Tzimakos

Βοηθεια με GTX 460

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια..

Ηθελα να σας ρωτησω για ενα θεμα που αντιμετωπιζω με μια καρτα γραφικων που αγορασα πριν κατι μερες..

Αγορασα μια gtx460 ελαφρα factory overclocked στα 715 gpu clock και 1430 shader clock..

Το τροφοδοτικο μου ειναι ενα solytech 500w με 72% efficiency και 15Α, 16Α στα δυο 12βολτα rails του..

Την κουμπωσα λοιπον πανω και ολα καλα, ανοιξε το συστημα και ολα δουλευαν ρολοι, επαιζα dota 2 με ολα maxed out και εβγαζε 55-80 fps.. την δευτερη μερα ομως μπηκα να παιξω dota 2 με τις ιδιες ρυθμισεις και κολλαγε το συμπαν, 4-5 fps φαινοταν να δινει και αναγκαστηκα να κανω restart το pc.. Μετα το restart επαιξε με τα κανονικα του fps..

Ακομα και το LoL που επαιζε μια χαρα με full settings ακομα και στην gts 250, ηταν choppy..

Εν τω μεταξυ ομως ακομα και οταν κανει τα προβληματα, furmark τρεχει κανονικα και μαλιστα βγαζει και τα ιδια score με τις αλλες gtx 460 που εχει στα submissions στο site..

Απο το restart του pc και μετα, ολα φαινονται μια χαρα.. Αλλα δεν ξερω τι μπορει να ξανακανει..

Εγω φοβαμαι μηπως η καρτα δεν παιρνει αρκετη ενεργεια απο το τροφοδοτικο..

Drivers εχω βαλει τους τελευταιους, και προηγουμενοι drivers απο ο,τιδηποτε αλλο δεν υπηρχαν αφου ο υπολογιστης ηταν φρεσκος απο format πριν βαλω την 460..

Εχετε καποιασυμβουλη για μενα?

Μητσος

Link to comment
Share on other sites

"choppy" συνήθως είναι όταν throttlάρει και αυτό γίνεται κυρίως λόγω temps. Μπας και είχες βάλει κανένα manual fan και ζεσταινόταν;

Τώρα παίζει ok παντού; Ήταν one-off το πρόβλημα; Σε άλλα βαριά games παίζει ok;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω πειραξει τιποτα απ το control panel της nvidia.. ισα ισα που ειναι πολυ ψυχρη η καρτα.. 78 βαθμους εβγαλε το ανωτερο σε 15λεπτο furmark..

Προς το παρον καλα παει.. Αλλα και παλι σε κανα μεγαλο ντου κανει κανα στιγμαιο κολλημα αλλα τιποτα το ιδιαιτερο..

Ντεν εκω βαρια γκειμς καρντια μου...

Link to comment
Share on other sites

To στιγμιαίο κόλλημα δεν είναι ανάγκη να είναι "παθολογία" - παίζει απλά εκεί να τρώει βουτιά το minimum framerate σου, που έχει να κάνει και με το cpu σου.

Αφού παίζει ok, λιώσ' την @ gaming και αν σου κάνει κάτι άλλο, εδώ είναι το thread να το συζητήσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now