aragorn

Αναβάθμιση και επιστροφή στη φύσΕΕΕΕΕ στα games

Recommended Posts

To λοιπόν, ότι λέει ο τίτλος. Έχω να ασχοληθώ με games πολύυυυ καιρό, αλλά:

- χρησιμοποιώ το pc μου για δουλειά (web design, φωτογραφία)

- θα επιστρέψω στα games άμεσα λόγω της κρίσης των 30

- βγαίνει το diablo οσονούπω :P

οπότε θέλω τη βοήθειά σας:

Έχω:

- έναν dual core E5200 @ 2.5

- 4 gb ram

- μια radeon 4850

Και λέω να δω πού μπορώ να πάω... (από τα υπόλοιπα είμαι οκ, case,σκληρούς κλπ)

Οπότε θέλω τη βοήθειά σας κυρίως για την κάρτα γραφικών (υποθέτω ότι θα πάω σε 8gb ram και cpu έλεγα τον amd fx4100 και όποιο board ταιριάζει :P), έχοντας υπόψιν ότι δουλεύω με 2 οθόνες, οι οποίες ΔΕΝ έχουν hdmi είσοδο, οπότε πρέπει η κάρτα να μπορεί να βγάλει δύο dvi...

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες :)

Ο FX4100 που σκέφτεσαι δεν είναι και ότι το καλύτερο σε επιδόσεις, αλλά ας αρχίσουμε από τα βασικά: Τι ποσό είσαι διατεθειμένος να διαθέσεις συνολικά, σε τι ανάλυση θέλεις να παίζεις και αν έχεις ένα αξιοπρεπές τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ both για το καλωσόρισμα :)

Λοιπόν για την cpu τι μπορώ να κοιτάξω άλλο; τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω δεν είναι πολλά καθώς υπάρχουν τρελά ζόρια, αλλά θα προτιμήσω να δώσω 50 ευρώ παραπάνω και να πάρω κάτι καλύτερο παρά να τσιγκουνευτώ 50 ευρώ και να πάρω κάτι που μου λέτε ότι δεν είναι καλό.

Σκεφτόμουν λοιπόν για motherboard/ram/cpu/gpu να δώσω συνολικά γύρω στα 400 με 450 ευρώ, φτάνουν; :)

(ερώτηση, τη ram μπορώ να την κρατήσω; είναι δύο dimmάκια αλλά δε θυμάμαι τι χρονισμούς κλπ έχουν...)

Όσο για το psu, η παρακάτω φωτογραφία μας διαφωτίζει; αλλιώς μάλλον πρέπει να το λύσω για να δούμε τι είναι, καθώς τότε θυμάμαι είχα πάρει ένα καλό corsair το οποίο όμως κάηκε και το πλαίσιο μου το άλλαξε με ένα άλλης μάρκας.

Τώρα για την ανάλυση που θέλω να παίζω θα σας γελάσω, θα σας παραπέμψω στο διαφημιστικό που έβγαλε το IGN πριν λίγες μέρες σχετικά με το diablo , που μεταξύ άλλων χαριτωμένων τύπου "there was no facebook" έγραφε και το εντυπωσιακό "last time maximum resolution was 800x600" μιλώντας φυσικά για το d2.

:)

2012-04-05 17.02.58.jpg

2012-04-05 17.02.58.jpg

2012-04-05 17.02.58.jpg

57fd08173a659_2012-04-0517_02_58.jpg.715

Link to comment
Share on other sites

-Για το τροφοδοτικό θα υποθέσω ότι είναι κάτι τίμιο, αν και μία φωτογραφία από το αυτοκόλλητο που έχει στο πλάι θα βοηθούσε πολύ.

-Μνήμες δεν μπορούμε να ξέρουμε αν αυτές που έχεις είναι ddr3 - δες με το cpuz. Αν είναι ddr3 παίζει πιθανότητα να μπορείς να τις διασώσεις.

-Η ανάλυση που θα παίζεις είναι άμεσα συνδεδεμένη με την οθόνη που έχεις.

Πάντως με κάτι λιγότερο από 450e, αγοράζεις αυτά

Intel Core i5 2500K(s1155, 3,30GHz, 6MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

MOTHERBOARD :: Asus Socket 1155 P8Z68-V LE (B3) GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Sapphire 6850 (PCI-Express, GDDR5, 1GB, Full Retail) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

που είναι μία ΠΟΛΥ δυνατή βάση για το σύστημα που θέλεις :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα 1920Χ1200 που είναι η οθόνη σου, μπορεί να ζορίζεται λιγάκι η 6850 με όλα maxed αλλά δεν πειράζει, και πάλι με ~450 είναι το καλύτερο σύνολο που μπορείς να πάρεις.

Εκτός και αν κοιτάξεις και σε used parts :)

(μνήμες καλύτερα low profile, αν χρειαστεί)

Link to comment
Share on other sites

Πού αλλού μπορώ να πάω σε cpu ή σε gpu? έστω αν ανέβω λίγο χρηματικά;

Επίσης, με την 6850 θα μπορώ να συνδέω τις 2 οθόνες; διότι βλέπω μεν στον ποπό της δύο dvi θύρες αλλά νομίζω ότι αυτές είναι για dual dvi και όχι ξεχωριστό σήμα για 2 οθόνες, ή δεν έχει σημασία;

Link to comment
Share on other sites

Μια σύνδεση είναι βρε το Dual DVI ( τα DVI βύσματα διαφέρουνε στον αριθμό των pins [ καλωδίων και "pin" στους ακροδέκτες ] ).

Ναι, μπορείς να βάλεις 2 οθόνες στην 6850.

Στα παιχνίδια χρησιμοποιείς μόνο την μια οθόνη φαντάζομαι ε ?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πώς θα συνδέσω τις δύο οθόνες μου στην 6850;

Δεν διάβασες καλά μάλλον.

DVI Port 1 = οθόνη 1

DVI Port 2 = οθόνη 2

Ξαναγράφω:

Το Dual DVI που έχεις ακούσει είναι τύπος θύρας DVI δεν σημαίνει ότι συνδέεται η οθόνη με 2 καλώδια DVI.

Link to comment
Share on other sites

Αααα, sorry δεν τόπιασα, έχω τόσο μεγάλη αποχή από τα h/w που έχει επηρεαστεί ο εγκέφαλος φαίνεται. :)

Thanks και σόρυ για το σαρδάμ :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω από την GPU, προτείνω την HD7850 αφού έχεις 1080p Monitor. Η HD6870 είναι πολύ λίγη και θα αναγκάζεσαι να κατεβάζεις την ποιότητα των γραφικών στα games.

Τιμές κοντά στα 250-280 ευρώ.

Για επεξεργαστή προτείνω τον FX4100. Θα πρέπει να τον ανεβάσεις λιγάκι στα 4 με 4.4GHz αλλά θα έχεις ικανοποιητική απόδοση και για τα Games και για εφαρμογές.

Με το default heat-sink και default ρεύμα μπορείς να τον ανεβάσεις εύκολα στα 4-4.2GHz. Μετά αν βάλεις ένα καλύτερο heat-sink μπορείς να τον ανεβάσεις και παραπάνω.

Τιμές κοντά στα 110 ευρώ.

Μητρική προτείνω να πάρεις με Chipset της σειράς 900, όπως το 970. Μια πολύ καλή για τα λεφτά της είναι η Gigabyte 970A-D3. Έχει και USB3 και 6x SATA III και παίρνει όλους τους σημερινούς AMD επεξεργαστές αλλά και τους επομένους.

Τιμές κοντά στα 85-90

Μνήμη προρεινω τις Kingston KVR1333D3N9/2G. Αυτές δουλεύουν στα 1600ΜΗz 9-9-9-24 με 1.65v.

Τιμές κοντά στα 13-14 ευρώ ανά dimm.

Σύνολο = 250+110+85+(2x13) = 471.00 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Αχά, και αυτό ακούγεται καλό. Ευχαριστώ πολύ.

Θα δω μήπως μπορώ να βγάλω άκρη για το τροφοδοτικό να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα .

Η 7850 βλέπω έχει μία dvi έξοδο, εκεί τι κάνω; συνδέω τη μία οθόνη με dvi και την άλλη με hdmi to dvi καλώδιο;

Link to comment
Share on other sites

Αχά, και αυτό ακούγεται καλό. Ευχαριστώ πολύ.

Θα δω μήπως μπορώ να βγάλω άκρη για το τροφοδοτικό να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα .

Η 7850 βλέπω έχει μία dvi έξοδο, εκεί τι κάνω; συνδέω τη μία οθόνη με dvi και την άλλη με hdmi to dvi καλώδιο;

Σωστος... μια στο Dvi kai mia sto HDMI και το πολυ πολυ αμα καποια απο τις οθονες σου δν εχει HDMI περνεις εναν adptora απο HDMI se DVI ....απο τροφοδοτικο βρηκες ? θελεις βοηθεια??

Link to comment
Share on other sites

Τόχω γράψει στην αρχή, ότι οι οθόνες δεν έχουν hdmi, απλά τώρα που έχω το ίδιο setup, δηλαδή τη μία οθόνη με το dvi και την άλλη με αντάπτορα, δεν έχουν ίδια χρώματα/αντιθέσεις κλπ, και αναρωτιέμαι αν αγοράσω ένα καλώδιο hdmi>dvi μήπως είναι καλύτερα τα πράγματα.

Για το PSU κάτσε να δω αν μπορώ να δω τι στο καλό είναι αυτό που έχω και επανέρχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Τόχω γράψει στην αρχή, ότι οι οθόνες δεν έχουν hdmi, απλά τώρα που έχω το ίδιο setup, δηλαδή τη μία οθόνη με το dvi και την άλλη με αντάπτορα, δεν έχουν ίδια χρώματα/αντιθέσεις κλπ, και αναρωτιέμαι αν αγοράσω ένα καλώδιο hdmi>dvi μήπως είναι καλύτερα τα πράγματα.

Για το PSU κάτσε να δω αν μπορώ να δω τι στο καλό είναι αυτό που έχω και επανέρχομαι :)

Σαφως και δν εχουν το ιδιο χρωμα.,.. σιγουρα ενα ετοιμο καλωδιο ειναι καλυτερο απο εναν ανταπτορα... αλλα μην ξεχνας οτι αμα βαλεις την HD7850 θα δεις μεγαλες διαφορες απο την καρτα που εχεις πανω... περιμενω νεα για το PSU!

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και μια σύνθεση τύπου:

Athlon 651

Μητρική με Α75 (π.χ. AsRock Extreme6)

8gb RAM

και δύο 6850 (των 110 ευρώ από το Πλαίσιο)

Πάνω από 450 δε θα κοστίσει ενώ πιστεύω είναι ό,τι καλύτερο για παιχνίδια, αν είναι προτεραιότητα αυτό. Βέβαια το crossfire θα δημιουργήσει άλλα προβλήματα όπως η θερμότητα στο κουτί συν ότι τα 220 ευρώ των καρτών γραφικών 'κόβει' χρήματα από καλύτερο επεξεργαστή (μιας και ασχολείσαι βιοποριστικά με web design/φωτογραφία, αν και αν κάνεις τη δουλειά σου με τον τωρινό σου επεξεργαστή με τον 651 θα σαι άρχοντας).

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ αυτό με τις δύο κάρτες πρέπει να το σκεφτώ καθώς δεν ξέρω πόσο τελικά θα μου βγει το κομμάτι του gaming και σε τι έκταση, καλύτερα να είμαι καλυμμένος για όλες τις χρήσεις έστω και σε μικρότερο βαθμό παρά να εστιάσω μόνο στο gaming. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλυμμένος είσαι και με έναν επεξεργαστή σαν τον 651 αλλά προφανώς μια πλατφόρμα π.χ. με Z68 και τον 2500K που πρότεινε ο caution είναι πολύ καλύτερη από πλευράς επεξεργαστικής ισχύς.

Όπως και να χει πάντως συμφωνώ και γω με το σκεπτικό σου οπότε μπορείς να πας σε κάποια πρόταση όπως αυτή του caution (socket 1155 δηλαδή) ή σε κάτι τέτοιο:

AMD FX 8120

Asrock 970 Extreme3

Patriot G2 8GB DDR3 x2

και την 6850.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now