edessarcna

Στραβωμενα Πινακια

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Πηρα μολις σημερα στα χερια μου τον καινουργιο μου επεξεργαστη.Δεν ειχα πιασει ποτε στα χερια μου am3+ socket σημειωση.Πηγα να βαλω τον επεξεργαστη στη μητρικη.Τον ακουμπαω στο socket στην motherboard αλλα βλεπω οτι καπου δεν παταει καλα.ΑΑΑΑ οι καινουργιες μητρικες δεν εχουν καπακι για το socket??????

Τελος παντων βλεπω οτι τα ακριανα πινακια ειναι στραβωμενα στις 3 γωνιες.Οταν παραγγειλα τον επεξεργαστη ο υπαλληλος μου ειπε οτι ειναι ανοιγμενη η συσκευασια.Και αφου με επιβεβαιωσε οτι ο cpu ειναι σε καλη κατασταση προχωρησα στην παραγγελια.Ομως το κουτι του επεξεργαστη στην μερια που καθεται στην συσκευασια ειναι χτυπημενος.Μετα απο 1 ωρα συνομιλια στο πλαισιο μου ειπαν οτι παιζει και να μην με καλυψουν με εγγυηση το εστειλα στο σερβις τους.

Αν δεν με καλυψουν τελικα μηπως ξερει κανενας αν τα ισιωσω(δυσκολο βεβαια αλλα anyway) τα σημεια ειναι κατι σημαντικο η δεν θα εχω προβλημα αν τα ισιωσω η αν σπασει και κανενα?????

Link to comment
Share on other sites

Τα κακά νέα είναι ότι το θεωρώ πολύ δύσκολο να σε καλύψει η εγγύηση.

Τα καλά νέα είναι ότι με έναν λεπτό χάρακα και ένα μηχανικό μολύβι χωρίς μύτη, πιθανότατα να καταφέρεις να τον ισιώσεις αν δεν έχεις γίνει μεγάλη ζημιά.

Cross your fingers!

Link to comment
Share on other sites

Ααααα τον επεξεργαστη τον αφησα στο σερβις τους μπας και μου το αλλαξουν.Σκοτωθηκα κιολας να κανω και 1 και μιση ωρα δρομο που ειναι το κοντινοτερο καταστημα για να το δουν.Ελπιζω λιγο ελεος να δειξουν.Για δικο τους λαθος κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και μπορεί να ήταν δικό τους λάθος, αλλά γιατί να το παραδεχτούν; Την στιγμή που το δικό σου λάθος - το να παραλάβεις ανοιγμένο προϊόν - είναι βούτυρο στο ψωμί τους.

Εγώ εύχομαι να πάνε όλα καλά, αλλά αν δεν πάνε, να το πάρεις το cpu, μην τους το αφήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται φιλε μου για κανεναν λογο.Θα προσπαθησω να το ισιωσω και ελπιζω να μην εχουν μεγαλη ζημια.Μηπως ξερεις λεω τυχαια αμα ξερουμε αμα υπαρχει κατι επικινδυνο στις ακριανες γωνιες στα πινακια? Αν περναει κατι που θα μπορουσε να επηρεασει τον επεξεργαστη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα δύσκολο να τα ισιώσεις. Στα υλικά "ισιώματος" θα προσθέσω και έναν μεγεθυντικό με βάση(για να μην τον κρατάς δηλαδή), και με λίγη τύχη, υπομονή και επιμονή να είσαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις. Δεν είναι τίποτα δύσκολο, ιδιαίτερα αν υπάρχει μεγεθυντικός και καλός φωτισμός.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι και ακριανά πινάκια, μην αγχώνεσαι καθόλου! Παίρνεις ένα μηχανικό μολύβι (δεν βγάζεις καθόλου την μύτη, το έχεις κλειστό), το βάζεις πάνω στο pinάκι και με ελαφριές κινήσεις το φέρνεις στα ίσια του ;)

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα έπρεπε να παραλάβεις αφου σου είχαν πει ότι είναι ανοιγμένος! Αλλά αφου ήταν και χτυπημένος εξωτερικά, θα το θυμούνται και οι πωλητές και λογικά θα στον αλλάξουν! Σε πιο Πλαίσιο πήγες?

Εγώ δεν το έκανα ποτέ με μηχανικό μολύβη και χάρακα.

Με ταυτότητα και με ξυράφια τα ίσιωνα!

Μιλάς για πολλά πινάκια και μεγάλο στράβωμα ή 2-3 πινάκια και ελάχιστη κλίση σε αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει ισως ηταν και λαθος μου.Αλλα και παλιι υποτιθεται οτι θα το ελεγξεις πολυ καλα πριν το στειλεις για να μην δημιουργηθει τετοιο μπαχαλο οπως και εγινε.Ε συνολικα ειναι εξι.Στις γωνιες του επεξεργαστη εκτος απο εκεινη που εχει το βελακι.

Περιμενω τωρα τηλ τους για να μου πουν τη θα γινει τελικα.Ελπιζω να γινει η αλλαγη.Απλα τωρα πια θα ξερω.Ξανα ανοιχτο προιον για κανενα λογο.Δημιουργουνται τετοιες καταστασεις και αντε να βρεις το δικιο σου

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με πηραν τηλ και μου ειπαν οτι ισιωσαν τα πινακια.Ελπιζω να ειναι ολα καλα.Μου ειπαν οτι εκαναν και τους απαραιτητους ελεγχους τωρα ο θεος βοηθος :crack:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με πηραν τηλ και μου ειπαν οτι ισιωσαν τα πινακια.Ελπιζω να ειναι ολα καλα.Μου ειπαν οτι εκαναν και τους απαραιτητους ελεγχους τωρα ο θεος βοηθος :crack:

απο ποιο μαγαζι ειναι (αν επιτρεπεται)?

Link to comment
Share on other sites

Ολα μια χαρα παιδια.Περασα τον επεξεργαστη και ολα ειναι τζαμι.Τωρα ετοιμαζομαι να λιωσω λιγο :P

Κατι ασχετο αλλα επειδη το ανεμιστηρακι που ειναι στο h60 κανει σαν διαολος υπαρχει καποιο software να του κατεβασουμε λιγο τις στροφες?Και κατι ακομα.Το cpu smart fan target τι ρυθμισεις του κανω για να δουλεψει τουλαχιστον ησυχα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now