Recommended Posts

καλησπερα σας ειμαι νεος στο φορουμ εδω πρωτο ποστ συγκεκριμενα

εδω και καιρο καθομαι και ψαχνω πραγματα για να κανω αναβαθμηση το pc μου και θελω να ακουσω γνωμες εαν καποιος εχει βαλει κατι απο αυτα και αν θα ειναι καλος συνδιασμος

cpu: intel core i5 3570k

mobo: asrock z77 extreme 4

τροφοδοτικο: corsair gs700

grafic card : asus radeon hd7850 2gb pci-e 3.0

RAM: patriot viper sector 5 1600Mhz 2x4gb

ssd: corsair force 60gb 6gb/s

cpu cooling system: corsair hydro series h60

καθε αποψη δεκτη και δεκτα τα προτεινομενα

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας προκαταβολικα

φιλικα και παντα Κωστας

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε :drinks:

Η παραπάνω υλοποίηση μου φαίνεται ότι πρέπει για καθημερινό all-around και gaming PC ;) Παρ'όλα αυτά για απάντα στις παρακάτω ερωτήσεις:

1) Σε τι budget θα κινηθείς;

2) Βλέποντας ότι διαλέγεις 7850 φαντάζομαι ότι παίζεις παιχνίδια. Αν ναι σε τι ανάλυση;

3) SSD έχεις; Βλέπω ότι έχεις αναφερθεί σε SSD αλλά δίπλα γράφεις Corsair H60 οπότε κάπου έγινε μπέρδεμα :D Πάντως αν δεν έχεις πρέπει οπωσδήποτε να στριμώξουμε από 'δω κι από 'κει το budget ώστε να πάρεις έναν. Είναι το μόνο εξάρτημα που θα σου δώσει αντιληπτή διαφορά στην καθημερινότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε :drinks:

Η παραπάνω υλοποίηση μου φαίνεται ότι πρέπει για καθημερινό all-around και gaming PC ;) Παρ'όλα αυτά για απάντα στις παρακάτω ερωτήσεις:

1) Σε τι budget θα κινηθείς;

2) Βλέποντας ότι διαλέγεις 7850 φαντάζομαι ότι παίζεις παιχνίδια. Αν ναι σε τι ανάλυση;

3) SSD έχεις; Βλέπω ότι έχεις αναφερθεί σε SSD αλλά δίπλα γράφεις Corsair H60 οπότε κάπου έγινε μπέρδεμα :D Πάντως αν δεν έχεις πρέπει οπωσδήποτε να στριμώξουμε από 'δω κι από 'κει το budget ώστε να πάρεις έναν. Είναι το μόνο εξάρτημα που θα σου δώσει αντιληπτή διαφορά στην καθημερινότητα.

σωστος δικο μου λαθος

το budget περιπου θα ειναι στα 800-900

ναι ο υπολογιστης ειναι κυριως gaming kai photoshop

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο SSD RoundUp που κάναμε http://www.hwbox.gr/reviews/16557-ssd-roundup-2012-battle-middle-earth.html. Η γνώμη μου είναι αντί να παίξεις μπάλα με καινούρια 7850, να κοιτάξεις για καμιά 6950 ή 6970 που παίζουν στα 200? και να αγοράσεις ένα 120άρη καλύτερο SSD - κατά προτίμηση Samsung 830.

Απ' ότι κατάλαβα θα είσαι στα 1920 x 1080 όπως και ο περισσότερος κόσμος, οπότε μια 6950 είναι υπεραρκετή.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε επειδη φτιαχνω εναν υπολογιστη ετους 2012 και θελω να ειναι ετους 2012 κοιταζω περα του επεξεργαστη η καρτα pci-e 3.0 αντι για 2.0 και 2.1 οσο για το σκληρο πιο μετα βαζω και εναν 120αρι με 100 που θα εχουνε πεσει μεχρι τοτε.... αλλα 250 ?+++ δε ξαναδινεις αφου εχεις φτιαξει τον υπολογιστη σου και λες ειναι ετοιμος για παιχνιδι.... οσο για την αναλυση προστοπαρον ειναι μικρη μετα θα παει σε 1900χ1080

Link to comment
Share on other sites

τελικα ο υπολογιστης φτιαχτηκε με αυτα που ελεγα με 2 μικροαλλαγες....

οι ram τελικα μπηκανε οι patriot division 2 8gb viper extreme στα 2133 Mhz με timing 5-5-5-15 και αντι για την corsair H60 εβαλα την h80

ακομα δεν του εχω κανει O.C. γιατι δε ξερω να κανω ειναι το πρςτο μου pc που στηνω για να γινει O.C. και απλα προς το παρων δοκιμαζω το μηχανημα..... ειμαι πληρης ικανοποιημενος εκτος απο την υδροψυξη διοτι κανει παραπανω θορυβο απο οτι περιμενα στη πρςτη σκαλα....

κατα τα αλλα κομπλε παει

Link to comment
Share on other sites

Για την Η80, δοκιμασε, αφού ακόμη είσαι με στοκ ρυθμίσεις, βάλε τους ανεμηστήρες στις χαμηλότερες

στροφές που παίρνουν μήπως δεις διαφορά...;)

Επίσης οι μνήμες 1000% δεν είναι 2133 5-5-5...δεν υπάρχουν μνήμες που θα παίζουν στοκ έτσι.

Αν δεν κάνω λάθος αυτές πήρες? :Patriot Memory

Σε αυτές τα rated timinings ειναι 11-11-11

Link to comment
Share on other sites

@Arkas ναι τελικα εχεις ενα δικιο.... απο πανω ελεγε 11-11-11-30 και απο κατω 5-5-5-15 σορρυ ακυρο για το λαθος....

@Boton σχετικα με την Η80 την εχω στη πρωτη σκαλα να λειτουργει αργα και παλι κανει φασαρια εντονη τσεκαρα αν βρισκουν οι ανεμιστηρες πανω σε καποιο εμποδιο σκουπιδι αλλα τπτ.... :handshake...

οι μνημες ειναι αυτες που εβαλα Patriot Viper Xtreme Division 2 8GB (2 x 4GB) PC3-17000 2133MHz PXD38G2133C11K

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now