Crone

Gaming PC 800 Euro

Recommended Posts

Κοίταξε τέρας - και με ivy προοπτικές - που μπορείς να στήσεις με 730

MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1155 Z68 Extreme3 Gen3 (B3) GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0573832&catid=020100

http://www.ntl.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=422&category_id=5&option=com_virtuemart&Itemid=538&lang=el

Sapphire 7850 OC (PCI Express , 2 GB , GDDR5) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

Corsair Builder Series CX500 V2 500W PSU 80 + (CMPSU-500CXV2EU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

ναι δεν έβαλα case γιατί είναι full θέμα αισθητικής - και δίσκο, που αν μπορείς να μην πάρεις άμεσα (έχεις κάποιον) δεν θα ήταν και κακή ιδέα :)

Link to comment
Share on other sites

Damn τι beast είναι αυτό. Θα χρειαστώ όμως και case και σκληρό =/.

Μπορώ να πάω μέχρι 820. Αν βάλουμε ενα 40-50 case σκληρό με 70-80 βρίσκουμε?

Link to comment
Share on other sites

Case μπορείς να βρεις τίμιο -> CASE :: CoolerMaster Elite 370 RC-370-KKN1 Midi Tower no PSU Black - Visionstudio.gr αλλά οι δίσκοι είναι σε παροξυσμό - ή κοιτάς κάποιον μεταχειρισμένο με εγγύηση (640GB-1ΤΒ) ή κάνεις την καρδιά σου πέτρα.

Αν σε δεσμεύει το budget, ξεκλέβεις ένα "εύκολο" 50ευρω με έναν μεταχειρισμένο 2500Κ :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Η φάση με τα εργοστάσια και τις πλημμύρες ε? Γκαντεμιά πόσο καιρό είναι έτσι πλάκα πλάκα. Η φάση είναι ότι ο αδερφός μου δεν θα ψήνει και πολύ να ξαναβάλει windows αν του πάρω σκληρό στο μέλλον. Θα δω τι μπορώ να κάνω όμως γιατί αυτό το build είναι pretty damn sexy

Link to comment
Share on other sites

Hmmm μάλιστα. PSU να βάλω με 500 ή 600.

Η 7850 είναι must btw? Δηλαδή 6870 μπα?

Edit: Και έχω και έναν 300αρη σκληρό, 5ετίας βέβαια. Αν δεν βάζαμε 7850 και στη θέση της βάζαμε 6870 τότε θα έβγαινε και case και ένας SSD κοντά στα 800 ευρώ.

Αξίζει όμως?

Link to comment
Share on other sites

Hmmm μάλιστα. PSU να βάλω με 500 ή 600.

Η 7850 είναι must btw? Δηλαδή 6870 μπα?

Edit: Και έχω και έναν 300αρη σκληρό, 5ετίας βέβαια. Αν δεν βάζαμε 7850 και στη θέση της βάζαμε 6870 τότε θα έβγαινε και case και ένας SSD κοντά στα 800 ευρώ.

Αξίζει όμως?

-H 6870 είναι μία χαρά κάρτα απλά η 7850 θα σε πάει ακόμα παραπέρα (χρονικά).

-Αν μπορείς χωρίς σημαντικές "εκπτώσεις" να χωρέσεις και ssd στο budget, ακόμα καλύτερα. Προσωπικά θα πήγαινα στην καλύτερη μητρική, και θα έβαζα έναν 120άρι ssd σε δεύτερη φάση, αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πω με βάζεις σε διλήμματα τώρα. Θα είμαι αρχηγός για 4-5 χρόνια ή για 1-2.

Edit: Τώρα είδα το post του caution. Μαλιστά άρα είναι λίγο λεπτό το θέμα. Θα το κοιτάξω περισσοτερο λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

ΕΕεεε τώρα ξέρεις είναι πολύ σχετικά αυτά, άλλος λέει δεν είναι ικανοποιημένος αν χρειαστεί να ρίξει το FSAA από το 32x στο Χ16x και άλλος είναι ικανοποιημένος αν έχει απλά 40fps με basic ρυθμίσεις. Οπότε να σου πω "θα είσαι αρχηγός για 3 χρόνια" είναι τόσο σχετικό που δεν αξίζει τον κόπο. Το ΣΙΓΟΥΡΟ είναι ότι η 7850 είναι πολύ πιο futureproof επιλογή και στην ανάλυση που θα είσαι, δεν το βλέπω να την γονατίζεις για αρκετό καιρό ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν for the shake of completeness, και για όποιον ενδιαφέρεται τελικά παρήγγειλα το build που linkara λίγο πιο πάνω με κάτι αλλαγές.

Δηλαδή έβαλα 2400 επεξεργαστή, την λίιιιγο καλύτερη gpu της gigabyte στα 975Mhz, αυτές τις μνήμες που είναι low profile και ένα case της etermax με που έχει και ένα USB3.0 port μπροστά. (Βαριέμαι να ψάχνω τα λινκς όπως καταλάβατε αλλά όποιος θέλει πείτε μου :)).

Εν τέλει θενκς α λοτ για την βοήθειά σας παιδιά! Appreciated

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now