<<haris>>

CPU Voltage

Recommended Posts

Τις καλησπέρες μου.Μια ερώτηση θέλω να κάνω: Έχω την Maximus V Gene και στο CPU Voltage μου έχει τις επιλογές manual mode και offset mode.To cpu voltage ξέρω τι είναι, το offset voltage μια εξήγηση κάποιος?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

στο manual mode οριζεις εσυ την ακριβης τιμη που θα παρει η ταση,ενω στο offset ανεβαζεις την στοκ ταση με βηματα,χωρις να υπολογιζεται και στις 2 περιπτωσεις το vdrop.για παραδειγμα αν η στοκ ταση ειναι 1.2ν και βαλεις +30mv(νομιζω σε mv μετριουνται τα βηματα στις asus) στο offset,η ταση θα παει στο 1.23ν.

Link to comment
Share on other sites

στο manual mode οριζεις εσυ την ακριβης τιμη που θα παρει η ταση,ενω στο offset ανεβαζεις την στοκ ταση με βηματα,χωρις να υπολογιζεται και στις 2 περιπτωσεις το vdrop.για παραδειγμα αν η στοκ ταση ειναι 1.2ν και βαλεις +30mv(νομιζω σε mv μετριουνται τα βηματα στις asus) στο offset,η ταση θα παει στο 1.23ν.

Στο offset mode αντί να βγάλει κάποια κλίμακα όπως στο voltage(π.χ. από 0,800-2,000) μου έχει τις επιλογές συν(+) και πλην(-)!

Link to comment
Share on other sites

Στο offset mode αντί να βγάλει κάποια κλίμακα όπως στο voltage(π.χ. από 0' date='800-2,000) μου έχει τις επιλογές συν(+) και πλην(-)![/quote']

αυτο που ειπε ο μοφορι.απλα ξεχασα να αναφερω οτι μπορεις να ανεβασεις και να κατεβασεις την τιμη της στοκ τασης.

συνοπτικα,ξανα,η διαφορα του offset και του manual mode ειναι οτι στο offset προσαρμοζεις την στοκ ταση ενω στο manual βαζεις εσυ την ακριβης τιμη που θες.και τα 2 την ιδια δουλεια κανουνε απλα με διαφορετικο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now