Hacker?pcs

RMA Western Digital Ερωτήσεις

Recommended Posts

Ο σκληρός δίσκος μου απ' ότι φαίνεται τα φτύνει αφού αποτυγχαίνει σε όλα τα SMART test, είτε του SpeedFan που βγάζει "read error" στο μικρό τεστ είτε στο diagnostics της Western Digital που βγάζει error στην αρχή λέγοντας μου ότι ο δίσκος δεν είναι... SMART. Τον πήρα από το e-shop το 2009 άρα έχει εγγύηση (5 χρόνια). Δύο ερωτήσεις:

Πρώτον, να κάνω RMA από το e-shop ή είναι ριψοκίνδυνο στην κατάσταση που είναι το e-shop; Αν όχι πόσο θα κοστίσουν περίπου τα μεταφορικά για κατευθείαν RMA από την Western Digital;

Δεύτερον. Ο δίσκος είναι προσβάσιμος στην συντριπτική πλειοψηφία των αρχείων αλλά σε μερικά αρχεία όταν πάω να τα ανοίξω κολλάει. Το θέμα είναι ότι από όπου και να κάνω RMA, πρέπει να κάνω εγώ backup τα αρχεία που είναι προσβάσιμα ή τα βάζουν αυτοί στον καινούργιο δίσκο;

Link to comment
Share on other sites

Καμία εταιρεία που κατασκευάζει δίσκους, όταν σου κάνει RMA κάποιο drive ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ BACKUP τα αρχεία σου.

Αυτό πρέπει να το κάνεις εσύ, αν είναι εφικτό. Αν όχι, τότε ξεχνάς τα αρχεία σου.

Η διαδικασία RMA για την WD θα πάρει το πολύ δύο εβδομάδες. Τα μεταφορικά προς την Ολλανδία επιβαρρύνουν εσένα, ενώ τα μεταφορικά προς εσένα τα πληρώνουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε πρώτα στο eshop και αν δε βγαλεις άκρη τότε rma στη WD γιατί όσο να΄ναι ο δίσκος είναι βαρύς και θα σου πάνε μισό δίσκο τα μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη λέμε ότι θέλουμε. Έχω στείλει δύο φορές drive στην WD για RMA. To μεγαλύτερο ποσό που πλήρωσα ήταν 9?, express-συστημένο με ΕΛΤΑ και έκανε 5 μέρες να πάει μαζί με Σαββατοκύριακο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now