stratigos24

Ο υπολογιστης δεν ξεκιναει..

Recommended Posts

έχεις τρέξει κανένα memtest? αν όχι τρέξε το και αφησε το να κανει 2-3 passes για να δεις αν εχουν προβλημα οι μνήμες. αν σου βγαλει errors τοτε εχουν προβλημα. αν δε σου βγάλει τοτε μπορει και να μην εχουν προβλημα αλλα δεν ειναι και 100% σίγουρο

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τρεξει καποιο memtest. Καποιο που βρηκα λεει δεν μπορει να κανει τεστ σε ολη τη μνημη και πρεπει να το ανοιξω 3 φορες ωστε το καθε ενα να κανει τεστ σε 2b μνημης. Κατι μου ειπαν οτι πρεπει να κανω memtest απο καποιο cd για να κανει σε ολη τη μνημη.

Ο υπολογιστης συνεχιζει να ανοιγει κανονικα χωρις προβλημα τοσες μερες τωρα που ειναι μονιμα στο ρευμα (<---αν αυτο παιζει καποιο ρολο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τρεξει καποιο memtest. Καποιο που βρηκα λεει δεν μπορει να κανει τεστ σε ολη τη μνημη και πρεπει να το ανοιξω 3 φορες ωστε το καθε ενα να κανει τεστ σε 2b μνημης. Κατι μου ειπαν οτι πρεπει να κανω memtest απο καποιο cd για να κανει σε ολη τη μνημη.

Ο υπολογιστης συνεχιζει να ανοιγει κανονικα χωρις προβλημα τοσες μερες τωρα που ειναι μονιμα στο ρευμα (<---αν αυτο παιζει καποιο ρολο).

κατέβασέ το memtest Download MemTest 4.0 Free - A small but very powerful utility for RAM testing - Softpedia, γραψ'το σε ένα cd και bootare απο το cd. ασ'το να για μερικές ώρες να κάνει τα τεστ . 3 περάσματα είναι αρκετά

και με κάποια κατεστραμένη μνημη , αν εχεις κι'αλλες πανω στο board, ο υπολογιστής παίζει

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ετσι θα κανω.

Να σε ρωτησω αν καποια μνημη ηταν κατεστραμενη θα εδειχνε παλι οπως και δειχνει οτι εχω 6gb?

σχεδόν πάντα ναι

Link to comment
Share on other sites

Κατι φταιει παλι στον υπολογιστη μου και δεν ξερω τι. Δεν ανοιγει, δηλαδη τον ανοιγω, αναβουν ολα τα ανεμιστηρακια, (κουτιου, τροφοδοτικου, καρτας γραφικων, ψυκτρας κλπ), ακουγονται οι μηχανικοι σκληροι αλλα δεν κανει το μπιπ της εκκινησης και δεν δειχνει εικονα. Τα error που βγαζει η μητρικη δεν βοηθουν συμφωνα με το manual της μητρικης και ειναι πολυ γενικα. Ανοιξα τον υπολογιστη χωρις την καρτα γραφικων και παλι τιποτα. Με μια - μια μνημη, παλι τιποτα. Με την καρτα στην 2η pci, παλι τιποτα. Ξεσφιξα και την megahalems λιγο οπως παλαιοτερα που ειχα παλι θεμα με ειχε παροτρινει ο junior 21 μηπως και δεν περναγε σωστο ρευμα στις ram που ειναι απο διπλα αλλα παλι δεν ανοιξε. Μετρησα το τροφοδοτικο με πολυμετρο με βαση εναν οδηγο που βρηκα στο ιντνερνετ και φαινεται μια χαρα. Καποια στιγμη ανοιξα τον υπολογιστη με μονο τον βασικο σκληρο με τα windows και πηρε. Μπηκα bios, εκανα reset to default και μπηκε windows κανονικα. Υστερα τον εκλεισα παλι και εβαλα ολους τους σκληρους. Παλι πηρε και μπηκα windows. Ετρεξα ενα10λεπτο occt power supply και φαινεται οκ και εκει το τροφοδοτικο. Υστερα εκανα δεξι κλικ στο ''ο υπολογιστης μου'' και ειδα οτι ελεγε εγκατεστημενη μνημη 6gb διαθεσιμη 4gb. Οποτε κλεινω τον υπολογιστη και αλλαζω θεση τις μνημες για να μου δειξει 6 στα 6. Δεν ξαναανοιξε. Και τα error παλι γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now