T?km@$t?®

Βάψιμο κουτιού

Recommended Posts

Γεια στο φόρουμ

θέλω να βάψω ένα παλιό κουτι με όσο το δυνατόν χαμηλό κόστος και ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα για τον κόπο δεν με ενδιαφέρει όρεξη έχω!

λοιπόν ακούω πως έχει το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

1)Τριβεις το κουτι.Εγω προσωπικα αν δεν δω μεταλλο δεν σταματαω. Οποτε θα χρειαστεις ντουκοχαρτο.Κατι χοντρο για να μην πεδευτεις αν το κανεις στο χερι (100-120-150 ειναι καλα νουμερα).

2)Μετα το περνας ασταρι,Primer για μεταλα σε Spray θα ζητησεις.Ειναι χρωματος γκρι ή ασπρο.

3)Μετα χρωμα της αρεσκειας σου.

4)Απαραίτητα στο τελος Διαφανο Βερνικι Gloss ή ματ.

Ελαχιστο κοστος (απλα Spray δλδ) ~12 ευρω συνολο για ολα.(απο μια φιαλη)

Αν εισαι μερακλης και προσεκτικος θα δεις καλο αποτελεσμα.

Επισης προσεχε εκει που θα πας να τα αγορασεις ολα να ειναι ιδιας μαρκας (να εχουν την ιδια βαση) γιατι θα ξενερωσεις πολυ οταν το ενα δεν θα "πιανει" πανω στο αλλο κ θα κανει "καντηλες" το χρωμα.

Για πιο καλο αποτελεσμα θα πρεπει να βρεις κανενα κομπρεσορρα με πιστολι (κ αρκετες ωρες δουλειας αν δεν το κατεχεις),πιο καλης ποιοτητας χρωματα (βερνικια αυτοκινητου κτλ) ή εναλλακτικα ηλεκτροστατικη βαφη που θα σου βγει πολυ πιο ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

βρε συ, καλοκαιράκι ειναι , σχολείο δεν έχεις , γιατί δεν αλητεύεις ? καθεσαι και "ασχολείσαι" με οτιδήποτε γύρω απο το pc ενώ θα έπρεπε να γυροβολάς όλη μέρα.

κ επι του θέματος.. ο,τι είπε ο απο πάνω με μόνη παρατήρηση οτι μπορεις να αποφύγεις το βερνίκι μιας και το κουτάκι δεν είναι για κλωτσιές.

Link to comment
Share on other sites

βρε συ, καλοκαιράκι ειναι , σχολείο δεν έχεις , γιατί δεν αλητεύεις ? καθεσαι και "ασχολείσαι" με οτιδήποτε γύρω απο το pc ενώ θα έπρεπε να γυροβολάς όλη μέρα.

.

είμαι στο χωριό και δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

κ επι του θέματος.. ο,τι είπε ο απο πάνω με μόνη παρατήρηση οτι μπορεις να αποφύγεις το βερνίκι μιας και το κουτάκι δεν είναι για κλωτσιές.

Για κανενα λογο..τα φτηνα χρωματα δεν ειναι οτι καλυτερο..κ για 3.50? καλύτερα να το ριξει..

Λιγο η καρεκλα,λιγο το κατσαβιδι..

Link to comment
Share on other sites

:hehe::hehe: Man άνοιξε ένα Multi-Ultra-Mega-Thread με τίτλο "Οι απορίες μου" και γράψε μέσα ΤΑ ΠΑΝΤΑ που έχεις στο μυαλό σου, γιατί είσαι μικρός απ'ότι κατάλαβα και σε απασχολούν (όπως είναι απολύτως φυσικό), πάρα πολλά και θες να μάθεις ακόμα περισσότερα. Οπότε θα ρωτάς εκεί ότι θες και δεν θα ανοίγεις πολλά πολλά πολλά θρεντς με χαμηλό δείκτη ουσίας. Ε? Τι λες? :D
Link to comment
Share on other sites

:hehe::hehe: Man άνοιξε ένα Multi-Ultra-Mega-Thread με τίτλο "Οι απορίες μου" και γράψε μέσα ΤΑ ΠΑΝΤΑ που έχεις στο μυαλό σου, γιατί είσαι μικρός απ'ότι κατάλαβα και σε απασχολούν (όπως είναι απολύτως φυσικό), πάρα πολλά και θες να μάθεις ακόμα περισσότερα. Οπότε θα ρωτάς εκεί ότι θες και δεν θα ανοίγεις πολλά πολλά πολλά θρεντς με χαμηλό δείκτη ουσίας. Ε? Τι λες? :D

καλοοο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το σπορ του βαψιματος το κατεχω μεχρι και σκουπιδιαρα Λεωφορειο εχω βαψει εκτος του κουτιου μου που ειναι στο προτζεκτ μου...

Ακου τι θα κανεις καταρχας θα βρεις ενα ησυχο μερος που να μην φυσαει να μην εχεις σκονη δηλαδη και εντομα οσο μπορεις βεβαια..

Και παντα να φορας μασκα στο προσωπο δεν θελεις φλεγματα με αιμα η να μπουκωσει ο λαιμος σου να μην μπορεις να καταπιεις!!

Το κουτι σου θα το τριψεις στην αρχη με 600 γυαλοχαρτο και μετα θα πας στο 400 σιγα σιγα και προσοχη ΜΗΝ ΜΗΝ το φτανεις στο μεταλλο δεν χρειαζεται ισα ισα να το βλεπεις ετσι ωστε να πιασει το πραιμερ πανω στο παλιο χρωμα...

Τα χρωματα στα κουτια ειναι πουδραριστα χρωματα απαλα μιας στρωσης μην το ζοριζεις..ΠΑΝΤΑ να το νιωθεις λειο μετα..

Οταν ριξεις το πραιμερ αστο μια μερα να πιασει και μετα τριψτο με 400 ξανατριψιμο μεχρι να μην νιωθεις τους κοκους η την αγριαδα του πραιμερ δηλαδη να βαζεις το χερι σου και να ειναι σαν πωπος μωρου σαν βουτυρο!!

Εισαι ετοιμος για το βασικο σου χρωμα!!

Αν ειχες κομπρεσερ αερα και πιστολι θα σου προτεινα μαρκα ΚΑΛΗ που με συνδιασμο μαζι με σκλυρηντη η αλλιως καταλυτη μαζι με το διαλυτικο σκοτωνει αλλα αφου θες σπρει πηγαινε εκει αλλα οπως ειπανε πριν ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΛΑ!!

Ελπιζω να βοηθησα..

Καλη Επιτυχια να εχεις φιλε μου!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν ριξεις το πραιμερ αστο μια μερα να πιασει και μετα τριψτο με 400 ξανατριψιμο

μεχρι να μην νιωθεις τους κοκους η την αγριαδα του πραιμερ δηλαδη να βαζεις το

χερι σου και να ειναι σαν πωπος μωρου σαν βουτυρο!!

ναι αλλά όταν το ξυσω μετά δεν θα φύγει το πραιμερ;

Link to comment
Share on other sites

Το πραιμερ εχει πιασει δεν θα φυγει απλα η κοκωδες υφη η αγριαδα να φυγει οταν το κανεις θα καταλαβεις!!

Αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη ολα αυτα που σου ειπα αν εισαι σωστος και προσεκτικος ειναι πολυ δουλεια και ας ειναι κουτι θα σου παρει μερες και κοπο!!

Καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Το πραιμερ εχει πιασει δεν θα φυγει απλα η κοκωδες υφη η αγριαδα να φυγει οταν το κανεις θα καταλαβεις!!

Αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη ολα αυτα που σου ειπα αν εισαι σωστος και προσεκτικος ειναι πολυ δουλεια και ας ειναι κουτι θα σου παρει μερες και κοπο!!

Καλη συνεχεια!!

ευχαριστώ :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now