niaoy

Πρόβλημα με οθόνη samsung

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

μια ερώτηση θέλω να κάνω, έχω μια οθόνη samsung 20αρα εδώ και 3μιση χρόνια περίπου και μου έχει βγάλει το εξής πρόβλημα: είτε όταν μένει ανενεργή και επανέρχεται, είτε όταν ανοίγω το pc εκ νέου η εικόνα είναι πιο σκοτεινή και τρεμοπαίζει για κανα τρίλεπτο μέχρι να σταθεροποιηθεί και να ρθει στα κανονικά της. Το κάνει κάμποσο καιρό τώρα και παρατηρώ πως πλέον έχει αυξηθεί χρονικά το διάστημα που θέλει για να έρθει στα ίσια της.. Έχει κανείς ιδέα σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό? Το χρειάζομαι το pc αυτόν τον καιρό και το να τη δώσω για service μπορεί να αργήσει αρκετά, οπότε αν είναι κάτι που στην τελική θα μου κοστίσει ιδιαίτερα, εφόσον είμαι εκτός εγγύησης, θα θελα να ξέρω για να κοιτάξω αν είναι καλύτερα να την αντικαταστήσω άμεσα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Eχει power management?Εμενα το εκανε αυτο μια lg,η εικονα σκοτινιαζε δεν τρεμοεπαιζε ομως.Απενεργοποιησα το PM και ηταν κομπλε μετα.Αυτο ηταν για εξικονομηση ενεργειας.Τωρα δεν ξερω...απλα ειπα μια ιδεα μηπως...

Link to comment
Share on other sites

@John-X

βασικά ότι ρυθμίσεις είχε τις πείραξα, δεν άλλαξε κάτι ακριβώς και δεν έχει κάτι ακριβώς αντίστοιχο me to power magement που λες, πάντως δεν είναι το σκοτείνιασμα τόσο το πρόβλημα θα έλεγα όσο αυτό το συνεχές άναψε-σβήσε της εικόνας όταν τίθεται σε λειτουργία μετά από ώρα.

@George_o/c

προσπάθησα να τραβήξω ένα βιντεάκι με κάποιο πρόγραμμα recording της οθόνης αλλά ως δια μαγείας στο βίντεο δε φαίνεται καν το τρεμόπαιγμα της οθόνης..προσπαθεί να με βγάλει τρελή κι αυτό δεν εξηγείται αλλιώς.. lol..οπότε no physical evidence sorry.. :S

αα..όσον αφορά άλλη κάρτα γραφικών..δε μου βρίσκεται καμιά extra να το δοκιμάσω so άκυρο κι αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now