Zeron

Overclocking Q8400

Recommended Posts

Γεια σας, ειχα ξεκινησει να κλοκαρω τον επεξεργαστη καιρο πριν αλλα τωρα χρειαζεται λιγο ακομα μπας και καω αξιοπρεπως. Ειμαι στην κατασταση που βλεπετε απο το cpu-z και εχω την εξης απορια.

Η μητρικη μου (P5P43TD PRO) υποστηριζει μεχρι 1600 FSB, αυτο ειναι το Rated FSB που λεει το cpu-z? Αν ναι τοτε τον επεξεργαστη μπορω να τον παω μεχρι τα 3,2. Αν οχι τοτε πρεπει να με βοηθησετε γτ μετα απο τοσο ψαξιμο σε φορουμ ξεχασα και αυτα που ηξερα.

Υπολοιπο hardware: PSU:Tt 550W \ RAM:Kingstone 2x2Gb 1333Mhz \ GPU:Asus HD6870 Direct CU \ Monitor:Samsung 20" 1680x1050 \ HDD:1.5Tb

EDIT:

Βρηκα το ποστ που ειχα ανοιξει πριν καιρο. Να συνεχισω εκεινο ή αυτο?

CPU1.png

CPU2.png

CPU1.png

CPU2.png

CPU1.png

CPU2.png

CPU1.png.15ef9d36b90dd201c0bb0ff1a81804d

CPU2.png.a51b1b21c3c0741856f9d419ce51a1c

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι οτι δεν παει το θεμα μου ειναι αμα αντεχει να παει.

Επισης εκτος απο το vcore να πειραξω και το NB?

γιατι το cpu-z δειχνει αλλο vcore απο αυτο που εβαλα?

Link to comment
Share on other sites

λογικα δεν θελει αλλο ρευμα για 400Χ8=3200

αυτο το cpu σε καλο μητρικονι εχει ανετα 450fsb 24/7

ΝΒ ποσο εχει ρευμα?

μια φωτο απο Bios με το τι εχει εχει να πειραξεις θα βοηθαγε πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

NB Voltage δώσε 1.25

Οι P43 έχουν FSB wall αλλά οι περισσότερες μετά τα ~410!

Tip: Ανεβάζοντας το PCI-E, κερδίζεις FSB αλλά αυτό έιναι το τελευταίο που θα κάνεις :)

Τι ram έχεις?

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Να το βάλεις το latest, 9 στις 10 για καλό είναι.

Από εκεί και πέρα NB 1.25 - 1.28 και ίσως και VTT @ 1.28 θα βοηθήσουν την κατάσταση για να δεις μέχρι που πηγαίνει το cpu με vcore < 1.3. Παίξε και βρες την χρυσή τομή για τα κομμάτια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Με τις παραπάνω συντηρητικές τάσεις, και υποθέτοντας ότι έχεις το coolerάρι του NB στην θέση του (και με πάστα) δεν προβλέπω κανένα δράμα στον ορίζοντα.

Δες που τερματίζει το board σου και setάρισε το 24/7 σου κάπως χαμηλότερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα να βαλω το bios. Το κατεβασα το εβαλα στο USB μπηκα στο Asus EZ flash το διαλεξα απο το USB το περασε ολα καλα αλλα δεν ανοιγε το pc. Απλα ανοιγε χωρις μπιπ χωρις να δειχνει κατι στην οθονη. Τελικα εκανα CMOS και μπηκε με το καινουργιο.

Εβαλα ξανα τις ρυθμισεις αλλα πως θα καταλαβω αν ειναι ολα κομπλε?

Link to comment
Share on other sites

Ετρεξα το Linx χωρις error 58C o πρωτος πηρινας και οι υπολοιποι στα 52-53C. To IBT μου βγαζει παραπανω Gflops απ' οτι το Linx.

Για πειτε ενα καλο 120αρι ανεμιστηρι για ψυκτρα επεξεργαστη. Εχω την Xigmatek Gaia SD1238 και απο την πισω πλευρα αν βαλω το χερι δεν νιωθω να ερχεται αερας, πιο πολυ βγαινει απο τα πλαγια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now