Recommended Posts

Δεν βρηκα κατι αντιστοιχο, μηπως εχει δοκιμασει καποιος να μειωσει τον θορυβο στο κουτι του με καποιο υλικο ηχομονωσης ? Οπως στην εικονα ? Εχει αποτελεσμα ?index.php?ct=articles&action=file&id=15856

Link to comment
Share on other sites

Αρμαφλέξ είναι.

Εκτός του ότι κόβει το θόρυβο σημαντικά, "μονώνει" και την θερμοτητα...οπότε δεν ξέρω τι κουτί έχεις και πόσο σκέφτεσαι να το μονώσεις!

Εδώ έχει μερικά kit έτοιμα για κουτιά Caseking.de » Silent PC » Schalldδmmung

Link to comment
Share on other sites

Αρμαφλέξ είναι.

Εκτός του ότι κόβει το θόρυβο σημαντικά, "μονώνει" και την θερμοτητα...οπότε δεν ξέρω τι κουτί έχεις και πόσο σκέφτεσαι να το μονώσεις!

Εδώ έχει μερικά kit έτοιμα για κουτιά Caseking.de » Silent PC » Schalldδmmung

Έχεις απόλυτο δίκιο και λογικά δεν προορίζεται για υψηλά tdp cpus και gaming συστήματα. Πιστεύω ότι για 65W tdp συστήματα με ενσωματωμένα γραφικά, SSD και έναν low power HDD είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Αρμαφλέξ είναι.

Εκτός του ότι κόβει το θόρυβο σημαντικά, "μονώνει" και την θερμοτητα...οπότε δεν ξέρω τι κουτί έχεις και πόσο σκέφτεσαι να το μονώσεις!

Εδώ έχει μερικά kit έτοιμα για κουτιά Caseking.de » Silent PC » Schalldδmmung

οταν λες μονωνει την θερμοτητα, εννοεις οτι ανεβαζει θερμοκρασια στο εσωτερικο ?

Βασικα περιμενω το καινουριο μου κουτι(corsair 600t) με καποια καλουδια να ερθουν ακομα :( Απλα απο περιεργεια ρωτησα επειδη παντα ειχα αυτη την απορια για το αν κανουν δουλεια και αν αξιζει τον κοπο και τα λεφτα. :D

Link to comment
Share on other sites

Μείωση θορύβου θα έχεις αλλά μην περιμένεις αν το κουτί σου κάνει σαν τρένο να γίνουν θαύματα.

Επίσης και πάλι εξαρτάται από πού προέρχεται ο θόρυβος που θες να μειώσεις.

Τα περισσότερα κουτιά που έχουν ηχομονωτικά υλικά στα τοιχώματα των πλαϊνών, του πάτου και ίσως της οροφής έχουν προσέξει και άλλα πράγματα όπως 'αθόρυβα' ανεμιστηράκια, πλευρές χωρίς 'τρύπες', αντικραδασμικά υλικά για τη στήριξη των δίσκων κ.ά.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να επενδύσεις σε αθόρυβα συστήματα ψύξης (π.χ. ανεμιστήρες με πολλά CFM και χαμηλά db, ψύκτρες VGA στυλ Aerocool Accellero ή υδρόψυξη, μια του συνήθως ο περισσότερος θόρυβος οφείλεται στις VGA) κλπ, γιατί αν το κουτάκι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, θα υπάρχουν όντως θέματα ¨εγκλωβισμού¨ της θερμότητας που παράγεται από τα υποσυστήματά σου. Αποτελέσματα? Άστο καλύτερα! Εξαρτάται βέβαια και από το budget σου...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now