aRkA$

OCZ Vertex 4 SSD series: Υψηλότερες επιδόσεις με το νέο firmware 1.4RC!

Recommended Posts

ζαχο το fw αυτο ειχει βγει επισημα μεσω του toolbox ξερω γω ή απλα εφυγε απο forum? γιατι μου καθεται καπως κουλο να μην εχει γινει πανικος και να ηταν μεσω toolbox.

Link to comment
Share on other sites

To firmware δίνεται ακόμα μέσω του Toolbox. Απ'όσο κοίταξα όμως στο forum, κανένας δεν αντιμετώπισε το πρόβλημα που είχα εγώ, τουλάχιστον όσο λίγο το έψαξα και διάβασα.

Έχουν άλλα "θεματάκια" βέβαια.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ο γκαντέμης είσαι εσύ Ζάχο? Γενικά τι προβλήματα αντιμετωπίζουν με το νέο fw? Για ενημέρωσε μας λίγο επί του θέματος γτ δεν θέλω να κάνω RMA στο RMA :)

Link to comment
Share on other sites

Το drive παρελήφθει σήμερα από FedEx. 11/05 αποστολή με ΕΛΤΑ, express-συστημένο. 16/05 παρέλαβε η OCZ στην Ολλανδία. 16/05, πέρασε RMA και έγινε αντικατάσταση. 16/05 έγινε και η παράδοση στην FedEx για επιστροφή. Σήμερα παρελήφθει. Υποδειγματικό RMA από την OCZ αφού το drive δεν έκατσε ούτε 12 ώρες στις εγκαταστάσεις της.

Ενημερωτικά, το drive ΔΕΝ είχε απόδειξη μαζί και ήταν αγορασμένο από Ιαπωνία (global warranty).

Επίσης το final firmware έχει κυκλοφορήσει από προχθές το οποίο σε σχέση με το 1.4RC λύνει αρκετά προβλήματα.

Stay tuned για το review κόντρα στους γρήγορους του SSD RoundUp.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαρεθει να διαβαζω για vertex,επιδοσεις και προβληματα.Sorry δεν θα παρω.

Συμφωνώ. Ενώ οι υπόλοιποι που δεν τα βγάζουν στη φόρα είναι προτιμότεροι...

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαρεθει να διαβαζω για vertex,επιδοσεις και προβληματα.Sorry δεν θα παρω.

ε ναι, αίσχος που έβγαλε πρόβλημα με BETA firmware...

...τραγικό

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό, θέμα ζήλιας δηλαδή.

Απλά να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.

H OCZ πρώτη έβγαλε τον Vertex 3 πέρυσι και άρχισαν να εμφανίζονται τα προβλήματα με τις μπλε οθόνες.

Όλες οι υπόλοιπες εταιρίες που χρησιμοποίησαν τον Sandforce SF-2281 είχαν ακριβώς τα ίδια θέματα. Απλά είναι και θέμα πόσο θέλεις να βοηθήσεις τον άλλο. Στο φόρουμ της OCZ, υπήρχε υποστήριξη, οδηγίες για το τι και πως και όταν το πρόβλημα δεν λυνόταν, αντικατάσταση των drives. Στις λοιπές εταιρείες δεν ξέρω τι τακτική ακολουθήθηκε, αλλά δεν νομίζω πως ήταν η ίδια.

Τυχαία η Sandforce λύνει το πρόβλημα με firmware update (από Μάρτιο 2011, τον Οκτώβριο του 2011) και λίγους μήνες μετά εμφανίζεται ο 520 και ο 330. Πολύ καλά drives και τα 2, αλλά για τον 520 ξέρω πως και αυτός ακόμα έχει το ίδιο πρόβλημα.

Προσωπικά δεν είχα ΠΟΤΕ θέμα με μπλε οθόνη σε Sandforce drive. Ούτε μία φορά. Άρα πιστεύω καθαρά πως είναι θέμα κάποιας ρύθμισης.

Το θέμα με το firmware του Vertex 4 δεν το συζητάω καν. Beta firmware ήταν και όσοι το έβαλαν προειδοποιήθηκαν ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ UTILITY πως το περνάνε με δική τους ευθύνη. Και πάλι όμως το drive ενώ παρουσίασε πρόβλημα αντικαταστάθηκε χωρίς δεύτερη κουβέντα.

To sig τα λέει όλα, απλά ζηλεύει.

Εσένα σου χρωστάω και ένα configuration issue με την Z68 και την συνδεσμολογία των drives. Μόλις βρω χρόνο θα σε ενημερώσω. Δεν το ξεχνώ.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

τωρα που βγηκε το τελικo fw , μια χαρα ιδια νουμερα/επιδοσεις και 5χρονιαα εγγυηση , εγω θα παρω παντως :P

Y.G: Και εγω απο τοτε που πηρα τον vertex 2 60gb απο Π. 110? , ποτε μπλε οθονη δεν εφαγα . ολα οκ.

Και Samsung 830 να παρει καποιoς κομπλε ειναι παλι.

Link to comment
Share on other sites

Για ολους τους παραπανω που βιαστηκαν να πουνε οτι ζηλευω κλπ κλπ.Ειχα vertex 3 απο την στιγμη που βγηκανε.Μετα απο μηνες με fw updates,αλλαγες στο Πλαισιο και απειρες μπλε οθονες αποφασισα να παω intel και ως δια μαγεις τα προβληματα λυθηκαν.Πρωτα ειχα τον 510 και τωρα τον 520.Ουτε μια μπλε οθονη μεχρι τωρα,ουτε κανενα αλλο προβλημα.Μπορει να ειμαι τυχερος,μπορει ομως απλα να διαβασα ποιοι ειναι τα πιο απροβληματιστα ssd και κατεληξα εκει.Εγω παντως ocz δεν ξαναπαιρνω για καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Για ολους τους παραπανω που βιαστηκαν να πουνε οτι ζηλευω κλπ κλπ.Ειχα vertex 3 απο την στιγμη που βγηκανε.Μετα απο μηνες με fw updates,αλλαγες στο Πλαισιο και απειρες μπλε οθονες αποφασισα να παω intel και ως δια μαγεις τα προβληματα λυθηκαν.Πρωτα ειχα τον 510 και τωρα τον 520.Ουτε μια μπλε οθονη μεχρι τωρα,ουτε κανενα αλλο προβλημα.Μπορει να ειμαι τυχερος,μπορει ομως απλα να διαβασα ποιοι ειναι τα πιο απροβληματιστα ssd και κατεληξα εκει.Εγω παντως ocz δεν ξαναπαιρνω για καιρο.

o intel 510 είναι με marvel controller αν θυμάμαι καλά, πως να έχει τα προβλήματα των sandforce?

o 520 κυκλοφόρησε αφού βγήκε το firmware που έφτιαχνε το πρόβλημα με τα bsods, άρα κι αυτός ήταν δύσκολο να εμφανίσει τα συγκεκριμένα bsods...

ας έβγαζε η Intel τον 520 πριν το firmware και θα σου έλεγα πόσο θα είχε πήξει κι αυτός στις μπλε οθόνες...

Link to comment
Share on other sites

μια απορία σχετικά με firmware update έχω τον 120 vertex 3 και προσπάθησα από το παλιό μου pc να τον κάνω update και όταν πατάω download το πρόγραμμα παγώνει.. χρειάζεται σατα 3 για να μπορώ να κάνω update?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now