ChameZX

Συνδυασμός Cpu και Mobo

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, η στιγμή έφτασε μετά από πολλά χρόνια χεχε :P

Τα λεφτά έχουν μαζευτεί (επιτέλους!!!) οπότε είμαστε έτοιμοι για το καινούργιο μας pc!:)...

Λοιπόν, ας κάνω τις τελευταίες ερωτήσεις όσο αφορά το pc που θα φτιάξουμε.

Θα ήθελα παρακαλώ αν μπορείτε και αν δεν βαριέστε να αιτιολογείτε τις απαντήσεις που θα μου δώσετε , μιας και δεν θα κάνω κάποιο Upgrade στο pc για τουλάχιστον μια τριετία, οπότε θέλω να έχω ένα μηχάνημα που να είναι σωστό και να το χαίρομαι .(το σύστημα θα είναι για gaming κύριος αν με ρωτήσετε σε τι οθόνη θα παίζω είναι 22αρα LG με ανάλυση 1920x1080, και για επεξεργασία εικόνας με Photoshop,illustrator και Corel.Η κάρτα γραφικών που θα χρησιμοποιηθεί θα είναι Sapphire HD 6870 1GB.)

Ας ξεκινήσω με τον επεξεργαστή. Είμαι ανάμεσα σε FX-4100, FX-4170 και FX-8120, και από μητρική είμαι ανάμεσα σε, Asus Sabertooth 990FX, Gigabyte 990FXA-UD5 και MSI 990FXA-GD80. Τι είναι καλύτερο και γιατί?

Αρχικά ο φίλος μου AMDnord, μου πρότεινε τον συνδυασμό FX-8120 με Sabertooth 990FX, τι λέτε και εσείς πως σας ακούγετε?

Λοιπόν παιδιά, ακούω συνδυασμούς και προτάσεις… :D

Ευχαριστώ ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν μας λες το ποσό που μπορείς να διαθέσεις, αλλά από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι μιλάμε για περίπου 300-310 ευρώ για μητρική και επεξεργαστή.

Να σου πω την αλήθεια, κι εγώ τα ίδια με τον AMDNord θα σου πρότεινα, αν και η πρόταση της Gigabyte είναι αρκετά δελεαστική, τα επιπλέον όμως χαρακτηριστικά της UD5 (βασικά παραπάνω PCI-express) αφ'ενός σου είναι άχρηστα (μια που έχεις μία κάρτα γραφικών), αφ'ετέρου η Sabertooth προσφέρει 12 USB 2.0&3.0 (κάτι πολύ πιο χρηστικό), σε σχέση με τις 10 θύρες της UD5.

Ακόμα και εμφανισιακά να το πάρεις, προσωπικά μιλώντας πάντα, η Asus είναι πολύ πιο "μουράτη". Και τέλος -προσωπικά μιλώντας ξανά- ανάμεσα στις 2, προτιμώ την Asus σαν εταιρεία.

Την MSI δεν την αναφέρω καν, διότι την θεωρώ αρκετά "κατώτερη" των άλλων 2 προτάσεων. Ναι μεν Military Class II (ολα την τα τελευταία προϊόντα πλέον military class είναι???), αλλά προσωπικά, τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις από 790FX και 890FX μητρικές που έχω δοκιμάσει, γι'αυτό θεωρώ ότι πρέπει να αποφευχθεί. Έχει και λιγότερες USB θύρες από τις άλλες 2 προτάσεις.

Αυτό που θα πρότεινα εγώ, είναι αν έχεις το παραπάνω 30άρικο να διαθέσεις, να προχωρούσες σε αγορά FX 8150, αντί του 8120 (3100ΜΗz ο 8120 vs 3600MHz ο 8150).

Αυτάαα...:)

Edited by elhariz21
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλέ μου elhariz21, όντος το Budget για cpu και mobo κυμαίνετε στα 300-310 το βρήκες :P

Από ότι κατάλαβα με λίγα λόγια μου λες ότι η Gigabyte 990FXA-UD5 μου είναι άχρηστη σε σχέση την Sabertooth. Ισχύει επίσης για το ότι είναι πιο μουράτη η Sabertooth!

Αυτό που είπες για την MSI το είδα και εγώ σε αρκετά προϊόντα της. Οπότε κάτι δεν πάει καλά :P άρα όπως λες ας την αφήσουμε.

Όσο για τον FX-8150 και τα τριάντα ευρώ, αν μπορέσω να τα βρω φυσικά θα επιλέξω αυτόν, αλλά όχι και ότι ο FX-8120 μας χαλάσει σωστά? ;)

Ευχαριστώ elhariz21!

Θα ήθελα όμως να ακούσω και μερικές ακόμα γνώμες-απόψεις…:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

Η Sabertooth εχει λεει 5χρονια εγγυηση τουλαχιστον στην ξενη σελιδα της Asus πραγμα που ειναι καλο και λεει σε review στο νετ οτι εχει ωραια προγραματα μεσα για να την ελενχεις.

Εγω θα σου προτεινα την Asus.

Για CPU αν πας για τον 8150 παρε την εκδοση με την υδροψυξη εχει 250Ε ενω σκετος εχει 188Ε τα αξιζει τα 60Ε εχτρα.

http://www.shop13.gr/amd-fx-8150-360ghz-with-liquid-cooling-fd8150frguwox-p-96343.html με μεταφορικά.

Φυσικα με ολα αυτα που σου προτεινα δεν θα βγει 300Ε θα βγει παραπανω λεφτα.

Αληθεια ξέρει κανείς αν την Sabertooth την δείνουν με 5 χρόνια εγγύηση στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

FX-8150 και Sabertooth!

Αsus μητρικη, τουμπανο, μουρατη και δεν θα σου λειψει τιποτα απο την συγκεκριμενη!

Απο την αλλη ο 8150 ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρες με αυτα τα λεφτα! Θα σε καλυψει μια χαρα!

Ψυχτρα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

Η Sabertooth εχει λεει 5χρονια εγγυηση τουλαχιστον στην ξενη σελιδα της Asus πραγμα που ειναι καλο και λεει σε review στο νετ οτι εχει ωραια προγραματα μεσα για να την ελενχεις.

Εγω θα σου προτεινα την Asus.

Για CPU αν πας για τον 8150 παρε την εκδοση με την υδροψυξη εχει 250Ε ενω σκετος εχει 188Ε τα αξιζει τα 60Ε εχτρα.

AMD FX-8150 3.60GHZ WITH LIQUID COOLING - (FD8150FRGUWOX) Shop13.gr με μεταφορικά.

Φυσικα με ολα αυτα που σου προτεινα δεν θα βγει 300Ε θα βγει παραπανω λεφτα.

Αληθεια ξέρει κανείς αν την Sabertooth την δείνουν με 5 χρόνια εγγύηση στην Ελλάδα?

Γεια σου και εσένα φιλέ DManos, η πρόταση σου είναι πολύ καλή με το πακέτο πακέτο της AMD που δίνει και ψήκτρα, αλλά δικέ μου ξεφεύγουμε αρκετά από το budget μας :\ που όπως είπαμε παραπάνω κινούμαστε στα 300-310 ευρώ.

FX-8150 και Sabertooth!

Αsus μητρικη, τουμπανο, μουρατη και δεν θα σου λειψει τιποτα απο την συγκεκριμενη!

Απο την αλλη ο 8150 ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρες με αυτα τα λεφτα! Θα σε καλυψει μια χαρα!

Ψυχτρα εχεις?

Γουστάρεις Sabertooth, ε Pastelidis.n.s χεχεχε!

Όντως τα έχει όλα αυτά που λες ;).

Όχι ψήκτρα δεν έχω ακόμα φιλέ μου, όμως αναμένετε να αγοράσω μια στο άμεσο μέλλον αφού στηθεί με το καλό το μηχάνημα!

Πιστεύεις όμως ότι θα ήταν καλό να μπει μια ψήκτρα απευθείας?

Link to comment
Share on other sites

Μα επεξεργαστης χωρις ψυχτρα, δεν γινεται!

O 8120 και ο 8150 vομίζω πως εχούνε μέσα στο κουτί ψήκτρες αν δεν κάνω λάθος από ότι έχω δει σε reviews και σε outboxing…

Link to comment
Share on other sites

Το βιντεάκι βέβαια είναι λίγο άκυρο-άκαιρο, μια που μιλάμε για αρχαίους επεξεργαστές (όχι ότι η γενική ιδέα αλλάζει σήμερα). Βέβαια, η amd τότε (Athlon 64) μεσουρανούσε σε σχέση με τους πολύ fail pentium IV, τόσο από θέμα επιδόσεων, όσο και τιμής και θερμοκρασιών. Τώρα βέβαια βρίσκεται... άστο καλύτερα!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε παιδιά έχουμε καταλήξει το σύστημα να έχει cpu FX-8120 (και αν υπάρχουν κάποια έξτρα λεφτά πάμε στον 8150) και motherboard Asus Sabertooth 990FX!

Και είμαστε έτοιμοι για παραγγελία??? ;)

Link to comment
Share on other sites

^ Χμμ.. ναι! Δεν μπορεί να κάνεις λάθος με τον παραπάνω συνδυασμό, αρκεί να θέλεις να clockάρεις, μιας και για stock καταστάσεις δεν έχει νόημα μία τόσο high end μητρική imho :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι παιδιά.

Μετά από παρά πολλές ώρες διαβάσματος και ψάχνοντας reviews είδα ότι ο FX8150 δεν τα πάει παρά πολύ καλά σε ορισμένα σημεία σε σχέση με παλιότερα μοντέλα AMD, ποσό μάλλον σε σχέση με Intel i5 και i7, οπότε σκέφτηκα αν δεν τα πάει καλά ο μεγάλος FX ποσό χάλια μπορεί να τα πάει ο FX8120 που θα ήθελα να αγοράσω??? Oποτέ μπήκα στην σκέψη, μήπως να αλλάξω τον συνδυασμό του Sabertooth FX990 και FX81xx, με κάτι άλλο? Η μήπως έχω σχηματίσει μια λάθος γνώμη για τους FX81xx χωρίς να τους έχω δοκιμάσει?

Από ότι διάβασα όμως , αν δεν κάνω λάθος, τώρα στα μέσα του φθινοπώρου με αρχές χειμώνα, βγαίνουν καινούργιοι AMD επεξεργαστές, θα περιμένουμε κάτι καλύτερο από τους FX81xx θα αξίζει να κάνω υπομονή κάνα 2-3 μήνες ακόμα αλλάζοντας τον επεξεργαστή στην λίστα μας και κρατώντας την Sabertooth FX990?

Έχετε να μου προτείνετε κάτι διαφορετικό πάλι σε AMD η και σε Intel με το budget να είναι στα 300-330 ευρώ (μιλώντας πάντα για επεξεργαστή και μητρική μαζί.)?

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ κάλος επεξεργαστής!!

Μήπως θα μπορούσαμε να αλλάζαμε την μητρική σε Asus ή Gigabyte χωρίς να ξεφεύγαμε πολύ από το budget mas?

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι, 2 κάρτες RAM από 4gb η καθεμία και μια κάρτα γραφικών.

Οπότε αυτή η Asus μου φαίνετε αρκετά καλή :).

MOTHERBOARD :: Asus Socket 1155 P8Z77-M GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Αυτό σημαίνει επίσης ότι πρέπει να ψάξω και για κάποιο κουτί που να μπαίνει συγκεκριμένα microATX ή όλα τα κουτιά μπορούν να τις φορέσουν?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μητρική (asus) και ο 3570k πηγαίνουν 350.

Μαζί με αυτές MEMORY :: Kingston Genesis XMP X2 Grey 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9D3X2K2/8GX) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr πήγες στα 400.

Με αυτή VTX3D Radeon HD 7850 X-Edition 1 GΒ (VX7850 1GBD5-2DHX), AMD 7850, AMD, Κάρτες Γραφικών, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας, πλησιάζεις το 600άρι

και από το 800άρι budget σου, έχουν μείνει 200 ευρώ, για psu case και δίσκο (ίσως και κάποια ψύκτρα). <- Έχεις κάτι από όλα αυτά που θα μπορούσε να "διασωθεί" ; :)

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι, 2 κάρτες RAM από 4gb η καθεμία και μια κάρτα γραφικών.

Οπότε αυτή η Asus μου φαίνετε αρκετά καλή :).

MOTHERBOARD :: Asus Socket 1155 P8Z77-M GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Αυτό σημαίνει επίσης ότι πρέπει να ψάξω και για κάποιο κουτί που να μπαίνει συγκεκριμένα microATX ή όλα τα κουτιά μπορούν να τις φορέσουν?

Όλα τα νορμάλ midi κουτάκια παίρνουν micro-ATX.

Εγώ βέβαια για μητρικούλα σε αυτή την τιμή της Asus που πρότεινε ο φίλοτας ο κόσιονας, θα πρότεινα αυτή, μια που Asus και Asrock είναι ουσιαστικά η ίδια εταιρεία. Κοιτάζοντας δέ τα χαρακτηριστικά, σαφώς η συγκεκριμένη Asrock υπερτερεί σε σχέση με την Asus, δε συζητάμε δέ για επεκτασιμότητα (μελλοντικά 2η κάρτα γραφικών, περισσότερες pci, sata, κλπ). Προσωπικά, αν είχα να επιλέξω, αυτή θα "χτυπούσα", μιλώντας βέβαια για το συγκεκριμένο chipset και χρήματα. Αλλιώς, αν μιλούσαμε για κάνα 100άρικο παραπάνω, θα σου πρότεινα καμιά Asus Sabertooth Z77, οπότε τελείωνε εκεί το παραμύθι...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μητρική (asus) και ο 3570k πηγαίνουν 350.

Μαζί με αυτές MEMORY :: Kingston Genesis XMP X2 Grey 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9D3X2K2/8GX) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr πήγες στα 400.

Με αυτή VTX3D Radeon HD 7850 X-Edition 1 GΒ (VX7850 1GBD5-2DHX), AMD 7850, AMD, Κάρτες Γραφικών, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας, πλησιάζεις το 600άρι

και από το 800άρι budget σου, έχουν μείνει 200 ευρώ, για psu case και δίσκο (ίσως και κάποια ψύκτρα). <- Έχεις κάτι από όλα αυτά που θα μπορούσε να "διασωθεί" ; :)

Με τα ίδια λεφτά να μην προτιμούσα καλυτέρα μια HD 6870 Sapphire?? Αντί τις HD7850 VTX?:que:...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now