PinwmpireS

Καλώδιο UTP C5 - Ερώτηση!

Recommended Posts

Καλημέρα στο κουτί,

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το UTP cat5 καλώδιο και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου ανοίξει λίγο τα μάτια.. έκανα μια σχετική έρευνα αλλά δεν βρήκα όλες τις απαντήσεις!

Διάβασα για παράδειγμα ότι το από τα 4 ζεύγη που έχει μέσα εμείς στην ουσία χρησιμοποιούμε τα 2.Έχω δει και έτοιμα καλώδια από διάφορες συσκευές (δικτυακούς δίσκους, powerline) που έχουν μέσα μόνο 2 ζεύγη. Πιο συγκεκριμένα τα καλώδια που μας ενδιαφέρουν είναι τα 1,2,3,6. Αυτό κατά πόσο ισχύει.. τα άλλα 2 ζεύγη δηλαδή είναι για μόστρα ή όντος κάπου χρησιμεύουν και αν ναι ποια είναι η χρησιμότητα τους?

Έχω αυτήν την στιγμή συσκευές πάνω στο δίκτυο που είναι συνδεδεμένες με καλώδια με 2 ζεύγη (1,2,3,6) και λειτουργούν κανονικά. Θέλω να συνδέσω έναν Dreambox πάνω στο δίκτυο, τον Dreambox τον διαχειρίζομαι μέσω δικτύου με ένα FTP πρόγραμμα για να του ρυθμίζω κάποιες παραμέτρους. Αν συνδέσω τον Dreambox πάνω στο δίκτυο με καλώδιο με 2 ζεύγη (1,2,3,6) θα έχω πρόβλημα?

Στην ουσία η ερώτηση είναι τα καλώδια 4,5,7,8 του UTP καλωδίου σε τι χρησιμεύουν? Αν το Internet χρησιμοποιεί τα 1,2,3,6 τότε τα 4,5,7,8 είναι για Telnet,FTP κτλπ?

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι κατανοητή η ερώτηση μου αλλά τα έχω τόσο μπερδεμένα μέσα στο μυαλό μου που έχω χάσει λίγο την μπάλα..!

Φιλικά Γιάννης!

Link to comment
Share on other sites

Μια περιπτωση που θα χρησιμοποιησεις και τα 4 ζευγη, ειναι αν το δικτυο που εχεις φτιαξει

μεταφερει δεδομενα με 1000mbs

Link to comment
Share on other sites

10BASE-T and 100BASE-TX Ethernet connections require two cable pairs. 1000BASE-T Ethernet connections require four cable pairs.

λογικα αν συνδεσεις το dm με 2 ζευγη, θα τρεχει με 10 η 100 και οχι με 1000 στο δικτυο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο κουτί,

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το UTP cat5 καλώδιο και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου ανοίξει λίγο τα μάτια.. έκανα μια σχετική έρευνα αλλά δεν βρήκα όλες τις απαντήσεις!

Διάβασα για παράδειγμα ότι το από τα 4 ζεύγη που έχει μέσα εμείς στην ουσία χρησιμοποιούμε τα 2.Έχω δει και έτοιμα καλώδια από διάφορες συσκευές (δικτυακούς δίσκους, powerline) που έχουν μέσα μόνο 2 ζεύγη. Πιο συγκεκριμένα τα καλώδια που μας ενδιαφέρουν είναι τα 1,2,3,6. Αυτό κατά πόσο ισχύει.. τα άλλα 2 ζεύγη δηλαδή είναι για μόστρα ή όντος κάπου χρησιμεύουν και αν ναι ποια είναι η χρησιμότητα τους?

Έχω αυτήν την στιγμή συσκευές πάνω στο δίκτυο που είναι συνδεδεμένες με καλώδια με 2 ζεύγη (1,2,3,6) και λειτουργούν κανονικά. Θέλω να συνδέσω έναν Dreambox πάνω στο δίκτυο, τον Dreambox τον διαχειρίζομαι μέσω δικτύου με ένα FTP πρόγραμμα για να του ρυθμίζω κάποιες παραμέτρους. Αν συνδέσω τον Dreambox πάνω στο δίκτυο με καλώδιο με 2 ζεύγη (1,2,3,6) θα έχω πρόβλημα?

Στην ουσία η ερώτηση είναι τα καλώδια 4,5,7,8 του UTP καλωδίου σε τι χρησιμεύουν? Αν το Internet χρησιμοποιεί τα 1,2,3,6 τότε τα 4,5,7,8 είναι για Telnet,FTP κτλπ?

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι κατανοητή η ερώτηση μου αλλά τα έχω τόσο μπερδεμένα μέσα στο μυαλό μου που έχω χάσει λίγο την μπάλα..!

Φιλικά Γιάννης!

Παντως στο DB δεν χρειαζεται να πας μεσω ftp κτλ. Απο τα plugins θα περασεις το webinterface και θα το ανοιγεις απο τον browser ;) επισης περνας το dreamdroid στο κινητο και κανεις σχεδον τα παντα απο το κινητο. Tωρα σχετικα με τα καλωδια και για δικη σου ενημερωση μια αναζητηση στην wikipedia θα σου λυσει τις περισσοτερες αποριες ;)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τώρα ένα άρθρο που λέει για τα 2 και 4 ζεύγη. Οπότε με τα 4 ζεύγη είναι για Gigabit, αν εμένα δεν με ενδιαφέρει το Gigabit μπορώ μέσα από 2 ζεύγη να κάνω την δουλειά μου! Με 2 ζεύγη δηλαδή θα έχω 100 Mbit μεν αλλά θα μπορώ να χρησιμοποιώ Telnet και FTP! Σκεφτόμουν από ένα καλώδιο να βγάλω 2 πρίζες Ethernet (τα 2 ζεύγη για την μία πρίζα και τα άλλα 2 για την άλλη). Τι ταχύτητα χρειάζομαι για streaming HD ταινιών από δικτυακό δίσκο? Με 10Mbit θα είμαι κομπλέ?

Link to comment
Share on other sites

για 2 πριζες ethernet θες 2 ακρα (jacks) και απο τις 2 μεριες

μονο μην μπερδεψεις τα καλωδια

1236 πρεπει να ειναι σε ολα τα jacks

ο πιο απλος τροπος, διαιρεις το μεγεθος του αρχειου με την διαρκεια της ταινιας συν 10% και εκει εισαι

για μια 4gb και 2 ωρες εχεις 33.3mb/sec (οχι mbit)

Link to comment
Share on other sites

@Euklidis Είμαι πολύ καινούργιος στα θέματα των Dreambox, προσπαθούσα να κάνω edit αυτό το cccam.cfg και είδα ότι γίνετε μέσω του dcc μέσω FTP. Είσαι γνώστης των Dreambox?

@Yoshi Ναι εννοείτε σε όλες τις άκρες θα είναι 1236.

Το σπίτι έχει καλώδια Ethernet σχεδόν παντού απλά στο σημείο που θέλω 2 πρίζες έχει 1 καλώδιο και προσπαθώ να γλιτώσω το switch. Με ενδιαφέρει το Gigabit γιατί θέλω να βλέπω HD ταινίες ( που βρίσκονται σε NAS) στο Media Center. Με 100Mbit μπορώ να βλέπω HD ταινίες από τον δικτυακό δίσκο ή θα έχω θέματα ταχύτητας?

Edit: Τώρα είδα το edit σου Yoshi! Πρέπει να κάνω δοκιμές να δω τι παίζει.. θα δω αν με 100 Mbit μπορώ να δω HD ταινίες.. αν δεν μπορώ τότε αναγκαστικά θα βάλω Switch!

Link to comment
Share on other sites

Με 100άρι ethernet, worst case να πιάνεις 8ΜΒ/s που πάει να πει > 50GB σε διάρκεια 2 ωρών. Ε δεν νομίζω να έχεις τόσο μεγάλα HD Rips...

Τώρα για την ερώτηση σου για τα unused pairs η απάντηση για την μη υποστήριξη 1000 ethernet του Boton είναι σωστή, αλλά ιστορικά δεν ήταν αυτός ο λόγος που το καλώδιο έχει τόσο ζευγάρια. Απλά το καλώδιο είναι παλιότερο από το πρότυπο και χρησιμοποιούνταν και σε άλλες τοπολογίες (star), και επειδή έγινε standard μετά πάνω του πάτησαν και άλλα κόλπα όπως power over ethernet, "περίεργα" crossover στα server-class της HP και σαφώς και το μεταγενέστερο 1000άρι LAN ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Άρα για τους Dreambox που δεν χρειάζονται κάποια ιδιαίτερη ταχύτητα θα τους βάλω σε 100άρι switch και όλα τα άλλα πάνω σε 1000άρι. Μια ερώτηση τώρα! Ο αδερφός μου στο από κάτω διαμέρισμα έχει δικιά του σύνδεση στο Internet και το pc του είναι συνδεδεμένο πάνω στο Modem/Router του, θέλει όμως να έχει πρόσβαση στον NAS που είναι στο δικό μου δίκτυο. Η ερώτηση είναι πως μπορεί να παίρνει Internet από το δικό του δίκτυο αλλά παράλληλα να βλέπει τον NAS που είναι στο δικό μου δίκτυο..!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα pc/devices/routers πάνω και κάτω θα είναι σε ένα δίκτυο. Στο ένα router θα κλείσεις το DHCP.

που χου το 192.168.1.1 θα είναι το δικο σου router και το 192.168.1.2 θα είναι του αδερφού. Εεε όλα τα devices θα τα έχεις @ 192.168.1.ΧΧΧ απλά το δικό σου pc θα έχει gateway/dns το 192.168.1.1 ενώ του αδερφού το 192.168.1.2 ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν θες οντως να εχεις 1000αρα μεταφορα, θα πρεπει οτι καλωδιο utp που φτανει ΣΕ switch,

απο το router πχ, να το κανεις crossover, οπως δειχνει η διαταξη Β της εικονας:

cable_utp_clip_image003.gif

Link to comment
Share on other sites

( Botanα έχω την εντύπωση ότι όλα τα καινούργια routers/switches έχουν Auto-Negotiation πορτούλες και δεν χρειάζονται patchάρισμένα/crossάτα καλώδια πλέον )

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτη την εντυπωση εχω Τασο, απλα απο συνήθεια τώρα τελευταια τα φτιαχνω ετσι, για να

γλυτωσω πιθανα ξυλοματα...οπως και τα καλωδια που φτανουν στα μπριζακια του τοιχου..

οντως μπορει να μην χρειαζεται να τα φτιαξει ετσι, απλα ας το εχει στο μυαλο του, μηπως

συμβει κάτι..;)

Link to comment
Share on other sites

Άρα το καλώδιο το βάζω πάνω στο modem/router του αδερφού μου. Του κλείνω το DCHP ( άρα ip θα δίνει το δικό μου modem/router σε όλες τις συσκευές και δικές μου και δικές του ) και τι DNS και Gateway βάζω? Έχω χάσει λίγο την μπάλα!

@Boton Όλα τα καλώδια που χρησιμοποιώ στο δίκτυο ( τα φτιάχνω μόνος μου με πρέσα ) τα έχω όπως είναι το B. Βάζω στο 3 άσπρο/πράσινο και στο 6 πράσινο ( είναι το ζεύγος με το μεγαλύτερο twist rate ή όπως λέγεται τέλος πάντων και έχει καλύτερη θωράκιση! ) Έχω με αυτόν τον τρόπο όμως όλα τα καλώδια, όχι μόνο αυτά που πάνε σε Switch! Είναι λάθος αυτό ή σωστό?

Τα Switch που πήρα έχουν Auto-MDI/MDIX το οποίο υποτίθεται κάνει αυτό το πράγμα, δεν χρειάζεται να είναι cross. Αν εννοείτε πάντως γενικότερα για το πως θα πάνε τα ζεύγη σε πρίζες/φισάκια etc, όπως έμαθα πρόσφατα το πλάνο B που δείχνει ο Botton είναι το πιο διαδεδομένο και είναι υποχρεωτικό το 3 με το 6 να είναι από το ίδιο ζεύγος και κατά προτίμηση από το πράσινο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 100Mbit δίκτυο όμως δεν έχεις θέμα αν χρησιμοποιείς μόνο 1236, σωστά? Μόνο στην περίπτωση του Gigabit δικτύου χρησιμοποιεί και τα 4 ζεύγη?

Για πες ρε Τάσο, τι κάνω τώρα? Να συνδέσω το moder/router του με το modem/router μου, να κλείσω το DHCP του και μετά?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το router σου να έχει δική του "εσωτερική" ip 192.168.1.1 με μάσκα 255.255.255.0

Βάλε το router του αδερφού να έχει δική του "εσωτερική" ip 192.168.1.2 με μάσκα 255.255.255.0 και κλείσε το DHCP του.

Οπότε τώρα, δίνεις static σε όλες τις συσκευές σου κάτι στο 192.168.1.ΧΧΧ με μάσκα 255.255.255.0 για να ανήκουν στο δίκτυο. Τέλος, στο δικό σου pc στις ιδιότητες του adapter θα βάλεις

IP 192.168.1.50

mask 255.255.255.0

gateway 192.168.1.1

dns 192.168.1.1

ενώ στου αδερφού

IP 192.168.1.60

mask 255.255.255.0

gateway 192.168.1.2

dns 192.168.1.2

έτσι θα ξέρουν τα pc από ποιο gateway να αρχίσουν τα handshakes ;)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον τρόπο που λες θα πρέπει να βάλω στατικές ip σε όλες τις συσκευές στο δίκτυο? Στο router του αδερφού μου θα κλείσω το DHCP αλλά στο δικό μου router θα το αφήσω ενεργοποιημένο, γιατί να βάλω στατικές ip ενώ θα υπάρχει DHCP στο δίκτυο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έτσι! :D

:hehe:

Όχι, δεν είναι must οι στατικές, αν θέλεις αφήνεις το router να μοιράζει ΙPs, απλά ρυθμίζεις gateway/dns. Λόγω δικής μου συνήθειας το πρότεινα :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.. γιατί για να κάτσω να βάλω στατικές ip σε όλες τι συσκευές θέλω 2 ώρες..!

Να σου πω κάτι ακόμα τώρα που είμαστε οι δύο μας, γιατί θα με κοροιδεύουν μέχρι και οι πέτρες..! gateway και dns από που ρυθμίζω?

Link to comment
Share on other sites

Xεχεε :)

w7 ε;

Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center -> change adapter setting δεξί κλικ στην κάρτα Internet Protocol Version 4 -> properies και είτε όλα χειροκίνητα είτε βάζεις μόνο dns/gateway στο "advanced".

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τους πεις από που να παίρνουν, γιατί αλλιώς πιθανότατα να μην παίρνουν καθόλου ή να παίρνουν από το router που μοιράζει IPs (ανάλογα το fail safe που έχουν βάλει οι προγραμματιστές) ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now