JC_Denton

H EVGA ετοιμάζει 2 τροφοδοτικά 1200W, με 120A στις 12άρες γραμμές τους !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c429f956792.jpg[/WRAPLEFT]Σύμφωνα με το Fudzilla, μετά από κάποιες κουβέντες με εκπροσώπους της EVGA στη φετινή CES για τα σχέδια της εταιρείας, οι άνθρωποί της αποκάλυψαν κάτι που κανείς δεν το περίμενε: Η EVGA έχει ετοιμάσει 2 πρωτότυπα τροφοδοτικά, τα οποία σκέφτεται να τα βγάλει στην ευρεία αγορά!

Αρκετοί θα νομίζουν ότι αυτά τα PSU θα είναι κάποια mainstream τροφοδοτικά, μιας και η αγορά αυτή είναι η πιο επικερδής για όλες τις εταιρείες. Όμως θα κάνουν λάθος, αφού η πολιτική της EVGA δείχνει να είναι παντελώς διαφορετική.

Τα τροφοδοτικά είναι της τάξης των 1200 Watt και των 120 Amperes(!), πάνω στις 2πλές 12άρες τους. Και τα δύο, για να είναι πλήρως συμβατά με τη νέα EVGA X58 Classified μητρική, διαθέτουν 2x 8-pin EPS 12V connectors, τους οποίους χρησιμοποιεί όπως λένε "για να μειώσει έως και εκμηδενίσει το πιθανό bottleneck πάνω στη μητρική, όταν χρησιμοποιούνται high-end GPUs, που χρειάζονται 2x 12V Connectors".

Ο χρωματικός συνδυασμός που διάλεξαν για τα νέα τους τροφοδοτικά θα είναι παρόμοιος με αυτόν της μητρικής, δηλαδή το gunmetal και κόκκινο θα είναι οι βασικές επιλογές. Επίσης, το τροφοδοτικό θα το ψύχει ένας Yate Loon ανεμιστήρας των 120 mm, ο οποίος θεωρείται από τους πιο αθόρυβους ανεμιστήρες, ιδανικούς για ήσυχα PCs.

Η διαφορά στα δύο τροφοδοτικά των 1200W θα είναι μόνο το ότι θα διατίθενται σε modular αλλά και non-modular. Αυτό φυσικά οφείλεται στο γεγονός ότι υπάρχουν 2 βασικά είδη πελατών στην αγορά αυτή, οι άνθρωποι που αποζητούν επιδόσεις αλλά και ταυτόχρονα ένα καθαρό look στο κουτί τους, καθώς και οι άνθρωποι που θέλουν τις απόλυτες επιδόσεις. Μην ξεχνάτε ότι αρκετοί μεγάλοι overclockers τονίζουν την ανάγκη για non-modular τροφοδοτικά στα setup τους, για όσο λιγότερες απώλειες γίνεται.

Καμία περαιτέρω λεπτομέρεια δεν έχει γίνει δυστυχώς γνωστή. Κάποια φωτογραφία προς το παρών δεν υπάρχει, ενώ οι τιμές, που αναμένεται να είναι ίδιες περίπου και για τα 2 PSU, δεν είναι κι αυτές γνωστές.

Σίγουρα πάντως, όταν μάθουμε περισσότερα, θα σας ενημερώσουμε, μιας και η EVGA δείχνει να μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι των high-end parts, τα οποία περιμένουμε πως και πως να βγουν στις αγορές για να τα δοκιμάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

120A*12volt=1440W !!

Δηλαδη μονο οι 12ρες γραμμες θα ''αντεχουν'' 1,5kW!

Με τις υπολοιπες τι γινεται?

Τα τροφοδοτικα αυτα πρεπει να ειναι ~1600-1700W, με τοσο δυνατες 12ρες γραμμες, δε γινεται αλλιως.

Εκτος αν τα 120Α ειναι λιγο "μουφα" ή max (για 30sec) κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

120A*12volt=1440W !!

Δηλαδη μονο οι 12ρες γραμμες θα ''αντεχουν'' 1,5kW!

Με τις υπολοιπες τι γινεται?

Τα τροφοδοτικα αυτα πρεπει να ειναι ~1600-1700W, με τοσο δυνατες 12ρες γραμμες, δε γινεται αλλιως.

Εκτος αν τα 120Α ειναι λιγο "μουφα" ή max (για 30sec) κτλ κτλ...

Και εγώ την ίδια απορία είχα, αλλά προφανώς εννοούν ότι τα 120Α είναι peak για ελάχιστα δευτερόλεπτα. Αν πιάνει peak η 12άρα δε μπορείς να τραβήξεις ρεύμα από τις άλλες γραμμές. Βέβαια εμένα μου φαίνεται υπερβολικό αυτό με τα 120Α, λίγοι μα πάρα πολύ λίγοι μπορούν να το κάνουν να φτάσει στα όριά του.

Link to comment
Share on other sites

Ι am in love πάντως, μόνο και μόνο που έγραφα την είδηση μ άρεσε :D

Θέλω να τα δω οπωσδήποτε, μου φαίνεται θα τιμήσω ένα μαζί με την Classified...:kiss:... :kiss:... :kiss:...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια εμένα μου φαίνεται υπερβολικό αυτό με τα 120Α, λίγοι μα πάρα πολύ λίγοι μπορούν να το κάνουν να φτάσει στα όριά του.

Me too, και φυσικα και εχεις δικιο ως προς αυτο..

Ι am in love πάντως, μόνο και μόνο που έγραφα την είδηση μ άρεσε :D

Θέλω να τα δω οπωσδήποτε, μου φαίνεται θα τιμήσω ένα μαζί με την Classified...:kiss:... :kiss:... :kiss:...

Ναι και να σου βγει κανα μπακουρι ασπρουλιαρικο ξερω γω :P

Εγω δεν ''ερωτευομαι'' αν δε τα δω πρωτα ;P..

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρουν να συνδυάσουν gunmetal grey και κόκκινο τόσο άσχημα, ώστε να βγει καγκουριά, θα τους βρίζω μια ζωή :hehe:

Άσε που έτσι και έχει ΟΛΑ τα καλώδια σαν του Corsair HX1000 ή των Ultra V3...?

Έρωταααας

Link to comment
Share on other sites

Xμμμ κοιτα να δεις που σε λιγο αντι να μειωνουν τιμες λογω ανταγωνισμου θα τις αυξανουν αναλογα το ''σετακι'' χρωματων ή αν ταιριαζει με τη μητρικη της εκαστοτε εταιρειας :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now