Sir_Builder

Dell UltraSharp U2312HM ή Asus VS239HR

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Ειμαι αναμεσα απο αυτες τις δυο οθονες.

Λεπτομέρειες της οθόνης Dell UltraSharp U2312HM 23" με LED | Dell Greece

ASUS - Display- ASUS VS239HR

Εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε?Ψαχνω 23αρα για χρηση λιγο απο ολα μεχρι 200e.

Link to comment
Share on other sites

Mα γιατι τοσο μανια με τις DELL?Μιζες περνετε?:hehe:

Δεν πιστευω οτι ειναι τοσο καλες αμα δεν τις δω επιτελους απο κοντα.

Για gaming κανουν?γιατι το 8ms μου καθεται στον λεμο

Link to comment
Share on other sites

Mα γιατι τοσο μανια με τις DELL?Μιζες περνετε?:hehe:

Δεν πιστευω οτι ειναι τοσο καλες αμα δεν τις δω επιτελους απο κοντα.

Για gaming κανουν?γιατι το 8ms μου καθεται στον λεμο

και αμα καταλαβεις διαφορα απο τα 8μς στα 5 η στα 2 σφύρα μου :D

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη λεει dell.Πολλοι απο εδω εχουμε την 2311

Με 50 ευρω παραπάνω αν σε παίρνει, κοιτα και την 24αρα

Επειδη θα παρω 2 οθονες αρα 100ε παραπανω ξεφευγω απο το budget.

Επισης η 24αρα δεν με βολευει λογω μεγεθους.Με τις 23αρες ειμαι οριακα.

Link to comment
Share on other sites

και αμα καταλαβεις διαφορα απο τα 8μς στα 5 η στα 2 σφύρα μου :D

αν φτασεις σε σημειο να μηδενισεις το Ping σου, το lag απο το ποντικι/kayboard και το ανθρωπινο lag τοτε

παλι δεν θα δεις διαφορα απο τα 8 στα 5ms :hehe:

ontopic, dell και απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με προβληματιζει με την Dell ειναι οτι εχει κυκλοφορησει πανω απο 1 χρονο αν δεν κανω λαθος.Ισως ενα πιο καινουργιο μοντελο να εχει καποιες βελτιωσεις.Ισως και οχι.

Ποια ειναι η αντιπροσωπεια της Asus στην Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Για gaming κανουν?γιατι το 8ms μου καθεται στον λεμο

Εάν δεν κάνω λάθος, τα 8ms που αναφέρει η Dell είναι για μέτρηση GtG. Σε μέτρηση BtB που διαφημίζουν οι περισσότερες οθόνες της αγοράς (2ms, 3ms, 4ms...) είναι λιγότερο από τα 8ms GtG. Εάν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με προβληματιζει με την Dell ειναι οτι εχει κυκλοφορησει πανω απο 1 χρονο αν δεν κανω λαθος.Ισως ενα πιο καινουργιο μοντελο να εχει καποιες βελτιωσεις.Ισως και οχι.

Δεν μου λεει κατι αυτο.Ο μονος λογος που θα εδινα την U2311h,

θα ηταν για να παρω την 24 η την 27

η θα εψαχνα για 2 ιδια, ασχετα αν ειναι το προηγουμενο μοντελο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αντιπροσωπεία της Asus στην Ελλάδα και καταργήθηκαν και το service στην Ιταλία.

1. Infoquest

2. Oktabit

3. Φέρνουν όμως πολλοί και δικές τους εισαγωγές.

Δεν καταργήθηκε κανένα service και δεν έκλεισε κανένα τμήμα στην Ιταλία. Ίσα ίσα που έιναι πιο δυνατοί απο ποτέ και κάνουν αναδιοργάνωση :@....

Link to comment
Share on other sites

Mα γιατι τοσο μανια με τις DELL?Μιζες περνετε?:hehe:

Δεν πιστευω οτι ειναι τοσο καλες αμα δεν τις δω επιτελους απο κοντα.

Για gaming κανουν?γιατι το 8ms μου καθεται στον λεμο

Όταν κάτσεις μόνο θα καταλάβεις. Ήμουν πάντα από αυτούς που έλεγαν ότι δεν αξίζουν τα έξτρα λεφτά σε οθόνες και όταν με 100? παίρνεις 22άρα TN, για ποιο λόγο να σκάσεις 200? για 23άρα IPS Dell. Μέχρι που πήρα την U2311 πέρυσι τον Οκτώβρη, έναντι 200? από msystems. Μέσα στις επόμενες μέρες και όσο περισσότερο την συνήθιζα, τότε κατάλαβα επιτέλους για ποιο λόγο τις προτείνουν συνέχεια. Η χρωματική απόδοση είναι απίστευτη και στα παιχνίδια δεν είχα ποτέ θέμα :)

Dell και από μένα :T:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μονο εγω ειμαι λιγο πιο πολυ υπερ του Asus.Δεν μπορω να βρω reviews πουθενα ομως.

Η αγορα οθονης απο Αγγλια θα εχει καποια ασυμβατοτητα με Ελλαδα?Εκτος της πριζας.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάτσεις μόνο θα καταλάβεις. Ήμουν πάντα από αυτούς που έλεγαν ότι δεν αξίζουν τα έξτρα λεφτά σε οθόνες και όταν με 100? παίρνεις 22άρα TN, για ποιο λόγο να σκάσεις 200? για 23άρα IPS Dell. Μέχρι που πήρα την U2311 πέρυσι τον Οκτώβρη, έναντι 200? από msystems. Μέσα στις επόμενες μέρες και όσο περισσότερο την συνήθιζα, τότε κατάλαβα επιτέλους για ποιο λόγο τις προτείνουν συνέχεια. Η χρωματική απόδοση είναι απίστευτη και στα παιχνίδια δεν είχα ποτέ θέμα :)

Dell και από μένα :T:

Εγώ έκανα βδομάδες να ξεπεράσω το σοκ που έπαθα όταν πήρα την 2311 :hehe: Ήμουν τυφλός και βρήκα το φως μου :hehe:

Τοσο πολυ εε????:que:...

George στα παιχνιδια επισης η χρωματικη αποδοση ειναι παλι μερα με την νυχτα με τις αλλες απλες?

Θελω μια καλη οθονη για gaming αλλα ολες τα ιδια σκ@τ@ μου φαινοντε και δεν ξερω τι να παρω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.Η asus εχει 3 Bright και 5 Dark.

Εαν ενα monitor ερθει κατα την αγορα με 3 Dark για παραδειγμα, επιστρεφεται πισω ή οχι?

Εχει να κανει δηλαδη με το αν θα εμφανιστουν απο την αρχη ή στην πορεια?

Link to comment
Share on other sites

Θα εμφανιστούν με το καλημέρα - και υπάρχει περίπτωση μερικά να διορθωθούν την πρώτη μέρα έτσι από μόνα τους.

Από εκεί και πέρα, ακόμα και αν η εγγύηση λέει άλλα, νομίζω ότι την πρώτη εβδομάδα μπορείς χωρίς εξηγήσεις να επιστρέψεις το προϊόν "γιατί δεν έμεινες ικανοποιημένος".

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατασκευαστικό πρόβλημα τα dead pixels - δεν είναι πρόβλημα που θα βγει στην πορεία.

Είναι σπάνιο να σου καεί ένα pixel. Μπορεί να καεί to CCFL, μπορεί να καεί το inverter του, αλλά ένα pixel ξαφνικά να την ακούσει, είναι κάπως σπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Θα εμφανιστούν με το καλημέρα - και υπάρχει περίπτωση μερικά να διορθωθούν την πρώτη μέρα έτσι από μόνα τους.

Από εκεί και πέρα, ακόμα και αν η εγγύηση λέει άλλα, νομίζω ότι την πρώτη εβδομάδα μπορείς χωρίς εξηγήσεις να επιστρέψεις το προϊόν "γιατί δεν έμεινες ικανοποιημένος".

Μιλησα με msystems για αγορα της dell αλλα μου ειπαν οτι εφοσον ανοιχτει το προϊον δεν μπορει να επιστραφει.Οποτε για να τσεκαρω εγω αν εχουν καμενα pixel και αν υπαρχουν 1-2 να την επιστρεψω μαλλον δεν παιζει.Τουλαχιστον απο αυτο το μαγαζι.

Παντως ειναι σιγουρο οτι αν καποια οθονη εχει dead pixels θα εμφανιστουν απο την αρχη ή μπορει να εμφανιστουν και μετα απο 1 εβδομαδα για παραδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now