Recommended Posts

Γεια σας!

Εχω εναν ssd corsair force 3 120gb με τρεχουσα αξια περιπου 110.

Επειδη εχω δει μια πτωση στην αποδοση του ,μικρη βεβαια αλλα...

Σκεφτομαι να παρω αλλον εναν ιδιο και να τους βαλω σε raid 0 ή να δωσω τον force 3 κανενα 85αρι και να παρω εναν νεο ssd (120gb)???

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θες περισσότερα GB δεν βρίσκω το λόγο να αγοράσεις δεύτερο drive. Επίσης η πτώση στην απόδοση είναι εμφανής με γυμνό μάτι? Γτ αν είδες σε κάποιο bench να σου λείπουν mb τότε θα έλεγα να κάτσεις όπως είσαι! Κάνε ένα secure erase στην τελική και θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η πτώση στην απόδοση είναι εμφανής με γυμνό μάτι?

Ενα bench του ειχα κανει και απο τοτε τπτ.

Ειναι εμφανης με γυμνο ματι ναι.

Secure erase?? καποιο σωστο guide/προγραμμα να δω πως και τι υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ενα bench του ειχα κανει και απο τοτε τπτ.

Ειναι εμφανης με γυμνο ματι ναι.

Secure erase?? καποιο σωστο guide/προγραμμα να δω πως και τι υπαρχει?

Άσε το PC ειτε στο BIOS ειτε στην Logon οθονη των Windows δλδ σε idle σύστημα για μερικές ώρες ώστε να δουλέψει ο SF controller του Drive σου και να "ισιώσει" τις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος έχει το τελευταίο firmware περασμένο?

Δώσε μερικές πληροφορίες για την μητρική σου αν μπορείς και με ποιους drivers τον λειτουργείς.

Link to comment
Share on other sites

Η πτώση στις επιδόσεις είναι συνάρτηση παραγόντων όπως αν είναι γεμάτος ο δίσκος, αν τρέχει ταυτόχρονα πάρα πολλά πράγματα, αν το pc σου είναι γεμάτο ιούς..πρέπει να τα τσεκάρεις για να δούμε τι μπορείς να κάνεις, αξίζει το raid 0 αν σου περισσεύουν τα χρήματα θα έχεις τον διπλάσιο χώρο και πολύ μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να μείνεις με το ίδιο drive, να μας πεις μερικές λεπτομέριες για το σύστημά σου για να δούμε επίσης γιατί δεν δουλεύει σωστά, από άποψης απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now