

Και την κουμποσα στο εργαλιο

image1891.jpg

image1889.jpg

Για να δουμε λοιπον απο temps τι καναμε και αν θα ξεπερασουμε τα 680mhz:P..

Idle temps 576mhz

29 απο 42 καλα παμε μεχρι στιγμης.

260stockonwater.png

Αρχιζω λοιπον να ανεβαζω τα ρολογια απο τα 680 και πανω,το χαμογελο αρχισε να φτανει στα αυτια:D:D:D:D:D:D καθως η καρτουλα ηταν φιλικη αρκετα με το νερακι.

Αφου βρηκα λοιπον εναν τοιχο σχετικα νωρις αποφασησα να δοσω το τελικο χτυπημα.... 1.18v απο το bios το μεγιστο δηλαδη επιτρεπομενο.

Μετα απο μερικες δοκιμες καταφερα να βρω το max που μπορουσε να δουλεψει η καρτα για ατελειοτα games και benchmarks.

Οριστε ενα vantage

260vantage.png

Και οι θερμοκρασιες κατα την διαρκεια του GPU τεστ οι οποιοι δεν ξεπερνουν τους 40 σε σχεση με τους 85 στα 680mhz.Οι μαξ που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι 37 με room temp 26-27.

vantage260800.png

800mhz@1280 απο 680@1025 με κοστος 0ε not bad...not bad:bravo:

Αυτον τον καιρο παιζω WW2 GAMES call of duty-company fo heroes και τα τετοια και η καρτουλα στα 800 σπερνει μιλαμε οποτε θα την παλεψω μια χαρα μεχρι τον Απριλιο.

Παιδια σορρυ για τη αθλια αναλυση στις φωτο αλλα δεν ειχα κατι καλητερο να τραβιξω ειμαι κατα των ακριβων κινητων:hehe:.

Α επισης αν ξερει καποιος καποιο tweak για το bios μηπως μπορω να δοσω κιαλο ρευμα ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Boton θα σου προτεινα να πειραξεις το δικο της bios παρα να βαλεις αλλο.

Απο το δικο της δεν μπορεις να δοσεις λιγο παραπανω ρευμα?

Τωρα το ψαχνω και εγω.Δινεις και πανω απο 1.18ν απο οτι βλεπω αλλα δεν ξερω κατα ποσο πραγματικο ειναι αυτο και αν δουλευει παντος μεχρι 1.18ν δινει και κερδιζεις mhz.Tωρα θα δοκιμασω και με περισοτερο ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας , με λένε Γιάννη Πατέντα και μόλις τελείωσα :P

:gizmo::gizmo:

Ορεξη να εχεις μωρε και ολα γινονται

Moar photos

19022012631copy.jpg

19022012633.jpg

19022012632.jpg

19022012646.jpg

19022012647.jpg

Υπομονη για τα κεπλερ τωρα λοιπον:P..

Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα γιατί είναι σαν Camo ?

Μα λεω και εγω πως δεν ειπε κανενας μ@λ@κι@ ακομα:hehe:

Τα λαστιχα ειναι πρασινο φοσφοριζε Bill της thermaltek κατι παλια.Σιγα μην εβαζα το καλο διαβανες για την 260 :P το κραταω για της 680-780 οτι βγει τελος παντων:P.

ε, δεν θα ηταν 9? ισως και 9 μιση :P

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Σσσσσσωραίος εσύ :D Μπράβο John :T:

Τhanks George!

Μου φαινεται θα παρω ακομα ενα τετοιο μπλοκ με 10ε και θα τα βαζω σε οτι καρτες περνω και θα ειμαι τζετ:hehe:.

Link to comment
Share on other sites

45.Eχω accelero επανω.Να δωσω παραπανω ρευμα, μαλλον δεν εχει νοημα.Δεν εχω καλο κομματι μαλλον.

Δεν εχεις καλο κομματι?μια χαρα ειναι το κομματι σου,παραπανω ρευμα δεν δινει τιποτα,θελει χαμηλοτερη θερμοκρασια απο εκει και περα κατω απο 40.Η 580 μου με 45 βαθμοι επαιζε μεχρι 950,με 37 βαθμοι επαιζε 1000;).Για max load μιλαμε παντα.Γενικα οταν ξεπερνουσε τους 40 επαιζε μεχρι 950.

Link to comment
Share on other sites

Και ομως ναι.5 ειναι στο ματι η καρτα λειτουργει διαφορετικα ομως.Τουλαχιστον με τις καρτες που εχω παιξει εγω βλεπω τους αρεσει να ειναι κατω απο 40.Εχθες εκλεισα ανεμηστηρες και αφησα την λουπα να ζεσταθει λιγο,μολις η καρτα στα 800mhz ξεπερασε τους 42 βαθμους με πεταξε εξω;).Με πανω απο 42 βαθμους παιζει 780mhz.Ξανακρυωσα λοιπον την λουπα και ξαναδοκιμασα...η καρτα ειναι stable 800 με μαξ 37 βαθμοι;).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now