stefanos1992

μεταφορα κυνηγετικου οπλου απο ελλαδα στην κυπρο

Recommended Posts

ότι λέει ο τίτλος επειδή τον σεπτέμβρη θα πάω θεσσαλονίκη στο χωριο του πατέρα μου σκέφτομαι να αγοράσω ένα κυνηγετικό όπως επειδή είναι πιο φθηνά..το ερώτημα είναι αν μπορώ να το μεταφέρω στην κύπρο και τι διαδικασία χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από τη στογμή που είναι νόμιμο-δηλωμένο το όπλο πρέπει να ρωτήσεις την αστυνομία πως γίνεται και αν γίνεται. Επίσης που έχει μαγαζί κυνηγετικών εάν ρωτούσες ίσως σε βοηθούσε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται άδεια από την αστυνομία.

Ίσως να χρειαστεί ευρωπαϊκή άδεια για το όπλο.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, αφού θα είναι δηλωμένο, επικοινωνείς με την εταιρεία (αεροπορική)

που θα ταξιδέψεις και σου λένε τι χρειάζεται ακριβώς...;)

Link to comment
Share on other sites

Για να το αγοράσεις σίγουρα χρειάζεσαι χαρτί απο ψυχολόγο πως είσαι οκ.

Πας τα χαρτιά στην αστυνομία και μόλις εγκριθούν πάς στον κυνηγετικό

σύλλογο για να το δηλώσεις και εκεί.

Μετά παίρνεις το όπλο.

ΓΙα να ταξιδέψει πλέον με αεροπλάνο έχω την εντύπωει πως πρέπει να έιναι σπαστό.

Να είναι σε μεταλλική συσκευασία και όχι στην πλαστική που το πουλάνε!

Μάλλον η DHL θα ξέρει να σε βοηθήσει καλύτερα απο την Ολυμπιακή ας πούμε :D

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι για την μεταφορά του θα πρέπει να είναι πλήρως αποσυναρμολογημένο. Απλά, για την αγορά κυνηγετικού όπλου χρειάζεσαι άδεια από την αστυνομία, με το χαρτί που σου δίνει η αστυνομία πας στο οπλοπωλείο και κάνεις την αγορά σου και μετά πηγαίνεις με το όπλο που αγόρασες στο αστυνομικό τμήμα και στην κάνουν εγγραφή. Το θέμα είναι ότι εσύ που θα έρθεις από την Κύπρο από ποιο αστυνομικό τμήμα θα βγάλεις την άδεια αγοράς? Από το Α.Τ. στην Θεσσαλονίκη ή από την Κύπρο.. και αν είναι από την Κύπρο στο αναγνωρίζει η ΕΛ.ΑΣ. ? Δεν ξέρω πως ακριβώς γίνετε και αν γίνετε..

Link to comment
Share on other sites

καραβι παει στη κυπρο??? αν ναι ειναι πιο ευκολο... δε ρωτας κανενα... στη βαλιτσα και εισαι κυριος

Έτσι τα κάνουμε εδώ στην Κρήτη Μπάμπη, αλλά δεν είναι νόμιμο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

εγώ το σκέφτομαι κάπως έτσι : ο πατέρας μου σαν έλληνας πολίτης πάει κάνει τις διαδικασίες και αγοράζει το όπλο το φέρι στην κύπρο για να κυνηγήσει(λέμε τώρα) και μένει εδώ για πάντα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now