Recommended Posts

Γεια σας παιδιά...είμαι νέος στο forum και δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργείται...Θέλω ένα όσο καλύτερο gaming pc γίνεται με χαμηλό budget γύρω στα 400 ?...στην σύνθεση χρειάζομαι μόνο κουτί...οθόνη υπάρχει με ανάλυση 1920χ1080...το παιχνίδι που παίζω είναι το League of Legends αλλά δεν αποκλείω να ξεκινήσω άλλο παιχνίδι...ξέρω ότι με το budget μου δεν γίνονται θαύματα απλά θέλω ότι καλύτερο γίνεται σε αυτό το budget...Link από skroutz αν γίνεται.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μια ενδεικτική σύνθεση:

Κουτί: Asus TA-863

Τροφοδοτικό: Corsair Builder Series CX430 V2

Επεξεργαστής: AMD Athlon II X4 641

Μητρική: MSI A75MA-P35

Μνήμη RAM: TEAM ELITE TED38192M1333HC9DC 8GB

Σκληρός δίσκος: Western Digital Caviar Blue 500GB

Κάρτα γραφικών: MSI Radeon HD6770 1024MB

Προφανώς υπάρχουν και καλύτερες επιλογές αν ψάξεις σε αγγελίες για μεταχειρισμένα (π.χ. βρίσκεις με λιγότερα από 100 ευρώ Radeon 5850) ή αν έχεις σκληρό δίσκο ήδη ή κάποιο άλλο υποσύστημα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά.

Πάντως επειδή το budget είναι ζόρικο ακόμα και μόνο ένα κουτί να έχεις που θα κάνει τη δουλειά του τα 20 ευρώ που θα γλιτώσεις θα είναι πολύ 'χρήσιμα'. Ή κάποιον σκληρό δίσκο SATA που ίσως να χεις.

Σκληρό δίσκο και κάρτα γραφικών στα μεταχειρισμένα βρίσκεις εύκολα και σε πολύ χαμηλότερες τιμές οπότε, τουλάχιστον γι αυτά τα δύο, ρίξε μια ματιά στις αγγελίες.

Πάντως σχεδόν ό,τι και να πάρεις LOL θα παίζεις. Μετά είναι και ανάλογα το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο δίσκος είναι ο AAJS (SATA) μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και αργότερα όταν χρειαστείς κάποιον μεγαλύτερο σε χωρητικότητα το ξανακοιτάς το θέμα. Αν είναι ο AAJB (PATA) καλύτερα οχι.

Μπορείς να κοιτάξεις εδώ στις αγγελίες του forum ή σε άλλα ελληνικά τεχνολογικά fora.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ στην θέση μου τι θα έκανες;(αν έχεις πρόβλημα μην απαντήσεις αλλά επειδή δεν ξέρω και πολλά λέω να μην κάνω καμία βλακία και πάνε άδικα τα λεφτά)μιλάω γενικά για όλο το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστή έχω Genuine Intel® CPU 2140

Κάρτα γραφικών έχω ati radeon x1050

Σκληρό αυτό που είπα πιο πάνω

Ram 1GB :/

Τροφοδοτικό νομίζω ένα 210WATT

και μητρική δεν ξέρω...

Ξέρω ότι το PC είναι άθλιο αλλά τι να κάνουμε...μην κοροϊδέψετε όπως έκαναν σε άλλο forum

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο δύσκολο για μένα να κρίνω όπως καταλαβαίνεις γιατί δεν ξέρω ακριβώς πως σκέφτεσαι το θέμα και πόσο σημαντικά είναι για σένα τα 400 ευρώ.

Π.χ. αν το θες μόνο για να παίζεις LOL τότε οι απαιτήσεις είναι ιδιαίτερα χαμηλές και ένα πολύ φθηνό σύστημα καινούργιο με full εγγυήσεις (σημαντικό) είναι αρκετό οπότε με 400 ευρώ είσαι οκ. Πιθανότατα να είσαι ακόμη και με το σύστημα που ήδη έχεις οπότε η αλλαγή του ίσως να είναι και άσκποπη.

Αν θες να αρχίσεις παιχνίδια τύπου Crysis κτλ τότε από μόνα τους τα 400 ευρώ είναι ψίχουλα οπότε πρέπει να βρεθεί ο όσο το δυνατόν καλύτερος συνδιασμός ψάχνοντας σε μεταχειρισμένα, προσφορές κι όπου αλλού μπορείς να βρεις το καλύτερο δυνατό value for money.

Όσο για απαιτήσεις τύπου 'η ψύκτρα του επεξεργαστή κάνει θόρυβο', 'το κουτί δεν έχει μεγάλους χώρους' κτλ θα πρέπει να τα ξεχάσεις λόγω budget οπότε να είσαι έτοιμος να μην ξενερώσεις όταν τύχει κάτι τέτοιο.

Στο θέμα του δίσκου είναι απλό το πράγμα. Δοκιμάζεις αυτό που έχεις αφού τον έχεις και βλέπεις. Δε ζημειώνεσαι κάπου ενώ κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις κέρδος.

Οι κάρτες γραφικών επειδή έρχονται και παρέρχονται είναι εύκολο να βρεις κάποια παλαιότερης γενιάς και ίσως με εγγύηση σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Το πισάκι σου μπορεί να είναι παλιό αλλά δεν είναι και άχρηστο.

Αν έχεις κανα φιλαράκι σχετικό θα μπορούσε να στο σουλουπώσει λιγάκι με π.χ. λίγο overclocking, 1-2Gb RAM παραπάνω και ό,τι κάρτα γραφικών θα 'αντέξει' το τροφοδοτικό (αν είναι 210w όντως, δύσκολα τα πράγματα) έτσι ώστε με πολύ λίγα χρήματα να έχεις σημαντικά μεγάλη διαφορά στην απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστή έχω Genuine Intel® CPU 2140

Κάρτα γραφικών έχω ati radeon x1050

Σκληρό αυτό που είπα πιο πάνω

Ram 1GB :/

Τροφοδοτικό νομίζω ένα 210WATT

και μητρική δεν ξέρω...

Ξέρω ότι το PC είναι άθλιο αλλά τι να κάνουμε...μην κοροϊδέψετε όπως έκαναν σε άλλο forum

Δεν σε κοροϊδέυουμε ωρέ! Μην το ξαναπέις αυτό :)

Case: Εγώ θα έλεγα να κρατήσεις το κουτί που έχεις γιατί 20? είναι 20? και μπορεις να τα δώσεις σε κάτι που θα σου κάνει διαφορά αντικειμενική.

PSU: Άσε το Corsair που έχει 42? και βάλε το Deer 450W poy είναι ίδιο με το premier, το turbo-x, το bitmore και όλα αυτά. Τιμή 20?

CPU + Mobo + Ram μπορείς να κάνεις άπειρους συνδιασμούς και σίγουρα θα βρείς πολλές παραπάνω αγγελίες απο το hwbox στο insomnia εδώ. Επίσης, εάν το θέμα Intel ή AMD σε μπερδέυει, μπορείς να δείς εδώ πως περίπου είναι οι αναλογίες.

Παράδειγμα:

Mobo: MSI 890GXM-G65 (micro-ATX, Socket AM3) - Insomnia.gr 75? και έχει ακόμα εγγύηση

CPU: AMD Phenom II x4 940 BE - Insomnia.gr 65?

Ram: Αγόρασε καινούριες 2x4 στα 40?. Δεν σκοτώνει κανείς ακόμα 2x4GB γιατί είναι must και έχουν πέσει και πολύ οι τιμές τους.

HDD: Ανάλογα τις ανάγκες σου θα δείς και πόσα GB χρειάζεσαι. Εδώ μπορείς να βρείς απο 20-25? 250άρηδες Sata και ξέρω γώ μέχρι 100? 1TB. Που για να είσαι τόσο καιρό με 160άρη και να έισαι οκ, μάλλον με έναν 250άρη θα έισαι οκ.

Σύνολο μέχρι εδώ έχουμε: ~210? και 20? για τροφοδοτικό = 230? ή με καλύτερο πές 40? πας στα 250?. Οπότε σου μένουν 150-170? για VGA.

Με 150-170? πάιρνεις VGA που κάνει παπάδες στην ανάλυση που πάιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ άμα σου πω ότι ψήθηκα με την πρόταση σου;αν πάρω και μια VGA μεταχειρησμένη; η mobo δεν γίνεται να σταλεί εδώ που είμαι...είμαι λίγο μακριά...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα keepwalkingr, και καλώς ήρθες. Δεν θα σου προτείνω κάτι διαφορετικό από ότι πρότειναν τα παιδιά παραπάνω αλλά θα σταθώ στην κάρτα γραφικών. Παίζω και εγώ LoL σε HD monitor με μια 5770 και η κάρτα μου φαίνεται υπερβολική, έχω δηλαδή max 150 fps και avarage 80-100, στο περίπου πάντα. Άρα αν τα υπόλοιπα παιχνίδια που θα παίξεις δεν είναι απαιτητικά, θα πρότεινα να κοιτάξεις για μεταχειρισμένες 5670, 5750 ή και 5770 που τις βρίσκεις πολύ φτηνά πλέον!

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και AMD Radeon HD 6670 βρίσκεις κάτω από τα 80?

θα συμφωνήσω με τον Πανο εκτός αν έχεις σκοπό να παίξεις νέα FPS (First Person Shooter) Games

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα keepwalkingr, και καλώς ήρθες. Δεν θα σου προτείνω κάτι διαφορετικό από ότι πρότειναν τα παιδιά παραπάνω αλλά θα σταθώ στην κάρτα γραφικών. Παίζω και εγώ LoL σε HD monitor με μια 5770 και η κάρτα μου φαίνεται υπερβολική, έχω δηλαδή max 150 fps και avarage 80-100, στο περίπου πάντα. Άρα αν τα υπόλοιπα παιχνίδια που θα παίξεις δεν είναι απαιτητικά, θα πρότεινα να κοιτάξεις για μεταχειρισμένες 5670, 5750 ή και 5770 που τις βρίσκεις πολύ φτηνά πλέον!

Καλώς σας βρήκα ;) το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν παίξω μόνο LoL...αλλά ντάξει εννοείται ότι δεν θα παίξω και παιχνίδια με τις υψηλότερες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μητρικές σίγουρα μπορουμε να βρούμε και άλλες και στην χειρότερη πάω και στην αγοράζω και στην στέλνω εγώ, μην κολλάς σε αυτό!

Εάν είναι όπως τα λέει ο p_under μπορείς να δείς για καλύτερο πακετάκι CPU+Mobo και να πάς σε κάρτα που προτείνει! Μπορείς ακόμα και να πάρεις μεταχειρισμένο SSD και να τον βάλεις μαζί με απλό HDD για να δείς πραγματική διαφορά σε όλα τα πράγματα που κάνεις με το PC σου :T:

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο forum γρήγορες απαντήσεις,σωστές και ευγενέστατοι...σας ευχαριστώ πάρα πολύ...GoriLLako γίνεται να μου πεις μια σύνθεση με τα μεταχειρισμένα που αναφέρθηκαν η και με άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό αυτό που πρότεινες;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now