logangr

πρόβλημα με 4870

Recommended Posts

Καλημέρα, αγόρασα πριν μια βδομάδα περίπου την 4870 απο την GeCube και εχω μέχρι τώρα αρκετά random προβλήματα και εξηγούμε. Το σύστημα μου καταρχήν είναι ενας Core 2 Duo E8400 σε Asus P5K, 4 GB (2X2) Corsair, PSU 750W Thermaltake, Western Digital 640GB, 2x Western Digital 240GB, Audigy ZS-2, DVD rom + DVD recorder, Samsung 22" 226BW, με λειτουργικό VISTA ULTIMATE 64. Στην αρχή εγκατάστησα τους catalyst 8.6 και είχα αρκετές επανεκηνήσεις όπου μάλιστα όταν έμπαινε στα windows πάλι έδειχνε σα να βγαίνει η οθόνη out of range και δε μπορούσα να κάνω τίποτα παρά μόνο κλείσιμο απο το διακόπτη! με το hotfix και στη συνέχεια με τους 8.7 αυτό το συγκεκριμένο πρόβλημα στην επανεκίνηση εξαφανίστηκε αλλά όχι και τα restart σε παιχνίδια. Στο GRID και στο GEARS of war σε ανάλυση 1600Χ1050 με όλα τα γραφικά ενεργοποιημένα, αν δεν έχω το vsync ενεργοποιημένο μετά απο 5-10 λεπτά ο υπολογιστής κάνει μόνος του restart. Με το vsync on απλά φτάνω στα 20-25. Θερμοκρασίας πρόβλημα δεν είναι γιατή ούτε το σύστημα δείχνει να ανεβαίνει πάνω από 50C αλλά και στην κάρτα ανέβασα το φαν και η θερμοκρασία είναι κάτω από 70C. Το τροφοδοτικό είναι 750W. επίσης στο assasin's creed πάλι με όλα στο full δεν έχω κανένα πρόβλημα έχει κολλήσει κανα 2 φορές αλλα εντέλως random και γενικά μετα από 1-2 ώρες σε αυτό το παιχνίδι η θερμοκρασία δεν είχε ανέβει. πριν είχα nvidia καρτα αλλά απεγκατέστησα πλήρως τους drivers kai manually απο τη registry. έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα?? υπάρχει τρόπος να βεβαιωθώ ότι το τροφοδοτικό δεν έχει αρχίσει να τα παίζει??? το κακό είναι οτι στο site ths ATI δε το έχει στα υποστηριζόμενα τροφοδοτικά για την 4870 αλλά για την 4850 αλλα 750W και να μη κανεί??? Pleaseeeeeeeeee Helppp

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήλθες logangr και καλημέρες :)

Περίεργο αυτό που περιγράφεις...χμμμ !

3dmark έχει τρέξει καθόλου σαν διαγνωστικό?

Σου κλέινει ή σου παγώνει το pc σε αυτα?

Link to comment
Share on other sites

στα παιχνίδια που στο κάνει σε 5-10 λεπτά , δοίμασε τα όλα low και σε πολύ χαμηλή ανάλυση.Να δεις αν θα υπάρξει κάποια διαφορά στον χρόνο.Είναι stadar το 5-10λεπτο ;

Το VPU recover είναι enabled?Είναι oced το σύστημα ;Αν ναι , βάλτα ολα στοκ να δεις αν θα υπάρξει διαφορά

Link to comment
Share on other sites

gomar όχι δεν είναι στάνταρ ένα μέσο όρο αναφέρω. VPU recover που είναι η ρύθμιση στους καινούργιους catalyst?? στους forceware δεν ηταν αυτή η ρύθμιση??? η κάρτα μόνο είναι ΟC αλλά τα προβλήματα υπάρχουν είτε είναι σε στοκ ρυθμίσεις είτε OC

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now