barfastic

Contribution Points - Hardware Points

Recommended Posts

Καλημερα στην ομαδα!

Σιγα σιγα ξεκιναω με τα overclokcing του συστηματος μου, και ως μελος της ομαδας, θελω να βοηθησω οσο μπορω!

επειδη ομως ξερω ως δεν παιζει να σπασω καποιο ρεκορ ουτε με της 7970 μου ουτε με τον 3930κ μου, αλλα νομιζω πως μπορω να δωσω μερικους ποντους hardware γιατι αποσο ξερω ειμαι ο μονος με την X79-UD7.

μπορει να μου προτεινει καποιος πως μπορω να βοηθησω το περισσοτερο? πχ. ανεβαζω score απο stock, και μετα o/c, μονο o/c...

Επισης για να ανεβασω τα σκορ, πρεπει να εχω και serial key για το καθε bench και να ειναι και registered σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Kαλωστον! Νομιζω οτι πρεπει να συμμετεχεις στην enthusiast league που ειναι μονο αερας/νερακι

εκει νομιζω θα βοηθησεις αρκετα. Ξεκινας με unigine που ειναι free :D

για τα προγραμματα αποτι θυμαμαι δεν ειναι αναγκη να ειναι αγορασμενα, απλα κανεις submit στην Futuremark και πετας και το link που σου βγαζει οταν τελειωνει το benchmark (αν δεν τα ξεχασα εντελως) :)

στο unigine πχ εχει πιο μεγαλη σημασια οι συχνοτητα στις κάρτες

απο κει και περα θες καναν spare HDD για σεταρισμα διαφορων λειτουργικων, γιατι καθε benchmark θελει καταλληλλο λειτουργικο για καλο score

πχ το 3dmark 01 θελει ΧΡ

το 05 θελει VIsta

to ωανταγε 7αρια

εχεις πολυ δουλεια, θα πρεπει λιγο να βαλεις το modding στην ακρη για να δεις αυτο το υπεροχο sport :D

Edited by junior-21-
Link to comment
Share on other sites

Yo yo yo!

Χθες βραδυ τελιωσα τα πρωτα benchmarks (με stock ρυθμισεις) περισσοτερα για να μαθω την διαδικασια κτλ

και ξεκινησα να παιζω με ρολογια απο χθες. μαλλον στα 4.4 θα τελιωσει ο επεξεργαστης. μετα εχουν σειρα η μνημες, και επειτα η καρτες.

Απλα ηθελα να ξερω αν με τα score που ανεβασα σας χαλασα την βαθμολογια η αν σας βοηθησα (εστω και λιγο)... μαλλον ο πρωτο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε :D Στον Mike έχω εξηγήσει αρκετά πράγματα τις τελευταίες μέρες μέσω PMs. Γενικά του είπα ότι αφού θέλει να benchάρει, ας ξεκινήσει να το κάνει για την κ@υλ@ του και να μην νοιάζεται για τους πόντους κ.τ.λ. Επειδή μου είπε όμως ότι νοιάζεται και για αυτούς γιατί θέλει να βοηθήσει την ομάδα όπως μπορεί με το h/w που έχει, Mike διάβασε τα παρακάτω που θα σου έστελνα σε PM τώρα. Τα ποστάρω εδώ για να βοηθηθούν κι άλλα άτομα που ίσως δεν γνωρίζουν.

Για τα Hardware Team Power Points (contribution), τα hardware user points (οι δικοί σου πόντοι δηλαδή) και τα global points, έχω γράψει αναλυτικά σε αυτό εδώ το thread http://www.hwbox.gr/hwbot-org-faq-support/12323-hwbot-rev-4-exete-apories-mathete-pos-leitourgei-se-aito-thread.html ;) Διάβασε κυρίως τα posts 1,5,7 ;) Έχω κάνει και παραδείγματα με τον i7 950. Ήμασταν στην HOT βέβαια τότε, αλλά το ίδιο πράγμα ισχύει και τώρα.

Για να δεις τι h/w έχει benchάρει γενικά η ομάδα, δυστυχώς πρέπει να το ψάξεις manually από εδώ: HwBox Hellas O/C Team @ HWBOT

Επειδή όμως ξέρω τι h/w έχεις, να σε βοηθήσω λίγο παραπάνω :D

1) 3930K

Με το CPU αυτό δεν έχει benchάρει σχεδόν κανείς από την ομάδα σε 2D benchmarks. Πράγμα που σημαίνει ότι ότι θέση και να βγάλεις, θα πάρεις ναι μεν λίγα user points (μόλις 0.1 αν τα scores σου είναι προς το τέλος κάθε λίστας όπως τώρα), αλλά θα δώσεις HTPP, δηλαδή hardware team power points. Πχ στο SuperPi 1M ranking του 3930Κ βλέπω ότι είσαι στην θέση 89 από τους 90 και παίρνεις μόνο 0.1 πόντους. Αλλά επειδή δεν έχει benchάρει κανείς άλλος τον επεξεργαστή αυτόν στην ομάδα στο SuperPi 1M, δίνεις στην ομάδα 3.7 πόντους. barfastic`s SuperPi score: 10sec 912ms with a Core i7 3930K Αυτό που σου λέω φαίνεται στα δεξιά του submission, που γράφει τους πόντους :)

Αξίζει λοιπόν να παίξεις σε όλα τα benchmarks που δίνουν πόντους και να βγάλεις όσο το δυνατόν καλύτερη θέση μπορείς. Άρα πρέπει να benchάρεις τα: SuperPi 1M, PiFast, SuperPi 32M, CPU-Z, wPrime 32M, wPrime 1024M, PCMark Vantage και UC Bench. Το PCMark7 το άφησα εκτός γιατί δεν δίνει πόντους. Το PCMark04 το άφησα εκτός γιατί είναι παλιό και έχει θέμα με το multi-threading σε ένα test, οπότε πρέπει να σου εξηγήσω τι να κάνεις για να το τρέξεις σε άλλο thread. Αν σε ενδιαφέρει πολύ, στο εξηγώ, no probs :) Τέλος, το PCMark05 το άφησα εκτός γιατί έχει ήδη παίξει ο Σόφος και έχει πάρει 2η θέση. Οπότε για να δώσεις HTPP στην ομάδα, θα πρέπει να περάσεις τον Σόφο και να πάρεις την 1η θέση :D;) Μπορείς βέβαια να το benchάρεις και να πάρεις user points για εσένα, αλλά επειδή ο Σόφος έχει ήδη την 2η θέση και το contribution για αυτό το benchmark με αυτό το CPU έχει ήδη δοθεί στην ομάδα, θα πάρεις μόνο user points στο προφίλ σου, οι οποίοι δεν θα συνυπολογίζονται στους πόντους της ομάδας.

Τώρα το τι ακριβώς παίζει με το κάθε benchmark και τα tweaks του, θα το δεις στην πορεία. Αναλόγως με το πόση όρεξη έχεις να benchάρεις και το πόσο σου αρέσει το κάθε benchmark, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε με tweaks. Αν αρχίσω να σε ζαλίζω ξεχωριστά τι συμβαίνει στο καθένα, μου φαίνεται περισσότερο θα σε αποθαρρύνω :P

2) 2 x 7970

Συνήθως στις διπλές και τριπλές κατηγορίες στις κάρτες γραφικών, υπάρχουν λιγότερα submissions. Οπότε είναι πιο εύκολο να χτυπήσεις μεγαλύτερες θέσεις και να "σκοράρεις" περισσότερα user points και περισσότερα htpp. Κοιτώντας τα 2x7970 rankings, δεν έχει παίξει κανείς 01 και 05, οπότε για αρχή χτύπα αυτά τα benchmarks :D 03 έχει παίξει ήδη ο Αριστείδης και Unigine DX11 & 3DMark11 ο phil. Οπότε ασχολήσου με 06, Vantage, AquaMark & Unigine DX9. Οι πόντοι που δίνουν δεν είναι πολλοί λόγω του ότι θες ψύξη στις κάρτες για να πας παραπάνω. Αλλά σου είπα ότι για την κ@υλα και μόνο είναι καλό να τα τρέξεις, να εξοικιώνεσαι, να δεις τι σου αρέσει από benchmarks. Και αν σ' αρέσει κάποιο περισσότερο, επικεντρώνεσαι σε αυτό και ξεκινάς να tweakάρεις :D

3) X79-UD7

Έχουμε και στις μητρικές ένα "benchmark", το reference clock ;) Είναι το bclk. Όπως στο CPU Validation πας το CPU Clock όσο το δυνατόν πιο ψηλά, έτσι στο reference clock, πας όσο το δυνατόν πιο ψηλά το bclk.

Στην F1A75-V Pro έχουμε την 1η θέση στο reference clock Reference Clock overclocking records @ HWBOT :D

Το αστείο είναι ότι στην X79-UD7 δεν έχει ανεβάσει κανείς για reference clock. Οπότε και stock bclk αποτέλεσμα να ανεβάσεις, παίρνεις 2 πόντους και δίνεις αυτομάτως 5.4 στην ομάδα :)Reference Clock overclocking records @ HWBOT Αλλά εντάξει μην ανεβάσεις stock, ζόρισέ την λίγο εκεί να το απολαύσεις, να ανεβάσεις κάνα 106 bclk :D

============

Και είπαμε ότι αν γενικά θες να δίνεις HTPP στην ομάδα και να αυξάνεις το contribution, πρέπει να benchάρεις hardware που δεν έχουν benchάρει οι υπόλοιποι. Ή αν με κάποιο συγκεκριμένο h/w δεν έχουν τρέξει ορισμένα benchmarks, να τα τρέξεις. Για να δεις αν έχει benchαριστεί το h/w από κάποιον στην ομάδα, το κάνεις search και βλέπεις αν έχει καταχωρήσεις στην Team Records στήλη. Πχ την 3450 δεν την έχει benchάρει κανείς από την ομάδα: http://hwbot.org/hardware/videocard/radeon_hd_3450/

Όμως την 5850 την έχουν benchάρει http://hwbot.org/hardware/videocard/radeon_hd_5850/. Δες την στήλη Team Records :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

ευχααριστω καταρχας για τον χρονο που ξοδεψες να μου τα εξηγησεις ολα αυτα :D

Δευτερον,

λογικα μολις γυρισω απο εναν γαμο το σουκου θα αρχισω να ασχολουμε λιγο παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now