ximera

επιλογή φωτιστικού camping - led ή υγραερίου

Recommended Posts

καλημέρα στη παρέα,

τί από τα δύο να προτιμήσω υγραέριο ή led ;

τις λάμπες υγραερίου τύπου camping gas όλοι τις ξέρουμε αλλά από την άλλη υπάρχουν και τα φαναράκια led

η χρήση που θα κάνω είναι για ψάρεμα από βάρκα ή ξηρά

με του υγραερίου έχουμε λειτουργεία από 6 εώς 12 ώρες συνεχόμενες με κόστος 5-6 ευρώ περίπου για το γκαζάκι + ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί αλλαγή ο αμίαντος ή ο γλόμπος του φωτιστικού

με το φωτιστικό led έχουμε λειτουργεία 20 ώρες συνεχόμενα και φτάνουν και τις 3 εβδομάδες που είδα στα πιο πολλά και λειτουργούν με μπαταρίες AA - C - D τις οποίες πληρώνεις μια φορά αν πας σε επαναφορτιζόμενες και δεν ξαναέχεις κόστος λειτουργίας

τέλος επειδή ξέρω πώς φωτίζει του υγραερίου,αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν ο φωτισμός των led είναι επαρκής για νύχτα

έχει χρησιμοποιήσει κανείς led να μου πει την γνώμη του ;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα η led να πιάσει την ένταση του υγραερίου. Θα πρέπει να είναι πολύ δυνατή και ακριβή και να μην αξίζει για τη χρήση που θες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμένη μου λέει το μαγαζί ότι είναι πολύ πιο δυνατή από τις υγραερίου

από τιμή είναι ίδια με μια camping gaz

πρέπει να επισκεφτώ κάποιο κατάστημα να τις δώ και από κοντά να έχω καλύτερη εικόνα γαι να συγκρίνω

υπάρχει αντιστοιχία Lumens με watt ;

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει μια φτηνή (10? νομίζω) από τα Lidl με led. Δεν έχει την ένταση της υγραερίου, αλλά φωτίζει αρκετά. Θα έλεγα ότι το φως της εντός δωματίου θυμίζει αυτό όταν είσαι έξω με "δυνατή" πανσέληνο.

Την είχα πάρει διότι έχει και μανιβέλα. Οπότε δεν μένεις χωρίς φως.

http://lidl.dofollow.be/?id=10143

e18b69bd0134b7f3166d3f098b37299ee0d62497.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την είχαμε και εμείς πέρυσι αυτήν που δείχνειςο Γιάννης στο πάνω post ^^

Πολύ ωραία, φωτίζει μια χαρά για τα χρήματα που ζητάει. Απλά σε κάποια φάση παίζαμε γρήγορες μανιβελιές για να κρατήσει περισσότερη ώρα και μας έμεινε η μανιβέλα στο χέρι :hehe: Οπότε με προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

lol :hehe:

Εντάξει έχει και υποδοχή για ρεύμα. Και αν κάποιος είναι μαστόρι και την ανοίξει με κάποιο τρόπο και αντικαταστήσει την μικρούλα ηλιθίου:P 300άρα μπαταρία με κανένα 1000άρι γομάρι θα μπορεί να την ξεχνάει και αναμένη μέχρι να ψοφήσουν τα leds :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξαμε αυτοσχέδια μανιβέλα μετά. Πήραμε ένα από τα καρφιά της σκηνής, το λυγίσαμε πολύ για να το κάνουμε σαν μικρό γάτζο ώστε να πιάνει το μέσα κομμάτι της μανιβέλας. Μετά από λίγο όμως μας έσπασε τα νεύρα οπότε μείναμε χωρίς φώτα :hehe: Πνίξαμε τον καημό μας στις μπύρες και το βράδυ κύλησε ωραία :hehe:

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται από το φύλο αυτού που τα διαβάζει!!!! στο παράλληλο σύμπαν μιας γυναίκας, ο πίθηκος θα μπορούσε να έχει καρδιά μαρουλιού και εμείς να είμαστε οι κάφροι που δεν μπορούμε να καταλάβουμε τα αγνά συναισθήματα που μπορεί να προκαλέσει η πανσέληνος πέρα από αχαλίνωτο.... :hehe:

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα σε φρέσκο κατάλογο των Lidl (δεν έχουν ενημερώσει ακόμα το online) ότι ξανά βάζει την παραπάνω λάμπα στα 10? στις 9/8.

Link to comment
Share on other sites

Με το φεγγάρι απο πάνω σας στην βάρκα ή τα βράχια δεν χρειάζεστε λάμπα νομίζω :)

Βασίλη χωρίς πλάκα, νομίζω ότι του φεγγαριού μόνο δεν φτάνει, χρειάζεται και κάνα φως ακόμα - έστω να υπάρχει ;)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα εχθές Jumbo γιατι σήμερα φέυγω για camping και πήρα ένα φαναράκι LED με 2.99?.

3 μπαταρίες πάιρνει..βέβαια το πήρα για μέσα στην σκηνή και όχι για ψάρεμα αλλά μου φάνηκε πως βγάζει ικανοποιητικό φώς :P

Link to comment
Share on other sites

Για απλή χρήση είναι ωραίοι αυτοί οι φακοί που τους βάζεις στο κεφάλι σου! Μιλάμε πολύ φάση. Απλά είναι ενοχλητικοί όταν μιλάς στον άλλο και τον κοιτάς γιατί τον τυφλώνει το φως :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και ένα τέτοιο που μπάινει σε καπέλο και έχει 3 LED :hehe:

Να σε δω με καπέλο που έχει πάνω φωτάκια και δεν θέλω τίποτα άλλο.. Πιστεύω όλο το Box θα εκτιμήσει μια φωτογραφία σου με το καπέλο ..! :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now