FireKiller

Asus 5870 Matrix resistor problem

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

σήμερα μετά απο ένα μήνα είπα να ξε-πλαστικοποιήσω την κάρτα του τίτλου.Όταν λοιπόν την έβαλα στο ασετόν(καθαρό πάντα)μετά απο λίγη ώρα πρόσεξα ότι έφυγε ένα κομμάτι μίας εκ των αντιστάσεων την ακούμπησα κι ήταν κάτι πιο σκληρό απο σφουγγάτι αλλά ήταν λες και είχε παπαριάσει ένα πράμα.Συνεχίζω με την υπόλοιπη κάρτα κι όταν ψιλο ακουμπάω και την ακριβός δίπλα έπασχε απο το ίδιο πρόβλημα :o .Όταν τελείωσε κοίταξα τις υπολοιπες κι ήταν μια χαρά.Φυσικά η κάρτα είχε ελενχθεί και δεν είχαν τίποτα οι αντιστάσεις νωρίτερα.

Η μόνη μου ελπίδα είναι να βρω παρόμοιες αντιστάσεις(μιας κι ξέρω τι γράφουν πάνω οι δικές μου),αλλά κι πάλι το κόβω κάπως δύσκολο.

Ορίστε μερεικές φωτογραφίες:

0050cw.th.jpg

0041r.th.jpg

0044up.th.jpg

Any Ideazzz???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να την αφήσεις μέσα στο ασετόν? Δεν μπορούσες να την κάνεις με ένα πινέλο με διαλυτικό νίτρου 200άρι? Είναι πάρα πολύ καλύτερο από το ασετόν και δεν ξεθωριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν μπορεί να τα ξηλώσει και να κολλήσει απλά κάποια άλλα πάνω για να την κάνει από το κατάστημα που την πήρε rma? Ο πονηρός ο Έλληνας... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μήπως απλά είναι inductors;

edit: I shall use F5 :/

edit2: Άρα παίζει να έχασες μόνο λιγάκι από το διηλεκτρικό τους υλικό και να παίζει η κάρτα μία χαρά.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρα έχει δίκιο ο sofos Ελληνικά παρακαλώ.

αν τα καλύπτει η ψηκτρα ναι...αλλα και παλι αν τυχει και παει asus θα την ανοίξουν και θα στην κόψουν!

Link to comment
Share on other sites

έγραφα απο το PS3 μιάς κι θα είμαι είτε απο αυτό είτε απο το laptop(που είμαι τώρα) :(

τελεικά αυτά τι είναι?υπάρχει πιθανότητα να παίζει η κάρτα ε?

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

για να πω την αλήθεια 10-15λεπτά παραπάνω δεν θα τη άφηνα εξάλλου δεν είχα κι πολύ κι ίσως να χριεαζόμουνα κι για την μητρική(την UD3) :/

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα σου θα ειναι οχι το να βρεις ιδια πηνια αλλα να τα ξεκολλησεις(η καρτα θα παει για rma η θες να την κρατησεις?)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,μετρα την διασταση και μετα ψαξε για smd 0.36uh high current inductor στην διασταση που το θες.Απλα μετα θα θες πολλα βατ κολλητηρι η θερμο αερα για να τα ξεκολλησεις

Link to comment
Share on other sites

Προφανως πρεπει να το κανεις μονος σου το search καθ οτι πρεπει να ανοιγεις τα pdf τους να δεις διαστασεις...Δες mouser/digikey/farnell

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now