Recommended Posts

= 1228 + 5e Για αποστολη απο Γερμανία

σίγουρα δεν είναι μονο 5 ευρω τα μεταφορικά.

εγω βαζοντας δοκιμαστικά τα εξείς:

Intel Core i5-2500K Box, LGA1155

Gigabyte GA-Z68AP-D3, Intel Z68, ATX

16GB-4x-Kit Corsair PC1333 CL9 Dominator

μου βγάζει μεταφορικά 20 ευρω (πάλι λίγα ειναι) + οτι αν πληρώσεις με paypal πληρώνεις 3% επιπλέον χρέωση.

στη δικιά σου περίπτωση η χρέωση για paypal ειναι 37 ευρω

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο .. απλα οταν βαζεις τα πραγματα στο καλαθι λεει εστω 1200Ε η αξια

αξια + ναυτιλα+5Ε = 1205Ε

επισης εχω κανει μονο μικρης αξιας αγορες μεσω paypal οποτε δεν ημουν σιγουρος για το fix 3% .

Στην δικια μου περιπτωση λαμβανοντας υπ' οψην τα παραπανω τα εξοδα μου βγαινουν περιπου : αξια + 90Ε

θα ψαξω και στα ελληνικα μαγαζια ..

Link to comment
Share on other sites

εγω σε αυτα που έβαλα μου βγαινει στην αξία σε σχεση με τα Ελληνικα μαγαζια διαφορά κάπου στα 12 ευρω. βεβαια στα Ελληνικα μαγαζια θα παω εγω ο ιδιος για να τα πάρω.

σκέψου ομως τι γινεται και με το RMA , σε περίπτωση που ενα απο αυτα που αγορασες (χτυπα ξυλο) σου χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα το ιδιο καλαθι και στο msystems αλλα μου βγαινουν τα πραγματα 200 ευρω παραπανω. ..

ειναι λιγο παγιδα .. θα δουμε τι θα γινει

Link to comment
Share on other sites

Μην τ πάρεις από ένα κατάστημα σπαστα σε 2-3 μαγαζιά..έτσι κ αλλιώς οι περισσότεροι μετά από κάποιο ποσο στέλνουν τσάμπα..

Link to comment
Share on other sites

το Γερμανικο αυτό σαιτ έχει πολύ καλες τιμές. Σχεδιάζω να κανω μια γερή παραγγελία οσονουπω . όσα επιπλέον αντικείμενα έχω προσθέσει τα μεταφορικά μένουν σταθερά στα 20 ευρω.

ενδεικτικά τους GentleTyphoon (1150 , 1450 και 1850 rpm)τους εχει 11,10 ?

πιστεύω πως συμφέρει για μία μεγάλη παραγγελία, ακόμα και ομαδική

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα θα τα βρείς σίγουρα από Amazon UK ( amazon.co.uk ) σε αρκετά καλές τιμές και με δωρεάν μεταφορικά ( αξιόπιστοι και γρήγοροι, να κοιτάς βεβαίως να λέει Sold by Amazon ή Fulfilled by Amazon ).

Link to comment
Share on other sites

εχω δει πολλακις πράγματα που μ'ενδιαφέρουν στο amazon αλλα δεν πηρα ποτε διοτι δεν ξερω πως πληρωνεις εκει. μεχρι τωρα μονο με paypal ψωνίζω

Link to comment
Share on other sites

ρίξε ενα μάτι και στο mindfactory.de

δε βρισκω να εχει κα8ολου αγγλικα :(

Το κοιταξα το site και βρηκα αυτο Versandkosten -> Rund um den Versand -> Info-Center - Mindfactory.de

πρεπει να κανεις προαγορα για να σου ερθουν Ελλαδα με 30 ευρω επιβαρυνση με φπα 19% δλδ λογικα θα εχει εξτρα επιβαρυνση λογω του οτι εχουμε 23 % φπα

Εμενα για ενα καλαθι αξιας 1000Ε μου βαζει φορο 160 Ε με 19% φπα και χωρις εξοδα αποστολης .

Link to comment
Share on other sites

μη μπερδευεσαι αδερφε, ο φορος ειναι μέσα στην τιμή (inkl. 19%UST)

mindfactory.jpg

το μονο που πληρώνεις εξτρα ειναι τα μεταφορικά (versandkosten) που είναι 30 ευρω για την Ελλαδα

στο συνολο στα βγαζει όλα

παντως που φαινεται πολυ πιο εγκυρο σαιτ απο το αλλο το hardwarever.

εχτες πατησα δοκιμαστικα και εκανα παραγγελια , τους εστειλα μειλ να την ακυρωσουν και σημερα το πρωι την ειχαν ακυρωσει.

στο αλλο σαιτ ειχα κανει το ιδιο πριν 3 μερες και ακομα να απαντησουν

Link to comment
Share on other sites

Λογω ελλειψης χρηματων η αγορα εμεινε πισω τωρα ομως καταφερα μαζεψα ενα καλο ποσο και η αγορα θα γινει μεσα στην βδομαδα , για αυτο ζηταω τις γνωμες σας .

Αρχικα να σας πω οτι οθονη πλεον υπαρχει dell U2412M .

εριξα μια ματια σε HW και σκεφτομαι για τα παρακατω

case : thermaltake V3 black edition

cpu : i5 3570k

cooling : coolermaster hyper 212 evo

mobo : asrock z77 pro3

psu : corsair enthusiast 750w V2

Gpu : sapphire radeon 7870 oc

ram : corsair vengeance LP 2x4GB 1600 c9

ssd : vertex 4 128 gb

hdd : WD caviar green 1tb

τα παραπανω τα βρηκα στο digital master σε τιμη 1100 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ είσαι :T:

Πρόσφατα έφτιαξα build για ένα φίλο στο digital masters, πήγε το παράγγειλε από 'κει (είναι στα Χανιά το μαγαζί), του έκανε και μια μικρή έκπτωση κι όλα ok :)

Απλά η δικιά του σύνθεση ήταν με AMD FX6100 και κάρτα γραφικών την 7850 από VTX3D, γιατί ήταν 20? φθηνότερη από τις υπόλοιπες :P

Link to comment
Share on other sites

H παραγγελία έγινε τελικά απο το καταστημα VISION STUDIO COMPUTERS με ορισμενες διαφορες απο το προηγουμενο build.

GPU:ATI Radeon HD7950 3GB DDR5 PCI-E DVI HDMI Dual Mini-DP (Gigabyte) (GV-R795WF3-3GD) 252.57 ?

SSD:OCZ 128GB Vertex IV VTX4-25SAT3-128G Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' 92.16 ?

HDD:Western Digital 1TB Caviar Green WD10EZRX SATA III 5400-7200rpm 64MB 65.78 ?

PSU:Corsair Power Supply 750W ATX 24 pin TX V2 CMPSU-750TXV2EU Active-PFC Retail 89.06 ?

CPU:Intel Core i5 3570K 3.4 GHz Quad Core Socket 1155 77W Box (BX80637I53570K) 188.64 ?

RAM:Corsair Vengeance LP 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CML8GX3M2A1600C9) (Kit 2 x 4096) 39.94 ?

CASE:Thermaltake V3 Black Edition VL80001W2Z Middle Tower no PSU Black 32.51 ?

Cpu Cooler: Coolermaster Hyper 212 Evo for Intel and AMD Socket 1155 29.66 ?

MOBO: Asus Socket 1155 P8Z77-V LX GLan Audio Raid98.89 ?

ΣΥΝΟΛΟ 889.21 ?

ΦΠΑ 23% 204.52 ?

ΤΕΛΙΚΗ ΑΞΙΑ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ 1093.73 ?

Tα εξοδα αποστολης επιβαρυνουν το καταστημα επισης μου προσφερουν δωρεαν συναρμολογηση.

Με ενημερωσαν μεσω e- mail οτι η παραγγελια εγινε αποδεκτη και αργοτερα με πηραν τηλ. για να επιβεβαιωσουν τα στοιχεια μου και για να μου διευκρινισουν οτι θα χρειαστει να παραγγειλουν ορισμενα κομματια που δεν εχουν σε αποθεμα . το pc θα ειναι ετοιμο σε εως 7 εργάσιμες ...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η καρτα δεν υπαρχει τελικα και οι νεες παραλαβες μου ειπαν οτι θα γινουν απο αρχες οκτωμβριου. Δεν ηθελα να τρεναρω αλλο την παραλαβη , για αυτο τους ειπα να μου βαλουν την 7870 ghz edition της sapphire που ειναι σαφως κατωτερη της 7950 αλλα ειναι διαθεσιμη κοστιζει 70 ευρω λιγοτερα και ας ελπισουμε να με καλυψει .

Ισως με τη βοηθεια σας θα μπορουσα να τις κανω λιγο οc .

Link to comment
Share on other sites

Η 7870 έχει καλό περιθώριο για oc και είναι πολύ εύκολο.

Για αρχή βρίσκεις τα όρια της κάρτας με msi-afterberner ή ακόμα και μέσα από catalyst control center και αργότερα αν θες κάτι περισσότερο σηκώνεις λίγο τάση και γράφεις τις συχνότητες που είναι σταθερή η κάρτα στο bios της.

Δεν ηθελα να τρεναρω αλλο την παραλαβη , για αυτό τους είπα να μου βαλουν την 7870 ghz edition της sapphire που ειναι σαφως κατωτερη της 7950 αλλα ειναι διαθεσιμη κοστιζει 70 ευρω λιγοτερα και ας ελπισουμε να με καλυψει .

Την καλύτερη δουλειά έκανες, σιγά μην τρενάρεις όλη την παραγγελία σου για μια κάρτα

Μεγειές

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα το κουτι και ειμαι ικανοποιημενος σε μεγαλο βαθμο απο την εμπειρια μου με την visionstudio αν εξαιρεσουμε το γεγονος με την 7950.Το pc ηρθε στημενο με ολα τα εξαρτηματα λειτουργικοτατα και κατ οπιν δικης μου επιθυμιας μου εστειλαν και τα κουτια των εξαρτηματων με ολα τα παρελκομενα. Μ αρεσε το cable managment που μου εκαναν και τα μεταφορικα ηταν οντως δωρεαν οπως μου ειχαν υποσχεθει . πριν απο κανα 2ωρο τελειωσα με το περασμα των drivers και τα windows update και τωρα περιμενω με ανυπομονησια να κατεβει το guildwars 2 για να το απολαυσω σε maxxed out γραφικα και αναλογα με το αποτελεσμα θα επιστρεψω για τυχον oc σε cpu ή gpu .Ευχαριστω παιδια για το χρονο σας, πραγματικα με βοηθησατε ,και εμαθα και μεσω του φορουμ σας και 5 πραγματα.

υ.γ το pc παει σφεντονα και ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ αθορυβο !!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now