Lizard99

Intel Core 2 Duo E7400 overclocking

Recommended Posts

Καλησπερα!

Ειμαι κανουριο μελος και θα ηθελα τις ιδεες σας σε αυτο εδω το θεματακι!

Εχω καταφερει μεχρι τωρα να φτασω τον CPU στα 4,20Ghz με 1.52vcore και θερμοκρασιες απο 60-66 με prime95. Ειναι σταθερος και εχω δει απιστευτες διαφορες σε θεμα ταχυτητας!

Δεν εχω πειραξει NBVoltage/FSB voltage κτλ κτλ...

Τις μνημες τις εχω manual στα 800Mhz και τα timings 4-4-4-12. Μπορουν να φτασουν ανετα στα 1000Mhz και 5-5-5-15, αλλα θελω να κρατησω το 1:1.

Καταφερα πριν λιγες μερες να ανοιξω τον υπολογιστη μου στα 4,60Ghz με 1,58v και τις μνημες 1000Mhz και 5-5-5-15. Αλλα οταν πηγα να του κανω test, φυσικα και εβγαλε μπλε οθονη!

Θα μπορουσα με καποιον τροπο εκτος του να ανεβασω το vcore, να το κανω πιο "σταθερο" και να μεινει ανοιχτο? περισσοτερο ρευμα στο CPU και θα χτυπησω κοκκινο στις θερμοκρασιες μετα!

μεχρι τα 70-73 ειμαι "καλυμενος" πιστευω.

(ο λογος που θελω να ανεβασω τον CPU ειναι μονο για να πετυχω το νεο "ρεκορ" μου!!)

Περισσοτερες πληροφοριες για τον υπολογιστη μου υπαρχει στην υπογραφη απο κατω!

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες Lizard :)

Αρχικά να πω ότι το 4.2 είναι μία χαρά, αν και δεν ξέρω πόσο υγιής τάση είναι τα 1.52 για 24/7. Αν θέλεις να πας παραπάνω (για κανένα validation/bench) δώσε ~1.35 στο NB Voltage και ~1.38 στο FSB Termination. Λογικά έτσι, και με άφθονο vcore πρέπει να αμοληθεί το cpu και για πιο πάνω. Μην κάνεις όμως stress test εκεί πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειναι μια χαρα! Ηδη εχω συγκρινει τον CPU με 4πυρηνους και, οσο απιστευτο και να μου φαινεται τους φτανει σε benchmark! Δεν καταφερα να τον ανοιξω "σταθερα" στα 4.6Ghz τελικα! και οι θερμοκρασιες... ανεβηκαν πανω απο 78-84... Μαλλον αυτο ειναι το οριο του! Κριμα παντως γιατι περιμενα κατι παραπανω απο εναν 2πυρηνο!:P

Ευχαριστω παντως!

Τωρα δουλευω πανω σε εναν Q6600 και σταθερα ανοιξε στα 3.5Ghz και 46 βαθμους το max!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now